Χορτοφαγία

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Διονύση μου, για την κτηνοτροφία καλλιεργούνται αζωτοδεσμευτικά, συνήθως χειμερινά ψυχανθή πλούσια σε πρωτεΐνη.
Δεν υπάρχει λόγος να στοχοποιούμε ότι μας βολεύει γιατί αυτό θέλουν όσοι τελικά καταστρέφουν το περιβάλλον για τα λεφτά.
Έτσι έχουμε καταλήξει να πληρώνουμε τέλος για τις πλαστικές σακούλες που χρησιμοποιούμε για να βάλουμε τις πλαστικές συσκευασίες του super market.
Που δεν πληρώνουν κάποιο τέλος.
Το οποίο δεν ξέρουμε γιατί το πληρώνουμε, μιας και δεν βλέπω να υπάρχουν καινούργια κονδύλια για το περιβάλλον από τότε που μπήκε.
Στον πύργο Ηλείας που είμαι τώρα, δεν υπάρχουν κάδοι απορυμμάτων.
Οι κάτοικοι πρέπει να πηγαίνουν τα σκουπίδια τους σε συγκεκριμένα σημεία που περνάνε κάποιοι και τα καίνε που και που.
Ζήτω το περιβάλλον!
Μιχάλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

H μεγάλη εικόνα είναι στη πραγματικότητα αντικατοπτρισμός των τάσεων που γεννούν οι σύγχρονες κοινωνίες - λέγε με USA - και της ανάγκης μας να ταυτιστούμε μαζί τους. Προσωπικά δε μπορώ να συγκρίνω το τρόπο ζωής μου με κείνον ενός αμερικάνου τεξανού για παράδειγμα, και δαγκώνοντας μαζί του το μήλο που βάφτισαν παγκοσμιοποίηση να ταυτιστώ. Τα -ism και οι τάσεις προέκυψαν από αλλού, μας ήρθαν από μακρυά γι’ αυτό με σεβασμό στις προσωπικές επιλογές του καθενός επιλέγω τη λογική και αποφεύγω τις υπερβολές.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12918 times
Been thanked: 13225 times

Τελικά αυτός που έκαψε την Εύβοια που είναι;δεν ακούω τίποτα,πάλι στο ντούκου η δουλειά όπως και ντούκου μεθοδευεται στο Μάτι τελικά.
Στην Κίνα ο Μάο για να κόψει και παραδειγματίσει <έστελνε> τον οπιο-χρήστη και έμπορο και στο τέλος γλίτωσαν.
Σκληρό;Για μένα αφού χάριν τον λίγων γλίτωσαν οι πολύ λυπάμαι αλλά καλά έκανε!
Υπάρχει κοινή λογική και γκατς; θα μου πείτε ποιος τα έχασε για να βρεθούν.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

Το νήμα της χορτοφαγίας ζει μεγάλες στιγμές!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

@akis_peiraias @Tzimisce Εσύ και εγώ Άκη μου και Μιχάλη μου,δεν θα μπορούσαμε εκ των πραγμάτων να συμβάλλουμε στην αποψίλωση των δασών και την περιβαλλοντική μόλυνση,όσο οι μεγάλες βιομηχανίες παγκοσμίως.
Το ότι οι μεγάλοι ρυπαντές οφείλονται σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό για την καταστροφή του περιβάλλοντος από όσο εμείς μεμονωμένα,
δεν σημαίνει όμως ότι και εμείς,ο καθένας ξεχωριστά,δεν μπορούμε να βάλουμε το λιθαράκι μας προς έναν πλανήτη περισσότερο βιώσιμο από όσο τον έχουμε καταντήσει όλοι.
Το καλαμάκι που δεν παραπονιέμαι όταν έρχεται στον καφέ μου,αν δεν το απαιτώ κιόλας είναι ένα,ελάχιστο μεν,
ωστόσο βήμα προς την λάθος/σωστή κατεύθυνση δε.
Υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που μας δηλητηριάζουν καθημερινά.Δεν είναι η χορτοφαγική διατροφή η πανάκεια.
Υπάρχουν τοξίνες παντού γύρω μας,στον αέρα που αναπνέουμε,στο νερό που πίνουμε.
Υπάρχει ακτινοβολία που μας αποπροσανατολίζει,μας δημιουργεί προβλήματα συντονισμού,και μας κουράζει.
Υπάρχει άνοδος τη θερμοκρασίας,υπάρχουν τοξικοί άνθρωποι,τοξικά μυαλά,τοξικές συμπεριφορές και τοξικές σκέψεις.

Αν θέλουμε να καλυτερεύσουμε τους εαυτούς μας,τον πλανήτη μας,τους ανθρώπους γύρω μας,θα πρέπει να κάνουμε το καλύτερό μας.
Όσο για το πρόβλημα του υπερπληθυσμού,δεν μπορούμε να σκοτώσουμε τους μισούς από τα 8 κοντά δις συνανθρώπων μας
(αν γίνεται ή αν δρομολογείται -όπως πολλοί ισχυρίζονται- είναι τελείως άλλη κουβέντα).
Πρέπει να δουλέψουμε με ό,τι έχουμε.Παγκόσμιο πληθυσμό στα 8 δις ανθρώπων δηλαδή.
Αυτά είναι τα δεδομένα μας.
Μπορούμε να επιφέρουμε βελτιώσεις στην υγεία και το περιβάλλον μας σε αυτές τις συνθήκες;
Απαντώ καταφατικά.
Όλα ξεκινούν με τη γνώση των δεδομένων και την απόφαση να βοηθήσουμε την όποια κατάσταση.

ΥΓ. Και όπως μου είπε μια διατροφολόγος που εκτιμώ πολύ,και συνεχώς ερευνά:
Σε ένα πλανήτη άρρωστο,όπως ο δικός μας,δεν μπορούμε να είμαστε εντελώς υγιείς.
Μπορούμε όμως να αγωνιζόμαστε για να είμαστε όσο πιο υγιείς είναι δυνατόν.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1262
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11069 times
Ηλικία: 25

Όσο περιβαλλοντολογικά ευαισθητοποιημένος και να είσαι, όσο και να προσπαθήσει μια μικρή μερίδα τον ανθρώπων για την διατήρηση του φυσικού πλούτου έχουν απεναντί τους τα μεγαλοεργοστάσια που "φουμάρουν" καρκίνο όλη μέρα και αρνούνται να υποκύψουν σε κάθε είδους έλεγχο και περιορισμό. Θεωρώ ότι τα 40-50 χρόνια που ελπίζω να ζήσω δεν θα έχει εντελώς καταστραφεί ο πλανήτης. Τώρα το μετά ποσώς με ενδιαφέρει, πείτε το εγωιστικό πείτε το όπως θέλετε αλλά έτσι νιώθω. Όσον αφορά τον χορτοφαγισμό (που ήταν αρχικά το θέμα αλλά έχουμε ξεφύγει) φάτε ό,τι θέλετε, οργανώστε και ημερήσια εκδρομή στον Θεσσαλικό κάμπο να βοσκίσετε :) Αν θεωρήται ότι είναι κακό το κρεατάκι και προτειμάτε να πέρνετε 100 συμπληρώματα και σκευάσματα επειδή δεν βρίσκονται κάποιες βιταμίνες/ιχνοστοιχία στα χόρτα..... be my guest που λεν στο χωριό μου. Είμαι σίγουρος ότι θα κάνω πολούς φίλους με τούτο πόστ :violin:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μεινε ησυχος :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

What happened here?

Ah waitress a pop corn and a beer please. Thank you..
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καιρό είχε να δεχθεί επισκέψεις ο κάδος. Νομίζω δεν θα μείνει για πολύ παραπονεμένος. Ας συνεχίσουμε στο θέμα του νήματος με σεβασμό στις απόψεις των άλλων. Εαν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι ουσιαστικό ας το κάνει, αλλιώς δεν έχει νόημα.
Νίκος
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

@Βασίλης Τ
Δεν θα μπω στον κόπο ούτε να σου απαντήσω,ούτε να σχολιάσω τη σκέψη σου.
Μεγαλώνοντας θα μάθεις πριν εκφράζεις γνώμη,να την αποκτήσεις κιόλας.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”