Blackland Blackbird

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27759 times
Been thanked: 39333 times
Ηλικία: 54

@vstromini Θανάση, από ΕΔΩ έχω παραγγείλει δυο φορές.
Άψογοι. Εντός ΕΕ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5280 times
Been thanked: 2510 times
Ηλικία: 53

Αντρέα ευχαριστώ για την πρόταση . Ομολογώ ότι δεν ήξερα αυτό το eshop. Θα το ψάξω.





Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 49 δευτερόλεπτα:
Να ενημερώσω επιπλέον σε αυτά που αναφέρει ο Στέφανος ότι μηχανές τύπου GC Razorock κυκλοφορούν από DS cosmetics στο Ali. Αγόρασα μια κεφαλή 0.68 πρόσφατα για τη δοκιμή. Θα φανεί στο ξύρισμα το αποτέλεσμα
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Εικόνα
[/quote]

Τι διαφορές έχουν οι συγκεκριμένες μεταξύ τους; Εκτός της πρώτης, όπου φαίνεται η διαφορά στη λαβή (δεν μου ανοίγει σε μεγάλη η φωτό, κάτι παίζει με το σύνδεσμο).

Εκ παραδρομής πάτησα την «αναφορά» - είναι δίπλα το κουμπάκι με την «παράθεση». Απλώς το αναφέρω.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27759 times
Been thanked: 39333 times
Ηλικία: 54

Εκτός της μηχανής πάνω αριστερά που είναι η Weber PH, οι τέσσερεις Blackbird δεν έχουν καμία διαφορά εκτός από το φινίρισμα, είναι όλες closed comb. Η open comb μου πέφτει ολίγον πιο επιθετική.

Black oxyde, jet black, machined finished και polished. Υπάρχει και λίγο βαρύτερη μπρούτζινη σε machined και polished.

Προφανώς αγαπάω Blackbirds :P και παρά τις δεκάδες αριστουργηματικές μηχανές που περνούν από τα χέρια μου όλο εκεί γυρίζω.

Οταν μου πέρασε το R.A.D. (Razor Acquisition Disorder) κράτησα μόνο την machined finish που είναι αυτή με την καλύτερη στο πρόσωπό μου αίσθηση.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@Algebar , @Vavous
Ρε παιδιά, τ' ότι τώρα ανακαλύψαμε το φόρουμ δεν σημαίνει πως δεν έχουμε ιδέα. Επίσης το ξύρισμα δεν είναι επιστήμη όπως και να το κάνεις.
Να και η δικιά μου για να μην λέτε πως αερολογώ:

Εικόνα

Κάνω το ίδιο καλά ξυρίσματα και με άλλα DE στη συλλογή μου. Δεν τις είπαμε άχρηστες, αλλά σε καμιά περίπτωση, τουλάχιστον εγώ δεν τις βρίσκω ν' αξίζουν τα 200+ ευρώ.
Απλά άποψη, χωρίς να θέλω να πικάρω κανένα.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1755
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13878 times
Been thanked: 14877 times
Ηλικία: 54

@zanxion Εφόσον την έχεις δοκιμάσει η άποψη σου ότι δεν αξίζει το 200άρι είναι απόλυτα σεβαστή για μένα, προσωπικά μου φαίνεται πολύ ακριβή αλλά από τη στιγμή που δεν έχω ξυριστεί δεν έχω άποψη ούτε για την ποιότητα, ούτε για το αν αξίζει η τιμή της.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Just a note...
Η Blackbird κοστίζει 155€ αν την πάρεις από το site της.
Τυχόν κόστη μεταφορικών, εκτελωνισμού και καπέλο ΦΠΑ δεν είναι στο κόστος της μηχανής.
Τι να πει δηλαδή ο Αμερικάνος για την Fatip που θα εκεί έχει την τιμή της game changer και θα ξεφλουδίσει στον μήνα;
Στα 150 €, ατσάλινη μηχανή, δεν τη λες και υπερτιμημένη.
Τα γούστα είναι άλλο θέμα.
Για εμένα είναι η καλύτερη μηχανή που έχω δοκιμάσει.
Και έχω δοκιμάσει νομίζω πολλές.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@Tzimisce
Αν κι εδώ την έβρισκα στα 150€, θα το σκεφτόμουν για μια δεύτερη (την μαύρη) αν και πάλι κοστίζει κομμάτι ακριβά. Υπάρχουν κι άλλες γερμανικές στα ίδια κι αν όχι φθηνότερα, με ακριβώς την ίδια αίσθηση στο ξύρισμα και καλύτερο φινίρισμα που δεν ξεφλουδίζουν. Άλλη μια από αυτές της συλλογής μου είναι η Razorock Lupo DC Super Knurl (Καναδάς). Κοστίζει φθηνότερα, έχει μακράν καλύτερο φινίρισμα, δεν ξεβάφει, δεν γλιστρά στα χέρια.
Οι blackland σε καμιά περίπτωση δεν είναι μάπα, αλλά με το κόστος της εδώ να φτάνει στα σύννεφα είναι υπερβολή. Θα μου πεις σαν καρακάξα μαζεύω ότι μου γυαλίσει το μάτι κι εκεί κολλάω, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία (αν μάθει η γυναίκα το πόσο κοστίζουν μετά θα τα πληρώνω διπλά, μια στο ψώνιο μου και μια σε μπιχλιμπίδια της...).
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Στο φινίρισμα δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Στο ξύρισμα είναι μακράν η πιο αποτελεσματική μηχανή μου.
Εγώ βέβαια έχω την polished, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τις άλλες ως προς το φινίρισμά τους και είναι άψογη.
Στο κόστος εδώ, μπαίνει όπως είπα το τελωνείο, το ΦΠΑ, τα μεταφορικά...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Όλα ωραία και όλα καλά τα λέτε βρε παιδιά.!

Αλλά αν διαβάσει κάποιος τα σχόλια του νήματος αυτού, θα βοηθηθεί; δεν θα μπερδευτεί κάπου;

Είναι αυτονόητο θαρρώ, ότι οι λέξεις που χρησιμοποιούμε για να εκφράσουμε την όποια γνώμη έχουμε,
έχουν καταλυτικό χαρακτήρα, τώρα λέξεις όπως "μάπα" για εμένα υποβιβάζουν την ανάρτηση και γενικά το νήμα.

Το να αστειευτείς με έξυπνο τρόπο είναι θεμιτό, αλλά διαφέρει να λές κάτι "μάπα" που όταν το διαβάζω καταλαβαίνω,
ότι αυτή η DE είναι για πέταμα, και ορθολογικά ταιριάζει σε κάτι που έχει πολλά θέματα-προβλήματα.

Όσον αφορά το χρηματικό, το φωνάζω εδώ και χρόνια, μόνο η Razorock είναι που χαλάει την πιάτσα, (πολύ μεγάλη ιστορία)
και καλά κάνει εφόσον μπορεί, σε εμάς τους καταναλωτές μόνο σε καλό μας βγαίνει, για όσο την αφήσουν ακόμα βέβαια,
διότι τους ενοχλεί, και εφόσον όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι κατασκευαστές κρατούν τις τιμές τους εκεί ψηλά, όπου χρόνια βλέπουμε.

Και εγώ την αγόρασα την blackbird σε open comp polished, και δοκιμάστηκε σύμφωνα πάντα με τα δικά μου γούστα.
Ναι ok δεν τα βρήκαμε τελικά οι δύο μας, αλλά δεν βγήκα να γράψω ότι είναι μάπα-υπερτιμημένη, και πως θα μπορούσα άλλωστε.

Εφόσον αυτό θα ήταν ψέμα, στα μείον της, και ymmv πάντα, δεν μου άρεσε η λαβή της, αλλά και το 304 που χρησιμοποίησαν,
σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν 316, δεν την έδωσα για αυτούς τους λόγους, αν τα είχαμε βρει ξυριστικά,
θα είχε παραμείνει στο den μου, διότι έχει πολύ καλή γεωμετρία η κεφαλή της, ξυριστικά δεν με κέρδισε, κυρίως στην κόντρα,
και σε άλλες διάφορες τεχνικές που εφαρμόζω στο ξύρισμα μου, και δεν ταιριάξαμε και με τις top λεπίδες μου.

Δεν πρόλαβα να πω την πουλάω, έφυγε σε χρόνο dt, ο νέος ιδιοκτήτης ακόμα με ευχαριστεί, αντικατέστησε την αγαπημένη του r41.
Kαι λόγω ότι όλα πρέπει να γράφονται, το «μαυροπούλι» είναι όντως ένα εξαιρετικά σοβαρό άκαμπτο και αποτελεσματικό εργαλείο.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”