Αγορα Set

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Kαλώς ήρθες και απο εμένα φίλε μου και θα χαρώ πολύ να μπείς στο club των μαχαιράδων και όχι μόνο!
Λοιπόν όσον αφορά για τα Dovo , έχω συμπεράνει πως είναι θέμα τύχης πλέον πως θα βγεί απο το εργοστάσιο, μπορεί να τύχεις σε shave ready μπορεί να τύχει να θέλει λίγο ακόμη.
Οπότε μιας και έρχεσαι σε επαφή πρώτη φορά με φαλτσέτα να είσαι σίγουρος επι αυτού οπότε καλό είναι να το παραγγείλεις απο κάπου που προέρχεται σίγουρα shave ready.Ένα καλό site και αξιόπιστο είναι το http://www.dovorazors.com/" onclick="window.open(this.href);return false; το οποίο θα βρείς και τα γνωστά Thiers issards :megagrin αλλιώς αν το πάρεις απο το παππού k. Τσόμπαρη να ζητήσεις να το τσεκάρει καλά αν είναι shave ready!

Όσον αφορά για τα φρεσκαρίσματά του να μην σε αγχώνει το θέμα αυτό διότι εκτός ότι υπάρχουν πολλά site που ασχολούνται με αυτό το άθλημα υπάρχουν και κάποια μέλη που μπορόυν να σου κάνουν αφιλοκερδώς αυτή τη δουλειά ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ :megagrin όσον αφορά τα συγκεκριμένα ίσια Follow ground ξυράφια!
Ότι άλλο θες να ρωτήσεις εδώ είμαστε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω για την απαντηση boltsis. Απο αυτο το site ειχα σκοπο να το παρω οποτε θα το προχωρησω. Ευχαριστω και για την προσφορα του ακονισματος. Εσυ εαν δεν κανω λαθος πηρες το Prima silver. Εγω για αρχη σκεφτομαι το best quality κυριως λογω χρηματων. Θα ενημερωσω για την προοδο των εργασιων.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σας το ειπα το μικροβιο ειναι καλα ριζωμενο. Μολλις το παραγκειλα. Τωρα θελω το σαπουνι θα το παρω απο το αλλο site που ειναι φθηνοτερο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Κατα 90 % δεν θα ειναι ετοιμοπολεμο ,συνδιασμος ελιπους τεχνικης και μη σωστο μαχαιρι φερνει συγχυση
για το τι φταιει . Αρα ξυρισμα ευκολης περιοχης με προσοχη στις κινησεις μαλακά και χωρις ιδιαιτρη πιεση.
Εδω ειμαστε για οτι προκυψει ,πλεον το φορουμ διαθετει αξιοπιστες πληροφοριες και τεχνικη βαηθεια :megagrin
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

hero έγραψε:Κατα 90 % δεν θα ειναι ετοιμοπολεμο ,συνδιασμος ελιπους τεχνικης και μη σωστο μαχαιρι φερνει συγχυση
για το τι φταιει . Αρα ξυρισμα ευκολης περιοχης με προσοχη στις κινησεις μαλακά και χωρις ιδιαιτρη πιεση.
Εδω ειμαστε για οτι προκυψει ,πλεον το φορουμ διαθετει αξιοπιστες πληροφοριες και τεχνικη βαηθεια :megagrin
Τι εννοεις δεν θα ειναι ετοιμοπολεμο? Αφου λεει οτι ολα τα μαχαιρια ερχονται τροχισμενα. Η ελιπη τεχνικη ειναι συγουρη. Και αλλα παιδια απο εδω που το παραγκειλαν απο το ιδιο site ηταν τροχισμενο απο οτι καταλαβα. Θα δουμε σε μια βδομαδα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Επι τι ευκαιρεια ηθελα να ρωτησω. Οταν ερθει θελει καποια ιδαιτερη προετοιμασια πριν το ξυρισμα? Πρεπει να καθαριστει,σκουπιστει? Μπορω να το απολυμανω με οινοπνευμα?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλορίζικο φίλε μου και καλή αρχή σου εύχομαι!!Ήδη έχεις μπεί σε άλλη διάσταση..

Ο hero μάλλον σου δίνει απάντηση στην αρχική σου ερώτηση που έρχεται το Dovo απο το εργοστάσιο, απο το συγκεκριμένο site δε θα έχεις πρόβλημα!Απο κεί είχα παραγγείλει το δικό μου Prisma και ένα άλλο Dovo ενός φίλου μου, και τα δύο ξυρίζανε του θανατά!Επίσης τα ξυράφια να γνωρίζετε δεν τροχίζονται αλλά ακονίζονται , αυτή είναι η σωστή ορολογία του.Φαντάζομαι έχεις προμηθευτεί με κάποιο καλό δέρμα, έτσι?

Τώρα όταν το παραλάβεις πρέπει να το σκουπίσεις καλά απο τα λάδια και καλό είναι να το απολυμάνεις με οινόπνευμα.Μετά απο τη χρήση του το σκουπίζεις πολύ καλά , ανάμεσα στη λαβή να σκουπίσεις τα νερά του και καλό είναι ύστερα με ένα πιστολάκι να το φυσήξεις να στεγνώσει ιδιαίτερα ανάμεσα στις κλειδώσεις του.Τέλος να αλείψεις με διάφανο λάδι μηχανής τη λεπίδα του χρησιμοποιώντας αν θες κατα τη γνώμη μου ένα πινελάκι ζωγραφικής και αποθήκευση σε κάποιο μέρος που δεν έχει υγρασία δηλαδή το σίγουρο έξω απο το μπάνιο!!Νομίζω αν ψάξεις εδω μέσα κάπου υπάρχουν οδηγίες για ξυράφια και όχι μόνο.Ότι θες πάλι εδω να σε βοηθήσουμε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω. Ναι εχω παραγκηλει και το λουρι αυτο που ειναι με το ξυλο. Το λαδι που μου λες χρειαζετε καθε φορα μετα απο το ξυρισμα? Και επισης το περασμα στο λουρι απο οτι διαβαζω γινετε συγουρα μετα το ξυρισμα. Χρειαζετε ομως και πριν?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Στροπαρισμα χρειαζεται μονο πριν το ξυρισμα. Το λαδι ενδεινκυται εαν α. η λαμα δεν ειναι ανοξειδωτη και δεν χρησιμοποιειται καθε μερα και β. οπως ανεφερα στο α. το μαχαιρι το χρησιμοποιεις λογω rotation μια στις τοσες. Εαν εγινεται καθημερινη χρηση δεν χρειαζεται λαδι, αρκει ΚΑΛΟ σκουπισμα και ΚΑΛΟ στεγνωμα, οπως το περιεγραψε ο Ηλιας πιο πανω..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω. Περισσοτερα οταν με το καλο το εχω στα χερια μου. Στυπτιρια εχει στα super market? εχω πολλα χρονια να κοιταξω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”