ΤΟP 5 αγαπημένες κρέμες ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κωνσταντίνε σχετικά με την AOS, άσχετα απο το πόσο καλή πιστεύεις ότι είναι, και άσχετα απο το δυνατό της άρωμα (χαρακτηριστικό στην ΑΟS) δεν πιστεύεις ότι έπρεπε να είναι φτηνότερη; Δηλαδή είναι τόσο αποτελεσματικότερη απο την Omega, όσο ακριβότερη είναι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Βεβαίως Απόστολε, τα προιόντα Art of Shaving είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία πολύ έως πάρα πολύ ακριβά. Άρα επί της αρχής συμφωνώ.

Τα after shave balms, Eau de Toilettes, κλπ. που έχουν δεν είναι ούτε τίποτε το φοβερό, αλλά και είναι και πάρα πολύ ακριβά. To balm είναι βαρύ και λιγάκι λιπαρό - έχω το σανδαλόξυλο και για ζεστά κλίματα ειδικά δεν κάνει με τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για τα πινέλα τους, καλά μεν αλλά αν είναι να πληρώνεις για ένα Silvertip 250 δολλάρια (για παράδειγμα) τότε για ένα εφάμιλλο Simpsons θα έπρεπε να πληρώσεις τα διπλά. Το alum block που έχουν είναι πάρα πολύ καλό, καθαρός κρύσταλλος, αλλά για 13 λίρες συν τα ταχυδρομικά στην Ευρώπη, λυπάμαι, δεν θα ξαναπάρω (αν σου πέσει κάτω, πάει...) Έχουν λοιπόν καλά πράγματα αλλά υπερτιμημένα.

Στα σαπούνια ή κρέμες ξυρίσματος όμως, και μόνο εκεί, εγώ θα έκανα μια υποχώρηση. Το σαπούνι τους επί το προκειμένω, φτιάχνεται στην Ιταλία από την Valobra (υποθέτω πως το γνωρίζετε αυτό) και είναι εκπληκτικό. Κάνει σαπουνάδα σε δευτερόλεπτα, και ας μην ξεχνάμε πως περιέχει ζωικό λίπος (tallow). Συν τοις άλλοις, εμένα προσωπικά με ξετρελλαίνει η μυρωδιά του σανδαλόξυλου της AoS, έστω κι αν γνωρίζω πως μάλλον δεν θα περιέχει και πάρα πολλά γνήσια essential oils σανδαλόξυλου μέσα.

Το άλλο σημαντικό για εμένα προσωπικά είναι πως αν εγώ ή κάποιος γνωστός κάνει ένα ταξίδι στην Αμερική μια στα τόσα, εκεί οι τιμές της AoS είναι πιό λογικές και ρεαλιστικές (και ως τώρα αυτό βοηθείτο από την καλή συναλλαγματική ισοτιμία δολλαρίου και ευρώ). Τα σαπούνια της AoS λοιπόν τα προμηθεύομαι από εκεί.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ χρησιμοποιώ την Castle Forbes Lavender, επομένως αυτήν θεωρώ αγαπημένη.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10624
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26830 times
Been thanked: 26349 times

Με βάση τις μέχρι τώρα δοκιμές μου, η δική μου σειρά κατάταξης έχει ως εξής:

1) TOBS, Sandalwood (ΙΔ: 10, ΑΡ: 10)
2) Maca Root (ΙΔ: 9, ΑΡ: 9)
3) Musgo Real (ΙΔ: 8.5, ΑΡ: 7)
4) Palmolive classic (ΙΔ: 8, ΑΡ: 9)
5) Florena men (ΙΔ: 6, ΑΡ: 8)


Η Florena θα είχε πολύ καλύτερη τύχη αν δεν είχε σιλικόνες. Από εδώ και κάτω όλες οι άλλες μου φαίνονται ίδιες.
Razor21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 10 Σεπ 2012, 15:10
11

Maca Root Body Shop αψογη.
Nivea ανεκτη με αρκετα κοψιματακια γυρω απο το σαγονι και στο λαιμο.
Kolynos δεν κανει καν αφρο, η και να κανει δεν κραταει για δευτερο περασμα.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

1) TOBS lemon & lime
2) Proraso sandalwood
3) Musgo

Εχω ακομη μεχρι τις :dance3 5 ουουουουου
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 06 Οκτ 2012, 02:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση σημείων 2 & 3! Φιλικά, Στέφος
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

1.toobs sandalwood
2.old spice original(vintage?)
3.kolynos
4.gilette sensitive
5.dovil monsieur
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Musgo real που μοσχοβολαει!
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

1.palmolive
2.t.o.o.b.s sandalwood
3.top shave sensitive
4.old spice original(vintage?)
5.speick
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Breyton
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 05 Ιουν 2011, 18:59
13
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Παιδια βλεπω οτι παιζει πολυ το tabac. εμενα δεν με ενθουσιασε πολυ. Το εδωσα χωρις δευτερη σκεψη στον πατερα μου.
Πριν καιρο πηρα μια truefit and hill 1806 αλλα κ αυτη κατεληξε στο ιδιο προσωπο. χρησιμοποιω την art of shaving και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.δεν εχω δοκιμασει ομως με αρωματα κ σκεφτομαι την ocean kelp. την εχει δοκιμασει κανενας?
Επισης μετρωει η τσεπη μου για μια penhaligons αλλα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”