Τα Ρολόγια των ... ονείρων μας !!!!

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Η τιμή του είναι γυρω στα 500 χιλ. και εγω δεν θα το έπαιρνα ακόμα και αν μπορουσα , ο λόγος είναι ότι με τόσα χρήματα , μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 100 καλύτερα πραγματα να κανω από το να αγοράσω ένα VC ρολόι χειρός-κόσμημα που πιστευω οτι η τιμή του δεν αντικατοπτρίζει την καλλιτεχνική του αξία αλλά μάλλον στοχεύει αποκλειστικά στην ματαιοδοξία κάποιου, λιγα κοματια , αριθμημενα κτλ (καλα μην βαρατε)
Αλλα εχω την εντυπωση οτι αν καποιος θελει να συνεισφερει στην τεχνη μπορει σε αυτή την τιμή να βρει έργα με μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο όπως κάποιους πίνακες ζωγραφικής, χειρογραφα κτλ που μπορει να είναι από μοναδικούς καλλιτέχνες και όχι από μια εν ενεργεία επιχείρηση , χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την VC .
γιατι του χρόνου (και αν κανω λαθος διορθώστε με) που θα βγει το επόμενο VC σκελετον με παραπανω ρουμπινακια και όταν το βάλουν καποιοι στο χερι τους θα είναι πλέον μεταχειρισμένο η τιμή του θα εχει πέσει και θα εχει χαθει μια ευκαιρία ζωής …και λεω ευκαιρια ζωης γιατι οντως με τους τοκους απο 500 χιλιαρικα μπορει καποιος αμα θελει να ζει χωρίς να δουλεύει , και κάποιος με χρήματα θα έχει κάνει απλά μια σπατάλη

επομένως ποιο το οφελος? Ούτε ενδιαφέρον σαν ιστορία δεν είναι..

Αυτές είναι οι σκέψεις μου , προσωπική μου άποψη . Φυσικά το θέμα ειναι καθαρά υποκειμενικό ο καθε άνθρωπος εχει δικό του γούστο, τι εκτιμά και τι τον ευχαριστεί εμενα μου αρκει να το βλεπω σε φοτο
NavalArchitect

Δεν διαφωνώ.

Πολλά, πάρα πολλά χρήματα για ένα μικρό αξεσουάρ, έστω κι αν είναι ρολόι. Από ένα σημείο και μετά το όλο θέμα χάνει το νόημά του, υποθέτω φυσικά πως το ερώτημα είναι ποιό ακριβώς είναι αυτό το σημείο (λ.χ. για άλλους μπορεί να είναι τα 800 δολλάρια που κάνει ένα 'Made in Japan' Casio Frogman, ενώ για άλλους τα 8,000 δολλάρια που κάνει ένα πολύ καλό Omega/Rolex...)

Ένα καλό κι ωραίο ρολόι μπορεί να έχει κανείς, ό,τι κι αν είναι, Casio, Omega, Hamilton, Rolex, Breitling, Baume & Mercier, ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα από 200 Ευρώ έως μερικές χιλιάδες Ευρώ (αν είναι εφικτό). Από 'κει και πέρα, δεν θέλει τίποτε παραπάνω για να βλέπει καλύτερα ή πιό εύκολα την ώρα... Αυτή είναι η αλήθεια.
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Κωνσταντίνε αυτό το σημείο μάλλον δεν υπάρχει, ο καθένας μας θελει διαφορετικά πράγματα να κάνει στην ζωή του, ετσι εγω κρίνω οτι το εναλλακτικό κόστος για μένα ειναι τεράστιο ενω κάποιος άλλος μπορεί να κρίνει οτι είναι μια καλη προσφορά.

Εντάξει και εμενα δεν θα με χαλαγε να μου το άφηνε κληρονομία κανένας θειος μου ,

τωρα αν θα το φυλαγα για τα παιδιά μου? hell no!!
NavalArchitect

Πήγα σήμερα μια βόλτα απ'το Lotte Duty Free, μιας και είμαι Σεούλ για ένα meeting. Επίσης πέρασα από τη μπουτίκ που έχει Patek Philippe, στο ισόγειο του ξενοδοχείου Lotte.

Δεν τράβηξα φωτό, αλλά δοκίμασα 5-6 πολύ ωραία κι ακριβά κομμάτια. Ειδικά το Patek Nautilus, που μαζί με το AP Royal Oak τα έχω στη λίστα για την επόμενη αγορά, ήθελα να δω πολύ πώς κάθεται στον καρπό (όλοι μιλούν με εξαιρετικά λόγια για το πώς αυτό το ρολόι κάθεται στο χέρι).

Έβαλα δύο Ναυτίλους, έναν χρονογράφο με μπρασελέ και το annual calendar με λουράκι. 45 και 35 χιλιάρικα αντίστοιχα, Ευρώ, πριν το 7% tax free.

Δεν το περίμενα, αλλά απογοητεύτηκα. Τίποτε το ιδιαίτερο για αυτό που ένιωσα φορώντας τα, αλλά φυσικά και για τα πάρα πολλά χρήματα που κόστιζαν όντας ατσάλινα και τα δύο. Βέβαια είναι Πατέκ κι αυτό λόγω μηχανισμού κλπ. κάνει πολύ μεγάλη διαφορά, όμως η αίσθηση στο χέρι με άφησε να θέλω τώρα να δοκιμάσω το discontinued εδώ και λίγους μήνες 15300 της Audemars σε ατσάλι... (δημιουργία κλασική κι αυτό του Gerald Genda και πιό φθηνό)

Μετά πάνω στο Lotte Duty Free έβαλα 5 JLC εκ των οποίων 2 tourbillon. 60 το ένα, 80 το άλλο, δολλάρια, και πριν το 10% off. Μιά από τα ίδια, τίποτε το εξωπραγματικό, περιουσίες ολόκληρες για να τις φοράς στο χέρι σου και το βράδυ να τρέμεις μην μπει κανείς στο σπίτι και στα φάει. Ή εγώ έχω αρχίσει να βάζω επιτέλους λίγο μυαλό ή δεν ξέρω τί άλλο...

A, και δύο Piaget, πολύ ωραία αλλά μεγάλα. Σταματώ όμως γιατί αρκετά είπα. Ντειτόνα κι άγιος ο Θεός που μας αξίωσε, σήμερα που φόρεσα ναυτίλο κατάλαβα τι σούπερ slick ρολόι είναι το ντειτόνα οπότε τα όποια παραπάνω είναι ευτυχώς αχρείαστα...
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Σε τι νόμισμα είναι οι τιμές Κωσταντινε; Δραχμες; :hystericalbs1
Ίσως είναι λίγο φιλοσοφική η ερώτηση, αλλά αξίζει να πληρώσει κανείς τόσα χρήματα για ένα ρολόι; Μιλάω γενικά, ανεξάρτητα από το εισόδημα ή το κεφάλαιο του.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Xειροποιητα με αξιολογες πατεντες στο ενεργητικο της η Πατεκ Φιλιπ...
Θειος μου ηταν τεχνιτης στην Ελβετια σ αυτη την εταιρια!
Καθολου ακριβα γι αυτο που προσφερουν
Μαλιστα η Πατεκ πριν αρκετα χρονια σου "ζητουσε" να προερχεσαι απο σημαντικη οικογενεια για να σου πουλησει ορισμενα απο τα κομματια της.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κωνσταντίνε σε βλέπω με χωρίς χέρι στην Ελλάδα :bigsmilie !Δείξε καμιά φωτό ρε συ για το τι δοκίμασες, έστω κάποιο link!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Θα βάλω φωτό και συνδέσμους αργότερα. Ναι, είναι εξαιρετικοί στον τρόπο κατασκευής αλλά δεν ξέρω, κάπου, κάπως, περίμενα περισσότερα. Μου είχε πει ο φίλος μου ο Στέλιος εδώ που είναι συλλέκτης "...έβαλα μια φορά Ναυτίλο χρυσό, κι έπαθα πλάκα, το ρολόι είναι πραγματικά εκπληκτικό και στην κυριολεξία ένιωθες ότι δεν το φοράς αλλά ότι είναι ένα με το χέρι σου..."

Μ'εμένα αυτό δεν συνέβη, ίσως όμως επειδή έβαλα το χρονογράφο κι όχι το απλό, κλασικό. Είδωμεν. Υπάρχει και το Aquanaut, που όλοι λένε ότι είναι υπέροχο. Αυτό είναι σχετικά φθηνό ($17k).
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κωνσταντίνε μήπως είναι και όλα στη ψυχολογία?Εντάξει αν φορέσω ένα ρολόι 40.000 ευρώ ,τι θα πω ότι δεν είναι ένα με το χέρι μου?Δεν αμφισβητώ τη ποιότητα κανενός ρολογιού αλλά μήπως όλα είναι και στο μυαλό?Χαίρομαι πάντως που παρόλα αυτά που δοκιμάζεις είσαι αντικειμενικός και βλέπεις τη πραγματικότητα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Έβαλα ακριβώς αυτό αλλά και αυτό. Ρολογάρες και τα δύο, τώρα, να λέμε την αλήθεια. To πρώτο (Ref. 5980) κόστιζε περίπου 45,000 Ευρώ πριν την έκπτωση 7% (tax free) και το δεύτερο (Ref. 5726) περίπου 37,000 Ευρώ.

Οι τιμές είναι ακριβές γιατί τα Patek στην Κορέα είναι διαθέσιμα μόνο σε boutiques, όπως και σε όλο τον κόσμο βέβαια - δεν μπορείς να τα βρεις στα μεγάλα duty free πολυκαταστήματα που έχουν εδώ. Στην Ασία (κυρίως Κίνα και Κορέα) είναι είδη πολυτελείας και τρώνε μεγάλο φόρο. Σε internet shops στην Αμερική, από όπου πιθανά να πάρω ένα Patek (αν πάρω), τα παραπάνω έχουν 33,200 Eur και 28,600 Eur αντίστοιχα (οι διαφορές τιμής είναι απλά ασύλληπτες). Εκτός βέβαια αν βρω κανένα καλό μεταχειρισμένο σε Ιαπωνία ή Hong Kong, που ήδη κοιτώ τέτοια λύση (βρέθηκε φίλος στη Yokohama και μου λέει ότι μπήκε σε μικρό μαγαζί με μεταχειρισμένα κι είχε ρολόγια που τά'παιρνες στην κυριολεξία τυφλά, δυνατά κομμάτια).

Αναφορικά με το πώς καθόταν το ρολόι στο χέρι μου, ειλικρινά σας λέω ότι έβαλα το Daytona μου μετά το Patek και το ένιωθα πάρα μα πάρα πολύ ωραίο/ελαφρύ στο χέρι συγκριτικά με το συγκεκριμένο Nautilus. Το Ref. 5726 (Annual) ήταν καλύτερο, και μου έχουν πει πως Ναυτίλος σε χρυσή κάσα με αυτό το δερμάτινο λουράκι είναι ό,τι πιό γλυκό μπορείς να φορέσεις στον καρπό σου... Όμως εδώ μιλάμε για ρολογάρες, το Daytona το πατάνε κάτω σε όλα σχεδόν τα επίπεδα, αυτή είναι η αλήθεια (movement, δουλειά, λεπτομέρεια, κλπ.) Γι'αυτό το Rolex είναι χρονογράφος μισό-μισό (gold/steel) και κάνει 10-11 χιλιάδες Ευρώ duty free ενώ το Patek είναι πάλι χρονογράφος, μόνο ατσάλινο, και κάνει 33 χιλιάρικα...

Είναι άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο. Κι όμως στο χέρι εγώ δεν ένιωσα αυτή τη διαφορά, παρ'όλο που ξέρω πολύ καλά πως υπάρχει. Ίσως αν δοκιμάσω ξανά, και κανένα άλλο Ναυτίλο, να αλλάξω άποψη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”