Parker 97R

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8840 times
Been thanked: 11967 times
Ηλικία: 55

@kwnssk Απέφυγε το κόντρα μεχρι να συνηθίσει το δέρμα σου στο ξύρισμα, φτιάχνε σωστό αφρό, μην ξαναπερνάς από το ίδιο σημείο αν δεν έχει αφρό, μη βάζεις καθόλου πίεση στη μηχανή, διάβασε για την σωστή γωνία ξυρίσματος κ να τη διατηρείς χωρίς να κουνάς τον καρπό σου, δοκίμασε με πολλές λεπίδες οχι μόνο με δύο, διάβαζε οσο μπορείς τα νήματα του φόρουμ κ είσαι έτοιμος. ✌️

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Υ.Γ.. πάρε ένα τζελ 444 ή Vifrex ή ακόμα κ ένα μπαλμ της Νιβέα από το σούπερ μάρκετ, να βάζεις στους ερεθισμούς.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε, @kwnssk πρέπει να συνεχίσεις να δοκιμάζεις λεπίδες και σίγουρα θα βρεθεί ο καλύτερος συνδυασμός για την επιδερμίδα σου. Από τη μικρή μου εμπειρία, προτείνω και τις λεπίδες της Parker, αποδοτικές και γλυκές σε αίσθηση στο πρόσωπο... Καλή συνέχεια...
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@babkoug έχω πάρει προβατακι Balm.
Γενικα ερεθισμοί στον λαιμό και στο πηγούνι επειδή νοιώθω αναπήδηση σε σκληρές τρίχες
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα, σήμερα απέκτησα και εγώ την εν λόγω μηχανή. Είχα γένια 2 ημερών και πριν λίγο ολοκλήρωσα το πρώτο μου ξύρισμα.
Μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε αρκετά και μου πρόσφερε ένα πολύ όμορφο, αναίμακτο, ευχάριστο, ασφαλές και άνευ ερεθισμών ξύρισμα.
Σίγουρα είναι καλύτερη και με διαφορά από την πρώτη μου King C που ήταν η πρώτη μου και έχω στο ράφι κάποιους μήνες.
Σε σχέση με την R41 που ήταν η βασική μου μηχανή μέχρι προχθές μπορώ να πω οτι δεν καταλαβαίνω τρελή διάφορα στο αποτέλεσμα άλλα σίγουρα το ότι δεν θέλει υπερβολική προσοχή και το ότι συγχωρεί τις λάθος κινήσεις μου λόγω ελάχιστης πείρας με κάνει να την προτιμώ πλέον και να την τοποθετώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου μου.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

kwnssk έγραψε: 14 Μαρ 2022, 09:17 @babkoug έχω πάρει προβατακι Balm.
Γενικα ερεθισμοί στον λαιμό και στο πηγούνι επειδή νοιώθω αναπήδηση σε σκληρές τρίχες
Εάν νιώθεις αναπήδηση σε σημεία όπως το πηγούνι και σε άλλα σημεία και λαμβάνοντας υπόψιν τα σκληρά γένια μάλλον η μηχανή ή ο συνδυασμός μηχανής - λεπίδας δεν είναι ο κατάλληλος,δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα γένια που θέλεις να κόψεις.Πρέπει να κόβονται χωρίς πίεση κατά το πέρασμα του ξυραφιού.Εννοείται ότι η προετοιμασία και η τεχνική είναι η σωστή.
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@Kritikos και προτείνεις πιο επιθετική μηχανή;
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Εάν δεν βρείς άκρη με τη μηχανή σου δοκιμάζοντας άλλες λεπίδες κατάλληλες για σκληρά γένια ναι,μάλλον θέλεις πιο αποτελεσματική μηχανή…
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13789 times
Been thanked: 14781 times
Ηλικία: 54

Αυτό με την αναπήδηση πρώτη φορά το ακούω, έχω πολύ σκληρά και πυκνά γένια και ούτε με την parker open (πιο ήπια πεθαίνεις) δεν το αντιμετώπισα. Όπως είχε γράψει κάποιος συνξυριστής σε αγγλικό φόρουμ οι νέοι στο ΠΞ ψάχνουν πως θα "αγοράσουν" ένα καλό ξύρισμα ενώ πρέπει να επικεντρωθούν στην τεχνική.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Θα περιγράψω τι έχει συμβεί σε μένα που έχω αρκετά σκληρά γένια:κατά το ξύρισμα φτάνοντας σε σημεία όπως το πηγούνι όπου τα γένια είναι πυκνά συναντούσα τράβηγμα,αντίσταση και η μηχανή περνούσε πάνω από τα γένια αδυνατώντας τα κόψει τα γένια τελείως.Έπρεπε να ξανακάνω περάσματα με αποτέλεσμα να ταλαιπωρώ το δέρμα.Αγόρασα μια MERKUR Futur και μια Muhle R41 Twist.Χρησιμοποιώντας τις ίδιες λεπίδες,Super Perma Sharp και Polsilver Super Iridium αλλά με αυτές τις μηχανές το πρόβλημα βρήκε τη λύση του.Ξύρισμα γυαλί και ερεθισμοί τέλος.Κόψιμο καθαρό με τη πρώτη…Ειδικά η Futur είναι σχεδόν μόνιμη τα τελευταία δέκα χρόνια…Επίσης όλες οι μηχανές θέλουν σωστή τεχνική…είτε R89 είναι είτε R41.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3154
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28394 times
Been thanked: 29688 times
Ηλικία: 64

Κύριοι να υπενθυμίσω πως το θέμα μας είναι η Parker 97R
:btt
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”