Αγορα Set

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Θα συμφωνήσω με τον Απόστολο...
Δυστυχώς για να φτάσουμε στην Ελλάδα σε τέτοια επίπεδα επαγγελματισμού, θα πρέπει να περάσουν μερικοί αιώνες πρώτα... :cry
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Μετά από 2 εβδομάδες, το ξυραφι ήρθε πισω,με νεα pins,καπως πιο μεγάλα.

Το πρώτο ποστ για την αγορά του σετ,το έκανα 17 φεβρουαριου και σήμερα που γράφω έχουμε 23 απριλιου.
Έκανα αρκετη υπομονη,άφησα 2 μηνών μούσια (δεν ειναι γένια πλεον) και μόλις χρησιμοποιήσω τα εργαλεία αυτά θα ανακοινώσω πρώτες εντυπώσεις.

Το σέτ απλωμένο.http://imageshack.us/photo/my-images/98/ikona1d.jpg/#

Προς το παρών έχω να πώ το εξής στους φίλους που πρόκειτε να γίνουν κάτοχοι straight razor.

Προσοχή μεγάλη!!
Το ξυράφι έρχεται απο το παλιά,και απαιτεί το σεβασμό που δείχναμε στις συσκεύές παλαιότερα.
Είναι απο σίδερο. οταν λεμε στέγνωσε το... ΣΤΕΓΝΩΣΕ ΤΟ.
Φρόντισε το,και θα το εχεις για πολλα χρόνια.

Αυτά :)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Όμορφα...

Ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ σε παρακαλώ!

Φιλικά
Στέφος
Συντονιστής mens-only.gr
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Capitano έγραψε: Είναι απο σίδερο. οταν λεμε στέγνωσε το... ΣΤΕΓΝΩΣΕ ΤΟ.
Στην επισκευή σου αφαίρεσαν την σκουριά που είχε εμφανιστεί στο λογότυπο της λάμας επειδή δεν το είχες σκουπίσει; (στην φωογραφία δεν φαίνεται καθαρά...).
Τελικά σε χρέωσαν κάτι για τα μεταφορικά ή την επισκευή;
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Οχι, η σκουρια δε βγαινει.
Δε χρεωσαν τιποτα.
Capitano
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Φεβ 2012, 15:34
12
Been thanked: 6 times

Επιτελους ξυριστικα!

Μετα απο 2μιση μηνες αποφασισα να ξυριστω.
Ηταν η στιγμη εκεινη που οι τριχες απο το μουστακι ακουμπησαν το κατω χειλι.
Τρελαθηκα!Πηγα στο καθρεπτη και αρχισα να κοβω με ενα μικρο ψαλιδακι τις τριχες.
Εκει λοιπον,μπροστα στο ειδωλο μου,συνειδητοποιησα οτι τα γένια πλεον ηταν μούσια,και επειδη στη δουλειά μου αρχισε η καζούρα (την ευλογία σου...) είπα να επισκεφτω εναν μπαρμπερη για την πρωτη μου περιποιηση γενιάδος.

Το πρωι ο μπαρμπερης αποφασισε οτι τα γένια των 4cm πρεπει να κοπουν κατα το ημισυ.
Μου καθαρισε λαιμο και εδωσε σχημα ντελικατο.Το αποτελεσμα δε μου αρεσε.
Ετσι ατσουμπαλα και αγρια τα ηθελα.Τωρα εδειχναν σα γενια 1ος μηνος.

Γυρισα σπιτι απογοητευμενος.Ξανακοιτάχτηκα.
Ειδα το dovo στην ακρη.Το ταλαιπωρημενο και παρθενο μου ξυραφι που εκανε τοσα χιλιομετρα για να ερθει στα χερια μου.. Ποσο ηθελα να το δοκιμασω...

Ηρθε η ωρα.Θα αφησω μουσια απο Σεπτεμβρη,τωρα θα ξυριστω.
Αρχισα να χαμογελω και να σιγοτραγουδω απο μεσα μου.

Γεμισα το νιπτηρα με ζεστο νερο.Εβαλα στο μπωλ νερο και αφησα τον ασβο να μουλιασει.
Εβρεξα το σαπουνι και αρχισα να τριβω για πρωτη μου φορα τον ασβο.
Χμμμ.. σα νερουλος ο αφρος.
Για να τριψω λιγο ακομα.

Που να απλωθει αυτο το πραγμα στο προσωπο με τοσες τριχες...
Αρχισα να απλωνω με το χερι αρχικα.Επειτα με τον ασβο.
Μολις στρωθηκε ο αφρος,ξεκινησα να στροπαρω στο λουρι.βζιν βζιν βζιν.... καθε περασιά,όλο και καλυτερη.

Πολυ κοφτερο μαραφέτι.Κοίταξα τη κοψη του προσεκτικα,και πλεον η χαρα αρχισε να κάνει χώρο στην αγωνία.Πώς διαολο θα ξυριστω με αυτό το πράμα... Δεν το εχω δοκιμασει ποτε.
Αφρος και μουσια ,δεν εβλεπα απο που ξεκινά και πού τελειώνει το στόμα μου.

Τελος πάντων, ας δοκιμάσω.Πήρα μια βαθειά ανάσα,τοποθέτησα το ξυράφι οριζόντια επάνω απο το μάγουλο και με κλίση 45 μοιρών άρχισα να κατεβαζω προσεκτικα...
Χρακ,χράκ χρακ... πω πω πως ακούγεται ετσι!
Απο όπου περναει αφαιρει αφρο και μουσια και αφήνει πίσω της ενα καθαρό όμορφο δερμα που είχα καιρό να δω.Φανταστικό!
Ουτε μπουκώνει ούτε θελει δευτερο περασμα απο την ήδη ξυρισμένη περιοχή! Τρεμετε συμβατικα ξυραφακια!
6 κατεβασιες η λάμα και εκπνοη.. βουτηξα τη λάμα στο νιπτηρα να καθαρίσει απο τις τριχες.

Πήρα θαρρος και χαρηκα,ορίστε, δεν ειναι δα και τόσο δύσκολο.

Εβαλα τη λαμα βιαστηκά πάνω στο μαγουλο στο μαγουλο και τράβηξα μια μεγάλη κάθετη να δω τι μπορει να κάνει η λάμα σε μεγαλου μήκους διαδρομές.
zzZZZzz ρευμα με διαπέρασε και ένιωσα την κόψη να χώνεται στο δέρμα.
Τι να δω.. ακατασχετη ροη αιματος,και μια φλουδα δερματος κρεμόταν απο το μαγουλο.
Πάγωσα.Μαλλον πηρε ο κ*λος μου αέρα.Πλενομαι,καθαρίζομαι,ξανα αφρος.

Οι επόμενες κατεβασιές ήταν αναίμακτες.
Ξυρίστικα σε περιπου μιση ώρα ίσως και παραπάνω.
Η εμπειρία ήταν φανταστική.Φοβος,δεος,πολυτελεια,λεπτομερεια,όλα μαζι.
Το τελικο αποτελεσμα φανταστικο.
Βαθύ ξύρισμα,υψηλης ακριβειας σε σημεια όπως κάτω απο τα ρουθούνια ή φαβορίτα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ξυριστω με άλλο εργαλείο.

Ώρα να ξεμπουκώσω το σιφονι του νιπτηρα...

ΥΓ: Εφυγε το μουσι,μαζί με τη μαγκιά
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πολύ ζωντανή περιγραφή!
Μου θύμισε και εμένα λίγο το πρώτο μου ξύρισμα με straight.
Όμως εμένα με βοήθησε (για να μην κοπώ) η προηγούμενη εμπειρία που είχα για ένα μήνα με DE safety razor, ούτως ώστε να μην κάνω ένα βασικό λάθος που έκανες εσύ: Να προσπαθήσεις να ξυρίσεις μονομιάς μία λωρίδα δέρματος!
Η σωστή τακτική είναι μικρές κοφτές κινήσεις που ξυρίζουν μικρές ορθογώνιες περιοχές. Και προσοχή: ΟΧΙ ΠΙΕΣΗ!!! εγώ στο τελευταίο ξύρισμα που μείωσα σε μεγάλο βαθμό την πίεση που ασκούσα, εξαφάνισα τους ερεθισμούς που είχα σε ορισμένες περιοχές μετά από κάθε ξύρισμα με straight. Αντίθετα με το DE δεν είχα καθόλου ερεθισμούς γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να πετύχεις τη σωστή τεχνική.
Ακόμα για καλύτερο ξύρισμα (πιο βαθύ και με λιγότερους ερεθισμούς) προσπάθησε να μειώσεις την γωνία του ξυραφιού με το δέρμα: λιγότερο από 30 μοίρες όταν ξυρίζεσαι με τη φορά της τρίχας, μικρότερη από 15 όταν ξυρίζεσαι κάθετα με τη φορά, και σχεδόν να εφάπτεται το ξυράφι με το δέρμα όταν ξυρίζεσαι κόντρα.
Ακόμα να βλέπεις πολλά βίντεο ξυρίσματος στο youtube (δες προτάσεις εδώ).
Καλή συνέχεια και όσο περνάει ο καιρός θα το απολαμβάνεις περισσότερο!!! (εγγυημένα :bigsmilie )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δε σου κρύβω πόσο γέλασα με την περιγραφή σου αλλά και πόσο φοβήθηκα στο τέλος με το μάγουλο!Κόπηκες πολύ , τι είδους κόψιμο είναι?
Φίλε μου καλή αρχή εύχομαι και καλή συνέχεια!Η φαλτσέτα όπως κατάλαβες δεν αστειεύεται αλλά άμα πας με τα νερά της έχει να σου προσφέρει μεγάλες στιγμές και αισθήματα.Όλα σιγά , απαλά και με προσοχή , απολαυσέ το!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Χαιρετω σας. Το ονομα μου ειναι Νικος και σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα αλλα μολλις χτες αποφασισα να γινω μελλος. Η αποφαση μου αυτη ηρθε μαζι με την αποφαση για την αγορα λεπιδας. Ολες μου οι αποριες καλυφθηκαν διαβαζωντας αυτην την συζητηση η οποια ειναι υποδειγμα για καθε νεο στις λεπιδες. Και φυσικα οι παραστατικοτατες περιγραφες του φιλου Capitano ειναι το κερασακι στην τουρτα.

Μονο μια διευκρηνηση θα ηθελα. Ερχετε ακονισμενο το ξυραφι απο την Dovo? Καπου διαβασα οτι ενας φιλος που το πηρε απο τον κ. Τοπαρη του ακονισε εκεινη την ωρα. Οπως επισης οτι εαν ειναι ακονισμενο ισως χρειαστει και ενα χρονο να χρειαστει ξανα ακονισμα. Ισχυει? Δεν σας κρυβω οτι περα απο τα κοψυματα αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι το ακονισμα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26765 times
Been thanked: 26280 times

Καλησπέρα Νίκο και καλώς όρισες στην παρέα μας. Αν θέλεις πέρνα από εδώ να μας πεις δυο λόγια για σένα, τον εξοπλισμό σου κλπ. Από όσο ξέρω δεν είναι όλα τα ξυράφια shave ready, αν και καλύτερα είναι να μας απαντήσει κάποιος μαχαιράς!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”