Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Συγουρα Χαρη. Αλλα νομιζω οτι οι περιγραφες του Γιαννη και του Κων/νου ειναι κατατοπιστηκες. Βεβαια θα πω και εγω τα δικα μου ως λιγοτερο πολυ λιγοτερο εμπειρος. Δεν σου κρυβω ομως οτι δεν μου φευγει απο το μυαλο το straight μου. Εχω εθιστει.


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λοιπον χτες μου ηρθε το εν λογω μηχανημα. Πρωτη εντυπωση ετσι και ετσι. Μου φανηκε λιγο ψευτικο λιγο παιδικο αλλα μου αρεσε το βαρος και το μεγεθος. Για αλλη μια φορα να πω οτι χαρη στο Γιαννη το πηρα τουλαχιστων πενηντα ευρω πιο φτηνα.
Σημερα κανω το καθιερωμενο ντουσακι και ετοιμαζομαι. Ημουν αρκετα επιφυλακτικος διοτι ειχα αρκετα βαθια ξυριστει με την futur χτες και δεν ημουν σιγουρος εαν επρεπε να αποτολμισω δοκιμη με λιγα γενια. Ηθελα ομως να την δοκιμασω. Κρεμουλα σπεσιαλ tobs και ετοιμος. Αργα αργα και σταθερα ακριβως οπως τις κινησεις με το straight. Στον λαιμο κοντρα κλπ. Πρωτο χερι ωραιο και αναιμαχτο. Δευτερο χερι αντιθετες κινησεις με το πρωτο και παλι ολα καλα.
Απο ποιοτητα ξυρισματος εξαιρετικη δεν χρειαστηκε η παρεμβαση de για κανενα σημειο. Το μικρο του μηκος βοηθαει πολυ , ισως γιαυτο ψαχνω κοντο μαχαιρι το ειχα φανταστει. Μονο μια παρατηρηση εχω νιωθω λιγο το δερμα μου να ειναι τραβηγμενο. Αυτο ισως ωφειλετε στην γωνια ισως στην πολυ λιγη εως καθολου δυναμη. Εχω την εντυπωση οτι η αλλη λεπιδα θα ειναι καλλιτερη και ισως γιαυτο οι αλλοι μαχαιραδες την προτιμουν. Δεν εχω κοκκινιλες απλα ενα καψιμο οχι ομως πολυ ενοχλητικο.

Τελος δεν μπορω να απαντησω εαν ειναι ´προπονησή ¨ για straight. Ειναι πολυ κοντα αλλα δεν ξερω πως θα ηταν εαν δεν ειχα εμπειρια ( εδω γελανε) με straight. Πιστευω ομως οτι εαν ξεκινουσα απο σαβετα δεν θα ηταν αναιμαχτη η πρωτη φορα. Το πιθανοτερο ειναι θεμα ψυχολογιας. Με αλλο δεος αντιμετωπιζεις το μαχαιρι και αλλο το ξυραφι. Εχοντας λοιπον την πρεπουσα συμπεριφορα και σοβαροτητα συνηθησμενος απο το μαχαιρι αντιμετωπιζεις σοβαρα και την σαβετα και ιδου ενα ωραιο και βαθυ ξυρισμα.


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Δευτερη μερα με το εργαλειο μου. Πολυ μα παρα πολυ ωραια. Να μην σας πρηζω ολα πηγαν καλα. Τραβηγμα δεν νιωθω ισως παιζει ρολο και το λαδι που εβαλα πριν (somerset) ισως και η συνηθεια .

Μου κανει τρομερη ενυπωση το βαθος του ξυρισματος. Σχεδον δεν χρειαζεται δευτερο περασμα, σε καθημερινο ξυρισμα παντα.Φανταζομαι πως θα ειναι με τα Pro. Οταν αποκτησω καλλιτερη τεχνικη δεν θα κανω δευτερο περασμα ειναι σιγουρος.
Μια παρατηρηση το ξυραφακι ειχε σκουρια απο χτες. Δεν το ειχα σκουπισει καθολου βεβαια. Αλλαξα παλι σε καινουργιο ασ ειναι καλα οι Γιαπωνεζοι που μου στειλαν και δωρο ενα κουτι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Aυτο με την σκουριά με προβληματίζει!
Τις λεπίδες pro guard χρησιμοποιείς;
Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά αναρωτιέμαι μήπως τελικά σκουριάζει το πρόσθετο μέταλλο που έχουν επάνω τους για προφύλαξη.
Εμενα οι pro super μένουν πάντα πάνω στο ξυραφι γύρω στον μήνα, χωρίς να το ανοίγω και να το σκουπίζω εσωτερικά κάθε φορά, ενώ δεν έχω δεί ίχνος σκουριάς.
Οταν το ανοίγω, το μόνο που υπάρχει είναι ένα λευκό ημιδιαφανές ίχνος από σαπούνι και καθόλου μα καθόλου το καφέ χρώμα της σκουριάς.
Το αφήνω δε μονίμως στο μπάνιο με τους ατμούς κλπ.
Γιάννης B.
NavalArchitect

Νίκο ξυρίζει πάρα πολύ καλά, καμμία σχέση με DE.

Το έχω ξαναγράψει, απλά με τόσα νήματα κάπου θα είναι δύσκολο να το δει κάποιος. Τη λεπίδα την βγάζεις μετά το ξύρισμα και της αφαιρείς την υγρασία απλά πατώντας απαλά μια πετσέτα ή ένα microfibre cloth πάνω της, όχι σκουπίζοντας και τραβώντας την πετσέτα ή το microfibre cloth αριστερά-δεξιά.

Επίσης αφού έχεις που έχεις ήδη ανοίξει το ξυράφι μπροστά, καθαρίζεις κι από 'κει την υγρασία. Μπορείς να τα αφήσεις έτσι, δηλαδή μη κλείνοντάς τα πάλι πίσω, μέχρι το βράδυ όταν γυρίσεις από τη δουλειά. Μετά τα ξαναβάζεις ώστε να είναι έτοιμο το ξυράφι αύριο το πρωί.

Οι λεπίδες είναι πάρα πολύ ανθεκτικές, μπορούν να σε βγάλουν και μέχρι 10-15 ξυρίσματα, έχουν παρατηρηθεί και τέτοια νούμερα (εξαρτάται από τα περάσματα βέβαια αλλά και από το πόσο σκληρή τρίχα έχεις).
NavalArchitect

y.v έγραψε:Aυτο με την σκουριά με προβληματίζει!
Τις λεπίδες pro guard χρησιμοποιείς;
Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά αναρωτιέμαι μήπως τελικά σκουριάζει το πρόσθετο μέταλλο που έχουν επάνω τους για προφύλαξη.
...
Αυτό πρέπει να το δούμε Γιάννη, αν έτσι συμβαίνει μερικές φορές σίγουρα θα έχει παρατηρηθεί πως για αυτό το λόγο συμβαίνει με τις ProGuard, θα το έχουν αναφέρει σε άλλα fora...
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Τω όντι Κωνσταντίνε!
Απλώς μου κάνει εντύπωση διότι δεν μου έχει συμβεί ποτέ να μου σκουριάσει ξυραφάκι στους 10 μήνες που το χρησιμοποιώ.
Επειδή δε το είχες αναφέρει, το ήλεγχα τακτικά.
Το μόνο που κάνω, είναι να τιναζω ελαφρά και να σκουπίζω εξωτερικά το ξυραφι με μια πετσέτα, χωρίς να προσέχω ιδιεταίρως αν στεγνωσε τελείως.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ναι ειναι οι pro guard. Σημερα το σκουπισα σε μια πετσετα και το αφησα μισανοικτο. Θα δουμε το βραδυ πως θα ειναι. Το θεμα οτι ειναι διαβασα και τις δικες σου οδηγιες Κωνσταντινε και του Γιαννη αλλα προτιμισα του Γιαννη για ευνοητους λογους τεμπελιας.
Εφοσον οι Ιαπωνες ηταν πολυ καλοι και μου εκαναν δωρο τα ξυραφακια λεω να παραγκειλω και τα pro να τα εχω. Δεν νομιζω οτι θα παω αμεσως στα super. Ισως τελικα ειναι αυτο που λες Γιαννη.

Αλλα πραγματικα ειναι πολυ βαθυτερο απο DE. Μου αρεσει πολυ. Δεν ειναι ομως straight. Τα De μπορει να τα απαρνηθω αλλα ποτε τα μαχαιρια μου τουλαχιστον για δυο με τρεις φορες την βδομαδα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μετα απο ενα τριημερο αξυρισιας ειπα να απολαυσω το πρωινο μου ξυρισμα. Ντουζακι , λαδακι somerset, εχω την εντυπωση οτι βοηθαει πολυ, πινελακι και σαπουνακι. Ξεκιναω με το feather και με λεπιδα pro guard δεν εχω και αλλη ακομη. Ξεκιναω και τι να δω. Δεν εκοβε τιποτα. Ξαναβαζω αφρο και πιεζω περισσοτερο παλι τιποτα. Τριτη πορσπαθεια και παλι τιποτα. Τελικα παιρνω την futur και κανω ενα ξυρισμα καλο στο 5. Δυστυχως ειχα και το μαχαιρι για ακονισμα και δεν ειχα αλλη εναλλακτικη. Φταιει το ξυραφακι????
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Νίκο κάτι δεν πάει καλά, δεν μπορεί το SS με λεπίδα πάνω (η οποία έχει δεν έχει σκάρτα 2-3 ξυρίσματα στην πλάτη της) και να μην κόβει....

Σίγουρα είχες τη λεπίδα πάνω????
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”