Το ξύρισμα της ημέρας: Ιανουάριος 2015

Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Καλημέρα,
Πινέλο Shavemac Custom 2Band
Σαπούνι Tabac
Μηχανή Futur (3)
Λεπίδα Sharp (2)
ASL SPEICK
ASB Apivita
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

004.JPG
Υγεια σε ολους
-papoutsanis glycerine soap
-merkur progress @4@2
-personna platinum @2
-soc 2 band
-osma traditional ss
-alum block
-institut karite asb
-vetiver malizia edτ
2passes/bbs.Απολαψη ασουμε.
υπεροχο ξυρισμα.το σαπουνι ειναι κορυφαιο.απο τις πιο ωραιες μεντες που εχω μυρισει.η personna γλυκεια και κοφτερη ταυτοχρονα ταιριαζει πολυ στην progress.το vetiver malizia απο τα πιο ωραια βετιβερ που κυκλοφορουν.γηινο και φρεσκο ταυτοχρονα ξεχωριζει απο τα περισσοτερα αρωματα της ιδιας αρωματικης κατηγοριας.υπεροχο ξυρισμα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε:Xώμα.. , Δημήτρη και στεγνό χώμα, μάλιστα. Όχι να μυρίζει όπως το βρεγμένο απο τα πρωτοβρόχια. Δεν έχω ξαναμυρίσει πιό " γήινο " σαπούνι απο αυτό.
Εκτος απο χωμα επιασες τιποτε αλλο;
NavalArchitect

Πέμπτη 29/1

HD / Super Iridium
No. 49
Valobra Menthol
AV
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα,
Το set up της φωτογραφίας συνοδεύτηκε με το σαπούνι του Δημήτρη με άρωμα Περγαμόντο. Πραγματικά κορυφαίο ξύρισμα.


Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
10
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

NavalArchitect έγραψε:Πέμπτη 29/1

HD / Super Iridium
No. 49
Valobra Menthol
AV
Απλά, λιτά, περιεκτικά!
Όλο το παραδοσιακό ξύρισμα σε τέσσερις γραμμές...
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλημέρα !

✯ Semogue SE 2013
✯ Dimitris' Bergamot Soap
✯ Edwin Jagger 89L BL
✯ Bluebeards Revenge
✯ Alum block
✯ Π-αγ-ω-μ-έ-ν-ο ❄ ν-ε-ρ-ό
✯ Lucky Tiger
✯ Dior Fahrenheit

⚜ Tώρα Δημήτρη, ΤΙ να σου πώ ? Μπράβο ? Το μπράβο είναι λίγο !

Είχα σκοπό να βάλω μιά γραμμή στις αγορές μου, στη wishlist μου, μετά απο ένα σαπούνι που περιμένω και να τελειώσω εδώ.
Αμ δε θα γίνει έτσι όμως...!

ΥΓ. Βασίλη, για να απαντήσω στο ερωτημά σου παραπάνω, σχετικά με το Mike's Vetiver. Eυτυχώς ή δυστυχώς είναι απο τα πιό μονόπλευρα αρωματικά σαπούνια που έχω μυρίσει. Στο στεγνό και στο βρεγμένο θα πάρεις το ίδιο. Mε μιά διαφορά στην ένταση φυσικά αλλά χωρίς καμμία άλλη πολυπλοκότητα. Δεν " έπιασα " κάτι άλλο, λοιπόν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

macho έγραψε:
004.JPG
Υγεια σε ολους
-papoutsanis glycerine soap
-merkur progress @4@2
-personna platinum @2
-soc 2 band
-osma traditional ss
-alum block
-institut karite asb
-vetiver malizia edτ
2passes/bbs.Απολαψη ασουμε.
υπεροχο ξυρισμα.το σαπουνι ειναι κορυφαιο.απο τις πιο ωραιες μεντες που εχω μυρισει.η personna γλυκεια και κοφτερη ταυτοχρονα ταιριαζει πολυ στην progress.το vetiver malizia απο τα πιο ωραια βετιβερ που κυκλοφορουν.γηινο και φρεσκο ταυτοχρονα ξεχωριζει απο τα περισσοτερα αρωματα της ιδιας αρωματικης κατηγοριας.υπεροχο ξυρισμα.
Πάντως αυτό δεν είναι το vetiver της malizia.Μπορεί να μοιάζει,δεν ξέρω,αλλά σίγουρα είναι άλλο.Πάντως η περιγραφή σου ταιριάζει με το malizia vetiver.


Lord L6
rapira nos
maggard's london barbershop
kooh i noor 24mm badger brush
aqua velva+444

Τελικά το london barbershop απλά κορυφαίο.Πολύ καλή καλυπτικότητα-προστασία και ένα άρωμα που όμοιό του δεν υπάρχει.Κάποιοι λένε μοιάζει με του ΜΙΚΕ'ς το αντίστοιχο-δεν ξέρω-ξέρω όμως οτι μου αρέσει τρελλά.Και όντως θυμίζει σύγχρονο μπαρμπέρικο πολυτελείας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rhtoras την 29 Ιαν 2015, 11:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 60
Επικοινωνία:

Χθες το βράδυ έκανα αυτό που είπα, ξυρίστηκα με το ακριβώς ίδιο setup όπως και την τελευταία φορά (Κυριακή βράδυ), με μόνη διαφορά ότι χθες επέλεξα το Floid Suave για asl.

Πρώτη γύρα (κατεβασιά ή wtg) με τη Futur στο 6, δεύτερη γύρα (κόντρα) και τρίτη στο 4.

Δε βρήκα μεγάλες διαφορές στο ξύρισμα, από το 6 στο 4, όταν όμως στο τέλος έκανα μια σαπουνάδα (μετά τον τρίτο γύρο) κι ένα ελαφρύ μασαζάκι, ένιωσα στη γραμμή του σαγονιού και στο λαιμό να με κοντράρουν αξύριστες τρίχες σαν αυτές που εμφανίζονται συνήθως 24 ώρες μετά από ένα βαθύ ξύρισμα. Ξαναγύρισα τη Futur στο 6 και τα πήρα, οπότε αυτή τη στιγμή που γράφω, 12 το μεσημέρι και περίπου14-15 ώρες από το ξύρισμα, το ΒΒ παραμένει σα να ξυρίστηκα πριν λίγο.

Ηθικό δίδαγμα:

Δεν ταιριάζουν σε όλα τα πρόσωπα οι ίδιες ρυθμίσεις. Διατηρώ το 6 σε όλα τα περάσματα και απλά βάζω ένα πρόγραμμα να ξυρίζομαι μόλις αρχίσουν να βγαίνουν, δηλαδή κάθε 2,5-3 ημέρες. Αν προκύψει ανάγκη για ξύρισμα σε συντομότερο χρόνο, ίσως εκεί παίξει μια χαμηλότερη ρύθμιση, ή μια άλλη μηχανή (τη Bulbous, πχ. ή κάποια Fat Boy/Aristocrat, κάτι πιο mild εν πάση περιπτώσει)

Παρόλα αυτά, την Κυριακή θα επαναλάβω το σενάριο ίδιο και απαράλλαχτο αλλά με νέο ξυραφάκι και θα επανέλθω...

Ναι είστε καλά
Αποστόλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

rhtoras έγραψε:
Πάντως αυτό δεν είναι το vetiver της malizia.Μπορεί να μοιάζει,δεν ξέρω,αλλά σίγουρα είναι άλλο.Πάντως η περιγραφή σου ταιριάζει με το malizia vetiver.
λες να εχω καμμια αντιγραφη ?παντως αρωματικα ειναι ωραιο και εχει καλη διαρκεια.εχεις εσυ αυτο το edt?αν το εχεις βαλε καμμια φωτο στο αντιστοιχο νημα για να δουμε πως ειναι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”