Το ξύρισμα της ημέρας: Δεκέμβριος 2014

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε:Έ άσε τον Μιχαλάκη και πιάσε τον Δημητράκη ;)
Έτσι κι αλλιώς αρωματικά το πορτοκάλι με το περγαμόντο είναι ξαδέλφια και τα σαπούνια του Δημήτρη, αν κρίνω απο τη Μεθυσμένη Αγελάδα, δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν απο τους άλλους σαπωνοποιούς.
Μες στο μυαλό μου είσαι ;)
Βέβαια εγώ δεν στόχευα στο πορτοκάλι του Μιχαλιού, αλλά στη Λεβάντα ή -ακόμα καλύτερα- στο Βέτιβερ....
Ο Δημήτρης όμως αντικειμενικά έχει φτιάξει ένα διαμάντι και όντως το σημερινό setup θα είναι τοχευμένο σε αυτό ;)
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τελειώνοντας την χρονιά με αρώματα ανατολής .. !!

Gillette Aristocrat Gold 1948
Gillette Platinum (1)
Simpsons Chubby 2 Best Badger
Crabtree & Evelyn Nomad soap
Pashana Original Afs

Εικόνα

Και του χρόνου με υγεία !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Mens only brush
MDC
Feather AC SS, Super Pro
Pashana AS
IK

Χειμωνιατικο και σουπερ. Ειχα ενα κοψιματακι ενεκα της καινουργιας λεπιδας και της ελλειψης προσοχης (πιεσα λιγο περισσοτερο) αλλα ολα καλα. Τελικα αυτες οι λεπιδες λειτουργουν για μενα πολυ καλλιτερα απο τις απλες Pro.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

002.JPG
Υγεια σε ολους
-proraso green pre
-gillette tech
-bic astor
-wilkinson boar
-proraso red sc
-proraso whitw asb
2passes/bbssss
επαιτειακο το σημερινο ξυρισμα γιατι με αυτο το set up ξεκινησα την πορεια μου στο π.ξ.
Ευχομαι σε ολους Χρονια πολλα και Καλη χρονια.και για να μην ξεχνιομαστε Καλα ξυρισματα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εικόνα

Καλησπερα σας

- Lord L5 κεφαλη + Parker 97R λαβη
- Lord Platinum series
- Kent Infinity Silvertex
- Ingram Αιγυπτιακη
- Chabrawichi 555

Ανατολιτικο και απολαυστικο :-)

Και να πω για τις λαβες των 3 pieces μηχανων της Parker (94,97,98) οτι ειναι οτι πρεπει αν ψαχνει καποιος μια ποιοτικη και βαρια λαβη για την αγαπημενη του κεφαλη. Το κοστος ειναι λογικο και σου μενει και η κεφαλη. Και μιλαμε για πραγματικα μπρουτζινες λαβες και οχι zamack οπως συνηθιζεται πλεον - κατι που μου τονισε και ο Κοτεντος πριν λιγες μερες που ημουν εκει για να μου "χρυσωσει" την 24c. Προσωπικα εχω κολλησει με την "Fatip97" (Fatip κεφαλη + Parker 97R λαβη).

Αρνητικο το οτι η Chabrawichi ξανα τελειωσε... Μονιμος εκδρομεας στην Παρασχου εχω γινει...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τελειώνει λοιπόν και το 2014. Πλάκα-πλάκα, η είσοδός μου στο παραδοσιακό ξύρισμα είναι ένα από τα λίγα ευχάριστα που μου αφήνει αυτή η χρονιά, πολλές αναποδιές και στενοχώριες. Τέλος πάντων, πάμε και στο τελευταίο (ξύρισμα και ποστ) για φέτος.

Εικόνα

Proraso pre-shave
Aspis Ice Rain
Omega 10015
Edwin Jagger DE89L
Gillette Silver Blue (#3)
LR Jungle Man ASL

Το ξύρισμα ήταν απολαυστικότατο. Μες στον χιονιά επέλεξα και δροσερή κρέμα, αλλά έτσι κι αλλιώς με τo pre-shave που χρησιμοποιώ εσχάτως η δροσιά της μενθόλης υπήρχε, οπότε δεν ήταν τεράστια η διαφορά. Με έφτιαξε, πάντως, οπότε θα το ξανακάνω, ενώ και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο.

Υπέροχο και το Jungle Man. Δεν είχα σκοπό να το ξαναπάρω, αλλά μετά την απογοήτευση που πήρα με Floid Vigoroso και Pashana (για να μην παρεξηγηθώ, δεν τα κατηγορώ, σαφώς και είναι πολύ καλά after shave απλώς σε μένα δεν ταίριαξαν) το εκτίμησα περισσότερο. Θα το παραγγείλω σίγουρα μόλις τελειώσει.

Αντε, παίδες, καλή Πρωτοχρονιά να 'χουμε, καλά να περάσουμε, και ακόμα καλύτερο να είναι και το 2015 για όλους!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα,

Το σημερινό απογευματινό ξύρισμα παραμονή Πρωτοχρονιάς περιλάμβανε:

Joseph Elliot’s Best Silver 6/8” Wedge
Semogue Owners Club Bristle
Dimitri's Bergamot, Artisan Tallow Based Shaving Soap
Penhaligon’s Endymion ASB
Penhaligon’s Endymion Cologne
Neil Miller-2.5"Latigo Leather

Σε μερικά προϊόντα δεν χρειάζονται πολλές δοκιμές για να καταλάβεις πόσο καλά είναι. Η τελευταία έκδοση του σαπουνιού του Δημήτρη έχει περισσότερα απ’ ότι περιμένει κανείς από ένα σαπούνι ξυρίσματος! Αφρίζει τόσο εύκολα όσο κανένα άλλο, προστατεύει και γλιστράει ιδανικά κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος (ακόμα και όταν αρχίσουν οι «ταρζανιές» με το straight) και έχει αφήνει το δέρμα τέλειο. Γιατί λέω ότι έχει περισσότερα απ’ ότι χρειάζεται κανείς; Διότι κατά ένα περίεργο τρόπο στο τέλος του ξυρίσματος αισθάνεσαι σαν να έχεις βάλει και aftershave!
Σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις υπάρχει αισθητή βελτίωση στην προστασία και στο γλίστρημα του ξυραφιού που θα καλύψει τις ανάγκες των απαιτητικών μαχαιράδων καθώς και στις post shave ιδιότητες.
Η τρίτη version του σαπουνιού του Δημήτρη, επιβεβαιώνει ότι δεν είναι ένα «ερασιτεχνικό» «σπιτικό» σαπούνι αλλά ένα κορυφαίο artisan προϊόν.

Δημήτρη επιβάλλεται να αρχίσεις τις κανονικές πωλήσεις και προτείνω για ονομασία του σαπουνιού το «Dimitri's Bergamot, Artisan Tallow Based Natural Shaving Soap»!


Το ιδανικό ξύρισμα για το τελείωμα του χρόνου και με το καλό να έρθει το νέο έτος!

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Πινέλο Simpsons Polo 8 Best
Κρέμα Castle Forbes Lavender
Μηχανή Gillette Bostonian
Λεπίδα Astra (2)
ASL ΤΟBS Eton College
ASB TOBS
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Συνεχιζουμε εδω, please!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”