Το ξύρισμα της ημέρας: Απρίλιος 2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Το απόγευμα λόγω επέιγουσης επίσκεψης στον οδοντίατρο !!

Merkur Futur (2 )
Personna Platinum
LS 26mm Silvertip Alaska Butterscotch
LEA Shaving Cream Sensitive
Fetih Afs Lotion + Menthol Crystals
Prosar Afs Balm

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26674 times
Been thanked: 26168 times

Καλησπέρα!

-Castle Forbes Cedarwood & Sandalwood sc
-SOC bb
-Gillette Fatboy @9
-Personna Platinum [2]
-444
-Pinaud Clubman asl
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλησπέρα σε όλους,
μετά από μία κουραστική μέρα δεν είχα κουράγιο για φωτογραφία

Μηχανή: Edwin Jagger DE8911BL
Λεπίδα: Gillette Silver Blue #6 (ούτε ξυράφι δεν είχα κουράγιο να αλλάξω)
Πινέλο: Liojuny Silvertip
Σαπούνι: LaToja
Μετά το ξύρισμα: LaToja
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Με μεγάλη χαρά θέλω να σας ενημερώσω ο,τι σήμερα 28/4/15 και ώρα 19: 45 κατάφερα επιτέλους να φτιάξω ένα αξιοπρεπή αφρό με σαπούνι στο scuttle με μόνο ένα φόρτωμα του πινέλου, ικανό να μου χαρίσει ένα ωραίο ξύρισμα με τρία περάσματα . :dance3 :dance3 :dance3 .

''Ενα τεράστιο βήμα για μένα ,ενα απολύτως τίποτα για την ανθρωπότητα '' κατά παράφραση της γνωστής φράσης του Armostrong.

Στο σημείο αυτό θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη του forum για την βοήθεια που προσέφεραν με τις συμβουλές τους :thnx , επίσης έκανα και ένα πέρασμα απο το badger n' blade όπου άντλησα πληροφορίες για την συνταγή.

Συγκεκριμένα τι έκανα κατά χρονολογική σειρά .

1ον . Ζέστανα νερό στο βραστήρα, και με αυτό μούλιασα στο scuttle το γουρουνοπίνελο και την μηχανή,επίσης έριξα και στο πήλινο δοχείο που έχω το σαπούνι μου για να μαλακώσει.

2ον . Εκάνα ζεστό μπάνιο , περιπου για 5'

3ον . Μετά το μπάνιο, αδειάζω το νερό πρώτα απο το scuttle και μετά απο το πήλινο, προσοχή όμως ! δεν το αδειάζω όλο ,ρίχνω μισό δάκτυλο περίπου απο το ''σαπουνισμένο''νερό στο scuttle.

4ον. Στραγγίζω το πινέλο μου αλλά όχι τέρμα , και ύστερα αρχίζω για 40'' με περιστροφικές κινήσεις να φορτώνω σαπούνι ασκώντας μέτρια εως λίγο πιο δυνατή κάθετη πίεση,προσοχή εδώ! κοιτάω να μαζέυω με το πινέλο μου και την αφρόκρεμα που δημιουργείται στα τοιχώματα του πήλινου δοχείου.

5ον. Τοποθετώ το πινέλω μου στο scuttle και αρχίζω πάλι με περιστροφικές κινήσεις για 30'' να χτυπάω, ύστερα ρίχνω 4 σταγόνες γλυκερίνης και συνεχίζω την διαδικασία για άλλα 30'' και τι βλέπω!! οτι το νεροζούμι άρχισε να πήζει και να μορφοποιείται σε έναν ωραίο αφρό!! :dance5 :dance5 .

Εdit: Φιλε razorblade, μετακίνησα εδώ τη δημοσίευσή σου. Φιλικά, Δημήτρης. (Συγχαρητήρια και εις ανώτερα!).
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα:
- Σαπούνι Ξυρίσματος Mike’s Λεβάντα Ουγγαρίας
- Πινέλο Ξυρίσματος SOC Bristle
- Safety Razor Gillette Aristocrat jr
- Λεπίδα Astra SP [3]
- ASL ΦΑΩΝ Λεβάντα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dpatiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 11 Αύγ 2014, 13:38
9
Has thanked: 456 times
Been thanked: 490 times

Καλησπέρα σας κύριοι, πρώτη για το βουρτσάκι της Semogue...

- SB Semogue 1305 Pure Bristle
- SS HTGAM Synergy - Gondolier
- SR Parker 97r (WTG, XTG)
- RB Shark Super Chrome (#3)
- ASL Floid Mentolado Suave
shot_1430244232446_small.jpg
Μετά από 4 test lathers με εκλεκτά σαπούνια και κρέμες το δοκίμασα εχθές με τον Γονδολιέρη, μαλακώνει και "σπάει" γρήγορα οπότε θα το απολαμβάνω σύντομα στο maximum των δυνατοτήτων του (το 630 είναι πιο ζόρικο!...), ακόμα και στα μέσα του στρωσίματος το 1305 κάνει πολύ εύκολα αφρό, το μέγεθος και το βάρος της λαβής του είναι ιδανικά για bowl lathering, μετά από ένα καλό "during the night" ξέπλυμα δε μυρίζει καθόλου κι αν και δε χρειάζεται να αναφέρω το κοινότυπο... "σαρώνει τα σαπούνια" το κάνει καταληπτικά!. Όσο αναφορά στον Γονδολιέρη είναι απολαυστικότατος στη δική μου μούρη, μύτη και εποχή!. Τέλος, ο συνδυασμός Parker 97r και Shark Super Chrome κατατάσσεται άνετα στο top-5! Με δύο περάσματα χωρίς κόντρα (σχεδόν) BBS που με δείχνε φρεσκοξυρισμένο για πάνω από 24h...

Καλή συνέχεια σε όλους

Υ.Γ. Εν αναμονή του TFS Hercules!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Pre Proraso
Omega 15
Razorock Don Donato
Joseph Allen Non XLL 6/8" 1/4 hollow
Don Donato ASL

Υπεροχο!!!
Το Ιασονας με Ο
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ραντεβού τον Οκτώβρη

Floid preshave
Muhle R89 grande
Feather
SOC 2 band
Tabac κορδέλα (σάπων, asl, asb, edc)
untitled.png
Είπα να κλείσω τη χειμερινή ξυριστική σαιζόν με τα Tabac. Σαν σύντομο απολογισμό, έχοντας κλείσει την πρώτη μου χειμερινή ξυριστική περίοδο στο παραδοσιακό ξύρισμα, έχω να πω οτι το σαπούνι Tabac είναι καταπληκτικό προϊόν. Η μεταξένια υφή του αφρού που δημιουργεί είναι ασύλληπτη και ως εκ τούτου το θεωρώ το καλύτερό μου σαπούνι για τους κρύους μήνες. Καταλαβαίνω όλους τους φίλους συνξυριστές που έχουν θέμα με το άρωμά του. Και εγώ στη αρχή το είχα πάρει με πολύ στραβό "μάτι", δεν μου άρεσε. Το είχα χρησιμοποιήσει πριν το χειμώνα και πραγματικά με είχε χαλάσει πολύ που έλεγα οτι δεν το ήθελα με την καμία. Όταν όμως ήρθαν τα κρύα, η γνώμη μου άλλαξε 180 μοίρες. Απλά το άρωμα είναι ακατάλληλο για τους ζεστούς μήνες, θα το χαρακτήριζα πνιγηρό. Με τα κρύα όμως το λάτρεψα. Αν έπρεπε να μείνω με μία σειρά (για τους κρύους μήνες), αυτή θα ήταν του Tabac. Ευχαριστώ θερμά τον φίλο μου τον Petro που μου το σύστησε με θέρμη και μου έμαθε να κάνω με αυτό φανταστική σαπουνάδα. Όπως χαρακτηριστικά μου είχε πει: "Είναι ντροπή να μην το έχεις..."
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4996
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22612 times
Been thanked: 7786 times
Ηλικία: 67

Εικόνα

- SB Semogue 2000
- SS La Toja
- STR C. Myers & Son 13/16”
- ASL La Toja
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εικόνα
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”