Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Είναι πολύ λογικό αυτό που λες. Αλλά το πρόβλημα σε πολλά ξυράφια (ίσως όχι στα wedge) είναι ότι η ράχη φθείρεται ανομοιόμορφα.
Και αυτό διότι στην αρχή κοντά στη λαβή έχει κάθετες γραμμές που δημιουργούν τελείως διαφορετικές αντιστάσεις στο πρώτο τμήμα της λάμας, αλλά και γιατί οι περισσότεροι ακονιστές το πιάνουν με τα χέρια και στην άκρη για σωστή καθοδήγηση. Έτσι, δημιουργούνται υψηλότερες πιέσεις στις άκρες της λάμας, και μικρότερες στη μέση.

Αν τύχει και πιάσετε στα χέρια σας ένα παλιό ξυράφι παλιού κουρέα του εξωτερικού που έχει φάει αμέτρητα ακονίσματα, θα δείτε χαρακτηριστικά ότι η ράχη έχει φαγωθεί πολύ ανομοιόμορφα και συνήθως περισσότερο στη μέση.

Ανομοιογένεια στην ράχη επιβάλει αναπόφευκτα ανομοιογένεια στην κόψη και αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί.

Όσο παλιώνει το ξυράφι είναι καλύτερα να μεταβάλετε η γωνία του, παρά να δημιουργούνται ανομοιογενείες στη ράχη.

Και αυτό γιατί το ξυράφι δεν μικραίνει ομοιόμορφα. Ένα ξυράφι που ήταν 6/8 δεν φτάνει εύκολα να γίνει ένα μικρότερο αλλά συμμετρικό ξυράφι 4/8 μετά από χρόνια πολλών ακονισμάτων. Αντίθετα φτάνει σε ένα σημείο που θεωρείται "νεκρό" ακριβώς γιατί έχει φαγωθεί πολύ η ράχη και άρα υπάρχουν σίγουρα ανομοιογένιες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Kι όμως έχω δεί και μετρήσει ξυραφια 6/8 τα οποία για χρόνια έχουν ακονιστει λάθος και έχουν φτασει να είναι 5/8 πίσω και 4/8 μπροστα λόγω χρήσης και των δύο χεριών κατα το ακόνισμα.
Ομως περαν της αισθητικής αηδίας που έχει προκύψει, επειδή και η ράχη είναι παχύτερη πίσω και λεπτότερη μπροστα έχουν σωστη γωνία καθ όλο το μηκος της λεπίδας και ξυρίζουν καλά.(διότι έχει πεθάνει μόνο αισθητικά)
Ενώ εάν είχε χρησιμοποιηθεί ταινία η γωνία κοπής θα ήταν συνεχώς μεταβαλλόμενη κατα το μήκος της λεπίδας.(τότε θα είχε πεθάνει το ξυράφι και λειτουργικά.)

Ξυράφια που έχουν φαγωθεί περισσοτερο στην μέση της ράχης, απο την μία μερια, διότι από την άλλη συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, ήταν προβληματικά ήδη από την κατασκευή τους, λόγω του ότι είχαν στραβώσει κατα την διάρκεια της σκληρύνσεως του ατσαλιού.΄
Αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να φαγωθεί πιό πολύ στην μέση εάν ακονίζεται σωστά χιαστί

Καταννοώ το ότι μας αρέσει να βλέπουμε ένα ξυραφι να φαίνεται ανέγγιχτο, αλλά εγώ προτιμώ την αίσθηση στο ξύρισμα από την εμφάνιση και ας φαίνεται το ξυράφι πολύ χρησιμοποιημένο.

Υ.Γ : θέλω να διεκρινήσω ότι απλώς παραθέτω την απόψή μου και δεν προσπαθώ να πείσω κανεναν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος y.v την 14 Νοέμ 2011, 12:26, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Απο ότι κατάλαβα παιδιά ένα ξυράφι δεν είναι για μια ζωή!Δίκιο έχει και o y.v με τις γωνίες κτλπ αλλά και αυτό που λέει ο slur το έχω δει απο πρώτο χέρι και με ένα ακόνισμα που έχω κάνει ο ίδιος, φαγώνεται στη μέση της ράχης πιο πολύ!Προσωπικά βάζω μονωτική, όσο μπορώ πιο λεπτή και έχω σκεφτεί να δοκιμάσω χαρτοταινία που μου φαίνεται πιο λεπτή ακόμη!

Δε μου απαντήσατε στις ερωτήσεις μου, μη με ξεχνάτε παρακαλώ!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

y.v έγραψε:Υ.Γ : θέλω να διεκρινήσω ότι απλώς παραθέτω την απόψή μου και δεν προσπαθώ να πείσω κανεναν.
Και εγώ επίσης :megagrin

boltsis έγραψε:Δε μου απαντήσατε στις ερωτήσεις μου, μη με ξεχνάτε παρακαλώ!
Μην κλαίγεσαι βρε γκρινιάρη :beah2 , άμα κάποιος έχει σίγουρη απάντηση θα σου τη δώσει.
Ξεκίνα εσύ να κοιτάς τις κόψεις, έτσι και αλλιώς θα αγοράζεις συνεχώς καινούργια ξυράφια γιατί σου έχει μπει το μικρόβιο, και με τον καιρό θα αποκτήσεις τέτοια εμπειρία που θα μας δώσεις εσύ ο ίδιος την απάντηση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τη διπλή κόψη τουλάχιστον πως την καταλαβαίνετε?

Slur απο τότε που γράφτηκα στο SRP και TSR κατάλαβα ότι μας ψιλοπιάνουνε το κώλο στο ebay!O Taylor είναι ο ιδανικός γι'αυτή τη δουλειά, καλά ξυράφια σε καλή τιμή και σε εξιτάρει το γεγονός ότι θα το ακονίσεις!Το δικό μου το Frederick το πλήρωσα 200$ που τη στιγμή ένας στο SRP με πανομοιότυπη λεπίδα http://straightrazorplace.com/classifie ... dge&cat=13" onclick="window.open(this.href);return false; (και καλύτερο scale αν δε κάνω λάθος) το πούλησε 60$ +15$ τα μεταφορικά.Δε ξέρω αν οι λεπίδες είναι ακριβώς ίδιες αλλά το βράδυ εκείνο δε κοιμήθηκα καλά!Πάντως είχε μεγάλο δίκιο ο Κωνσταντίνος που αγοράζει ξυράφια απο τα site!

Επίσης παρατήρησα ότι κάνουνε αναπαλαιώσεις, ακονίσματα, και αλλάζουνε scales πολλά σχετικά άτομα εκεί πέρα!Θα μπορούσα να χτυπήσω στο ebay κάποιο που η λεπίδα είναι σε καλή κατάσταση και να αλλάξω το scale που ίσως έχει πάθει ζημιά!Πρέπει να ρωτήσουμε όμως πόσο κοστίζει η κάθε υπηρεσία και να δούμε αν μας συμφέρει!Πχ έλεγα να χτυπήσω ένα Frederick λεπίδα σαν το δικό μου αλλά το scale του ήταν σε άσχημη κατάσταση!Η τελική τιμή ήταν 30 ευρώ περίπου.Πόσο θα μου στοίχιζε πήγαινε έλα μεταφορικά , αλλαγή scale και άντε λίγο γυάλισμα?Πάνω απο 100ευρώ?Πάντως όχι 160 που πλήρωσα το δικό μου και θα είχα και λαβή επιλογής μου!

Αυτά αν τα βλέπει ο Κωνσταντίνος ας πει 2 λογάκια!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω πιστευω οτι πριν απο καθε προσπαθεια επαναφορας σωστης κατανομης του αθερα θα πρεπει να σπαει
ο προηγουμενος , ετσι επαναφερει το τελευταιο ακρο του σε μια ποιο επιπεδη και ομοιογενη επιφανεια .
Ταινια ναι στα μεχρι τα 1000 οχι υποχρεωτικα απο κει και πανω . Ολοι λενε και σωστα το λενε οχι πιεση εκεινο ομως που εχει περισσοτερη σημασια για μενα εχει να κανει και με την ταχυτητα κινησης απο την μια ακρη της πετρα μεχρι την αλλη , για παραδειγμα εαν στην φορα κατευθυνσης απο Α σημειο στο Β διανυσει
την αποσταση ποιο γρηγορα απο την επιστροφη Β προς Α ή ακομα και στην διαδρομη ημικυλιου (ξεκινωντας
απο την ακρη του ξυραφιου και κανουμε πανω στην πετρα μια κινηση νοητου κυκλου ) εχουμε αλλους χρονους λογικο ειναι οτι θα εχουμε 2 πλευρες κοψης με διαφορετικο αποτελεσμα .

Ειμαι της αποψης να εχω 2 καλα ξυραφια που να ειναι λειτουργικα και οταν χαλασουν να γινουν απλα συλλεκτικα και απο κει και περα μπορει να εχω οσα θελω συλλεκτικα αλλα οι απαιτησεις μου να ειναι ολα ετοιμοπολεμα θα ειναι περιορισμενες . Ποσες φορες δεν μας εχει τυχει να εχουμε πολλα ρουχα αλλα να φοραμε 2-3 συνεχεια να μας αρεσουν πολλα φαγητα και να τρωμε συνηθως τα ιδια ? ετσι και στα χομπυ αλλο συλεκτης αλλο να τα χρησιμοποιεις .

Δικες μου σκεψεις και αποψεις για αυτο αλωστε ειμαστε εδω για να διαφωνουμε και να συμφωνουμε ,και ειναι επισης και η πιοτητα των ανθρωπων που γραφουν σε αυτο το φορουμ παντα κοσμια και διαθεση να μαθουν αλλα και να δειξουν .Καταθετω λοιπον τις ευχαριστιες μου προς ολους εσας που θεωρω φιλους και οχι ανταγωνιστες ή ξερολες οπως γινεται σε πολλα φορουμ .Ενα μεγαλο ευχαριστω για τους Αντρεα - Αποστολο-Στεφανο για τις προσπαθειες τους να κρατησουν ενα επιπεδο αριστο.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε:… εκεινο ομως που εχει περισσοτερη σημασια για μενα εχει να κανει και με την ταχυτητα κινησης απο την μια ακρη της πετρα μεχρι την αλλη , για παραδειγμα εαν στην φορα κατευθυνσης απο Α σημειο στο Β διανυσει
την αποσταση ποιο γρηγορα απο την επιστροφη Β προς Α ή ακομα και στην διαδρομη ημικυλιου (ξεκινωντας
απο την ακρη του ξυραφιου και κανουμε πανω στην πετρα μια κινηση νοητου κυκλου ) εχουμε αλλους χρονους λογικο ειναι οτι θα εχουμε 2 πλευρες κοψης με διαφορετικο αποτελεσμα .
Η ίδια ταχύτητα στο πήγαινε και στο έλα είναι επίσης ένα σημαντικό στοιχείο του ακονίσματος. Καλά κάνεις και το επισημάνεις.
hero έγραψε:… Ειμαι της αποψης να εχω 2 καλα ξυραφια που να ειναι λειτουργικα και οταν χαλασουν να γινουν απλα συλλεκτικα και απο κει και περα μπορει να εχω οσα θελω συλλεκτικα αλλα οι απαιτησεις μου να ειναι ολα ετοιμοπολεμα θα ειναι περιορισμενες
Καλά τα λες φίλτατε, αλλά αν ένα ξυράφι δεν είναι ετοιμοπόλεμο με ξενερώνει και σταματάω να το αγαπάω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω ειμαι μονογαμικος :hystericalbs1
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το μεσημέρι πήρα τις λούπες μου και πήγα να κάνω τσεκ κάποιο απο τα ξυράφια μου.Καταρχήν πρέπει να υπάρχει καλό φώς για να βλέπεις καθαρά!Τσέκαρα 2-3 ξυράφια που έχω, δε μπορώ να πω πως έβλεπα ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ τους!Καταλάθος ακούμπησα τη λούπα μου στη κόψη του Dovo μου και έκανε ένα σημαδάκι που με τη λούπα μου το έβλεπα πεντακάθαρα ενω με το μάτι όχι πολύ καλά!Για τέτοιες διορθώσεις , σημαδάκια πρέπει να κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά για να βλέπεις αν το ξυράφι είναι έτοιμο για ξύρισμα δε νομίζω να σου το δείχνει!Ίσως ψάξω για κάτι πιο μεγάλο :megagrin .
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εχουμε ηλεκτρονικο μικροσκοπιο στη σχολη, ψηνεσαι; :beah2 :beah2 :beah2
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”