Πανδημία κορωνοϊού. Γράψτε σκέψεις, δικές σας ή άλλων.

Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Κάτι άκουσα για περιορισμό στίς αναλήψεις μετρητών απο τα ΑΤΜ ,νέο μέτρο και αυτό για το καλό μας ?
Νότης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Όλα για το καλό μας γίνονται.δεν το έχετε καταλάβει ακόμα....

Added in 2 minutes 57 seconds:
Είμαι πεπεισμένος ότι οι τράπεζες θα βάλουν πλάτη και τώρα όπως κάναν και μερικά χρόνια πρίν.για το καλό μας βεβαίως βεβαίως...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σχετικά με τα μαθήματα αυτές τις μέρες. Όπως είχα γράψει και σε άλλο ποστ ο μεγάλος έχει καθημερινή τηλεφωνική επικοινωνία με τον δασκαλό του. Επαφή έχουμε κρατήσει και με τον δάσκαλο της μικρής, όχι καθημερινή αλλά ας πούμε να.. πριν λίγη ώρα μου τηλεφώνησε ο άνθρωπος και συζητάγαμε σχετικά. Μη γελιόμαστε, φυσικά η δια ζώσης μάθηση δεν αντικαθίσταται από ηλεκτρονικούς υπολογιστές και τηλεδιασκέψεις. Η ίδια η διαδικασία είναι ορισμένες φορές χρονοβόρος μπελάς για μας τους γονείς πόσο μάλλον για τα παιδιά του δημοτικού.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Σήμερα επέβαλαν capital controls 400€.
Το κάνανε για να μην έχουμε πολλά μετρητά και κολλήσουμε κανένα συνάνθρωπο μας. :laughing-rolling:

Εν τω μεταξύ ο κόσμος πίστεψε ο,τι με τα μέτρα επιβολής αποσυμφόρησαν την κίνηση.
Εγώ όχι μόνο δε συνάντησα αστυνομία αλλά βρήκα και περισσότερο συνωστισμό στο supermarket.

Καπάκια με όλους τους ακατάλληλους χειρισμούς πέθανε μια δημοσιογράφος γιατί της αρνήθηκαν το τεστ (ο Πρετεντέρης το έκανε κανονικά) και δεν την έχουν συμπεριλάβει στα θύματα του Κορονοϊού.

Ένας δημοσιογράφος σήμερα αποκάλυψε οτι συζητάνε για εκλογές μετά την πανδημία και κάνουν δημοσκόπηση κρυφή για τη δημοφιλία της κυβερνήσεως. Δεν έχουμε καταλάβει κοινώς τίποτα για τον Ιό.

Όσο για την πληροφόρησή μας:
Εικόνα


Το συμπέρασμα από τον καταιγισμό ειδήσεων που έρχονται καθε τρεις και λίγο:
Όταν βγούμε από όλο αυτό θα ζήσουμε μια ζούγκλα όπου θα μας τελειώσουν, με πρόσχημα οτι ο ιός έκανε ζημιά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Ότι βλέπουμε ακούμε μυρίζουμε τρώμε και σκεφτόμαστε κάποιοι το έχουν κάνει πριν από εμάς.
Για εμάς φυσικά.
Για κάποιους βεβαίως βεβαίως όλα αυτά είναι βλακείες και συνωμοσιολογιες.
Ότι νομίζει και μπορεί κανείς...
Πάντως η απαγόρευση κυκλοφορίας δεν είναι και άσχημη.εχουν αδειάσει οι δρόμοι.επιτελους άνεση...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Capital Controls με ανοιχτες τις Τραπεζες δεν υπαρχουν, Τηλεμαχε. Αν θελεις πανω απο 400 ευρω μετρητα, πας στα ταμεια και στα δινουν.

Για την δημοσιογραφο που λες, την Χαρά Τζαναβάρα, μιλησε ο αδερφος της και διεψευσε ολα αυτα που γραφονται. Δεν πεθανε απο Κορωναϊο.

Οσο για τους συνωστισμους - φυσικα και υπαρχουν γιατι κανεις μας προφανως δεν εχει καταλαβει τιποτα για τον κινδυνο - και το μονο που μας απασχολει ειναι οτι "χανεται" η ελευθερια μας και τα λεφτα μας....κλπ κλπ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η απαγόρευση (κατ'όνομα) έχει κενά. Το γνωρίζουν όλοι και φυσικά αυτοί που το επέβαλαν. Είναι για περιορισμό και όχι παντελης απαγόρευση. Το γνωρίζουν πολύ καλά. Μην καταναλωνομαστε αν θέλουν να ξέρουν που πάω τι κάνω, αν θα δω τον Α ή τον Β κλπ κλπ. Αν ήθελαν να μην κυκλοφορεί κάνεις θα επέβαλαν στρατιωτικό νόμο. Και γιατί να θέλει να μάθει ρε παιδιά το κράτος αν πηγαίνει ο παππούς ή ο Α και ο Β στο SM ή στον φίλο του? Τι το τόσο σοβαρό έχουμε και θέλει να μας παρακολουθεί το Κράτος? Είναι κάνεις πράκτορας επιπέδου James Bond και φοβάται ότι θα ανακαλυφθεί? Αστειεύομαι για να καταλάβετε ότι κάνουμε μερικά πράγματα πιο σοβαρά από ότι είναι και ότι αυτοί που νομοθετουν αν ήθελαν να μας κλείσουν μέσα εντελώς ξέρουν πολύ καλά πως να το κάνουν. Αλλά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.. Δεν το θέλει κάνεις αυτο. Ούτε να μας βουτανε με αποχες στο δρόμο όπως στην Κίνα και να μας σφραγίζουν τα σπίτια με μπάρες και οξυγονοκόλληση. Να σταματήσουν το καγκουρα από το να πηγαίνει με τα φιλαράκια του βόλτα και να γυρνάει σπίτι να κολλάει όποιον βρει προσπαθούν. Και φυσικά να μην δεχτεί το ΕΣΎ την πίεση της Ιταλίας πχ γιατί απλά θα πεθαίνουμε σε σκηνές.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

herco έγραψε: 24 Μαρ 2020, 13:31 Capital Controls με ανοιχτες τις Τραπεζες δεν υπαρχουν, Τηλεμαχε. Αν θελεις πανω απο 400 ευρω μετρητα, πας στα ταμεια και στα δινουν.

Για την δημοσιογραφο που λες, την Χαρά Τζαναβάρα, μιλησε ο αδερφος της και διεψευσε ολα αυτα που γραφονται. Δεν πεθανε απο Κορωναϊο.

Οσο για τους συνωστισμους - φυσικα και υπαρχουν γιατι κανεις μας προφανως δεν εχει καταλαβει τιποτα για τον κινδυνο - και το μονο που μας απασχολει ειναι οτι "χανεται" η ελευθερια μας και τα λεφτα μας....κλπ κλπ
Βγήκε για το ζευγάρι στο Σωτηρία οτι τους είχανε στο κρυο με ανοιχτά παράθυρα και οι συνθήκε ήταν αθλιες.
Ακόμα και αν δεχτώ οτι με την κ Τζαναβάρα ήταν ψέμματα οτι δεν κάνουν τα τεστ στον κόσμο δείχνει οτι έχουν γίνει χειρισμοί εραστιτεχνικοί.

Δε μας απασχολεί Ηρακλή οτι χάνουμουε την ελευθερία μας. Έτσι και αλλιώς δεν έχουμε και καμια ελευθερία της προκοπής.
Τα λεφτά που χάνουμε δεν ξέρω αν τα χάνουμε τώρα. Μετά όμως θα μας φέρουν το λογαριασμό και τα λιγοστά που έχουμε θα μας πούνε οτι είναι και πολλά φοβάμαι.
Μακάρι να διαψευσθώ αλλά όταν βλέπω να ασκούνε περιοριστικά μέτρα ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ αφού ούτε επιχειρήσεις έκλεισαν, ούτε είχαν προβλέψει να μην προκαλέσουν πανικό. Όταν ολόκληρος πρωθυπουργός διακινεί fake news για ις νεκροφόρες περιμένει οτι το επόμενο πρωϊ ο κόσμος δε θα πάει να ταμπουρωθεί στα χωριά του?

Η ουσία είναι ο,τι μας βρήκε ενα κακό. Εμένα δε μου άλλαξε δραματικά τη ζωή μου. Αλλά βλέπω άλλους μέσα σε ένα πανικό.
Και πριν λίγα λεπτά μου είπε φίλος οτι τον έπαψαν από τη δουλειά σε τράπεζα (με σύμβαση) και του έδωσαν αναγκαστική άδεια.
Άλλοι πήγαν για δουλειά εξ αποστάσεως. Μου είπε δε οτι ο υπολογιστής του (υποπτεύομαι και άλλων) δε θα άντεχε έτσι και αλλιώς την τηλεργασία.
Φυσικά δεν είχαμε προβλέψει οτι όταν ο άλλος δεν έχει ένα αξιοπρεπές pc θα το βρει μπροστά του.

Μακάρι μετά από αυτό να μη βρούμε τον Αρμαγεδόνα που ψιλιάζομαι.

Added in 25 minutes 27 seconds:
Ηλίας έγραψε: 24 Μαρ 2020, 10:46 Everest. Προχθές τη νύχτα.

Ψιλοντρέπομαι να πω την αλήθεια αλλά πηγαίνω να πάρω έναν καφέ...

- ..κερνάτε ;
- ..ναι, πόσους καφέδες θέλετε ;
- Έναν. Εσπρέσσο μέτριο. Ευχαριστώ.
- ..οk..

Kαι πίσω μου ...δύο άτομα..

- ..είμαστε νοσηλευτές..
-..έχετε ταυτότητα ;
-.. βεβαίως ορίστε.
-.. ωραία τι θέλετε ;
- φρέντο καπουτσίνο με φυτική κρέμα και καραμέλα.
- ............

Έλα ρε γύφτο ! Είπαμε κερνάνε ! Πάλι καλά που δε ζήτησε την κοπέλα στον οντά..

ΥΓ Καφέ απ’έξω δεν παίρνω γενικώς. Το χειρότερό μου Coffee Lab. Πολύ νόστιμο έχω δοκιμάσει πίσω από το Λαϊκό πλάι στην Νοσηλευτική “Μrs Rose” και εννοείται ποτέ των ποτών απο Εverest σε σταθμούς, λιμάνια και αεροδρόμια.
Δίπλα στη νοσηλευτική ο καλύτερος καφές στην περιοχή. Με ντόνατς μέσα στο ποτήρι.
Mrs Rose ΕΓΓΥΗΣΗ.

Buondi, Dimello και Jacobs οτι πιο αισχρό έχω δοκιμάσει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τηλεμαχε, δεν εχω το κουραγιο να διαψευδω καθε (παρα)πληροφορια που πεφτει στο τραπεζι - απλα αν θες τσεκαρε λιγο τις πηγες σου.

Για τον Αρμαγεδδωνα ομως που αναφερεις οτι θα ακολουθησει - για μενα - δεν πεφτεις εξω. Εχει χαθει η χειμερινη τουριστικη περιοδος, χαθηκε η ανοιξιατικη/πασχαλινη και ειναι 100% σιγουρο οτι θα χαθει και η Καλοκαιρινη. Ακομα και αν εμεις εχουμε ξεπερασει τον ιο - οι χωρες που αποτελουν πηγες τουριστων, θα ειναι σε κακο χαλι.

Αν προσθεσεις στην επικειμενη καταρρευση της μονης βαριας βιομηχανιας της χωρας και τις χιλιαδες κλειστες επιχειρησεις καθε ειδους - θα συμπερανεις το εμφανες οτι δεν θα υπαρξουν κρατικα εσοδα. Ενω την ιδια στιγμη τα κοστη για την αντιμετωπιση της πανδημιας αγγιζουν κορυφες που δεν εχουμε ξαναδει στην Ψωροκωσταινα. Απο που θα πληρωθουν μισθοι δημοσιων υπαλληλων, συνταξεις και δαπανες καθε ειδους, δεν εχω ιδεα. Και για αυτον ακριβως το λογο εσπευσαν ολες οι κυβερνησεις των χωρων με χρεη και υποχρεωτικους στοχους πλεονασματων, να ερθουν σε συμφωνια με την EU ωστε να μην ισχυσουν φετος.

Θα ακολουθησουν δυσκολοι μηνες, γενικως.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

akis_peiraias έγραψε: 24 Μαρ 2020, 13:38 Η απαγόρευση (κατ'όνομα) έχει κενά. Αν ήθελαν να μην κυκλοφορεί κάνεις θα επέβαλαν στρατιωτικό νόμο. Και γιατί να θέλει να μάθει ρε παιδιά το κράτος αν πηγαίνει ο παππούς ή ο Α και ο Β στο SM ή στον φίλο του? Τι το τόσο σοβαρό έχουμε και θέλει να μας παρακολουθεί το Κράτος? Είναι κάνεις πράκτορας επιπέδου James Bond και φοβάται ότι θα ανακαλυφθεί? Αστειεύομαι για να καταλάβετε ότι κάνουμε μερικά πράγματα πιο σοβαρά από ότι είναι
Είναι δηλαδή μόνο κατ όνομα?
Αυτό θά είναι τό επόμενο μέτρο?
Οπότε για ποιο λόγο να στέλνουμε sms αφού το κράτος δεν φοβάται καί δεν θέλει να μας παρακολουθεί?
Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά σε όλα τα επίπεδα.
Υγεία και ελευθερία.

Added in 4 minutes 36 seconds:
Όταν γενικώς η οικονομία σου στηρίζεται σε πήλινα πόδια κάποια στιγμή αυτά θα σπάσουν.
Δυστυχώς η βαριά βιομηχανία της χώρας δεν είναι ο τουρισμός.αυτο ήταν ξεπετα και εύκολος πλουτισμός στην υγεία των .....
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”