Οι εμπειρίες σας με τις λάμες (ξυράφια)

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μπορει καποιος που ηδη τις εχει να ανοιξει ενα νεο thread, οπου θα μπουνε ΟΛΑ τα σχετικα? (ποιοτητα τιμη, πηγες κλπ)


:worthy
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Πόσο δίκιο είχες Στέφανε.....5 πρώτα (στο wet shaving) ξυρίσματα με το merkur 34 hd και persona platinum ξυραφάκια και ολα καλά.Ούτε κόψιμο, το ξυραφάκι γλυστρούσε απαλά, και μετά τα 5 ξυρίσματα χωρίς να δω έντονα σημάδια κόπωσης απο το ξυραφάκι είπα να το αλλάξω.Βάζω μέσα το merkur που είχε μέσα η ξυριστική μηχανή...και :doener :ouaa Τι ειν τούτο?? Μιλάμε για χλοοκοπτική μηχανή!Ευτυχώς την ψιλιάστηκα, πρόσεχα και δεν κόπηκα.Απλά έκανα 3 περάσματα για να δω πόσο χάλια είναι.Εννοείται πως μετά έφαγε σούτ! Έβαλα μετά στο επόμενο ξύρισμα τις astra superior platinum και επανήλθα στα φυσιολογικά.Απαλές, αποτελεσματικές, πολυ καλές λεπίδες. Ξανά μακρυά απο τις λεπίδες που έχει μέσα η συσκευασία απο τις μηχανές :ranting2
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

aris22 έγραψε: Ξανά μακρυά απο τις λεπίδες που έχει μέσα η συσκευασία απο τις μηχανές
Και πες οτι ειδικα για τις Merkur που ειναι στη συσκευασια με τη μηχανη δεν ησουν προειδοποιημενος! :lachtot
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10616
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26774 times
Been thanked: 26284 times

Εγώ με την merkur που είχε στην 33c δεν είχα θέμα, με την derby που είχε στην muhle μου άλλαξε τα φώτα. Ακόμη ακούω derby και μου σηκώνεται η τρίχα! :megagrin
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

δλδ οταν διαβαζεις για το ντερμπι βαζελιακου-γαβριακου τι κανεις? :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10616
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26774 times
Been thanked: 26284 times

Απλά δεν ασχολούμαι... :xp1 :megagrin
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10616
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26774 times
Been thanked: 26284 times

Θέμα: Καλως σας βρηκα!!!
elefsina73 έγραψε: ...
Απλα δεν μου καθονται καλα τα ξυραφια ως προς το βαθος του ξυρισματος.
Απο τα τρια που μου εδωσε ο Γιωργακης του καταστηματος στον πειραια,μονο τα PERSONA κατι
πανε να κανουν αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος.
Βεβαια ξερω καλα οτι θελει και λιγη υπομονη,ειναι κατι καινουργιο αλλα θα στρωσει!!!!!!!!!
Τα αλλα ξυραφια ειναι κατι DERBY και κατι ASTRA,αλλα οπως ειπα και πριν, για το δικο μου τομαρι
ειναι για τα πανηγυρια.
Βεβαια χωρις να θελω να προσβαλω κανενα υλικο,αναφερω οτι δεν κανουν σε μενα.
Για καποιον αλλον ισως ειναι αριστα!!!
:thnx
Μια μικρή επισήμανση. Είναι λίγο νωρίς για να αποφασίσεις για την λεπίδα και ασφαλώς το βάθος του ξυρίσματος έχει να κάνει με την τεχνική. Στο λέω καλοπροαίρετα, πολλές φορές μου έχει τύχει να αλλάξω γνώμη μετά την αρχική δοκιμή και ακόμη πιο πολλές φορές διαπίστωσα ότι η απειρία μου με οδήγησε σε λάθος συμπεράσματα στην αρχή. Όταν αποκτήσεις λίγο καλύτερη τεχνική, θα δεις ότι μπορεί και να αλλάξεις άποψη.
nikos.a

Eχοντας δοκιμασει astra, personna και derby( οι 2 πρωτες αγαπημενες, η αλλη αχρηστη κατα την γνωμη μου), δοκιμασα σημερα για τριτο συνεχες ξυρισμα την supermax stainless. Eντυπωσιαστηκα, καθως ξυριζε ακομα και στην τριτη φορα σαν ενα καινουργιο ξυραφακι, κανοντας βαθυ ξυρισμα χωρις τραβηγματα επιδερμιδας, ερεθισμους( αυτα δηλαδη που μου κανει η derby). Μου θυμιζε πολυ την astra. Η αληθεια ειναι πως δεν το περιμενα, οχι μονο λογω της ιδιαιτερα χαμηλης τιμης που εχει το πακετο των 10, αλλα και λογω του οτι δεν εχω διαβασει κατι γι' αυτην στο forum.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10616
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26774 times
Been thanked: 26284 times

Πολύ ωραία Νίκο, άνοιξε ένα νήμα και κάνε μας μια παρουσίαση αν μπορείς!
nikos.a

Θα το εκανα, αλλα πριν λιγο, καθως εψαχνα, ειδα πως πρεπει να υπαρχει ενα θεμα με αυτες, με τιτλο: Vidyut Super-Max Super Stainless. Βεβαια μπερδευτηκα, καθως καποιος ειπε οτι τις αγορασε απο τον Γιωργο( luxe) οπως κι εγω για κατι λιγοτερο απο 1Ε. Απ' οτι διαβασα ομως στο Β&Β υπαρχει διαφορα με αυτες που λεω εγω, αυτες που εχει ο Γιωργος, δηλαδη τις απλες Stainless που ειναι σε μπλε-πορτοκαλι πακετακι και στις Super Stainless με το κιτρινο-πρασινο πακετακι. Τωρα τι παιζει, δεν ξερω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”