Δειξτε τα πινελα σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εννοειται οτι θελει τρελλη προσοχη με το ασετον στις τριχες. Δεν εχω επεξεργαστει (ακομη) πινελο, αλλα αυτα που εγραψα ειναι στην ουσια μεταφορα οσων εχουν γραψει ατομα που το εχουν κανει, και εν μερει βγαζουν και λεφτα απο την επεξεργασια ή δημιουργια λαβων και πινελων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αν ψαξεις θα δεις πως κανενας "ξυλας" δεν βαζει ελαιολαδο πχ σε μουσικα οργανα,επιπλα,ξυλινα δωρα κλπ.
Ομοιως μιλαμε για επαγγελματιες του ειδους οχι μονο σε Ελλαδα αλλα και εξωτερικο.
Αλλο η μεταφορα αλλο να εχεις επεξεργαστει ξυλο ο ιδιος.
Στο λεω γιατι εγω αυτα που ειπα τα εχω κανει με τα χερια μου.
Αυτοι που λες δεν λενε ολα τα μυστικα της δουλειας τους στο ιντερνετ.
Υπαρχουν μυστικες συνταγες ιδιως στα μουσικα οργανα πανω απο 150 χρονια και κανενας οικος δεν τις διαδιδει.
Ο καθε μαστορας λεει γενικα πραγματα,καποιο ειδικο συστατικο ή τροπο τον κρατα για τον εαυτο του και αυτο το "ξεχωριστο" ειναι που τον ξεχωριζει-πουλαει και βγαζει λεφτα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Σας ευχαριστώ για τις οδηγίες. Δεν έχω εμπειρία στην επεξεργασία ξύλου και διστάζω να κάνω αυτά που λέτε. Ούτε τα υλικά έχω (εκτός από το ελαιόλαδο).

Αν το αφήσω να ξεφλουδίσει με τον καιρό ή το τρίψω μόνος μου και το αφήσω όπως μείνει, θα είναι πρόβλημα για το πινέλο, πέρα από την υποβάθμιση της εμφάνισης;
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Α) Σου βγαζει βερνικι στο χερι,δηλαδη κατι σαν ασπρακια σαν ξεφλουδισμα:

Πας σε χρωματοπωλειο και παιρνεις το πιο ψιλο γυαλοχαρτο που θα βρεις να ειναι τροπος 600αρι τουλαχιστον.
Εαν οχι πες του αν εχει σφουγγαρακια ψιλο νουμερο,θα βρεις μαυρα και μπλε να προτιμησεις τα πρωτα γιατι ειναι πιο μαλακα και στην τελικη για 1-2 χρησεις το θες.
Αφου ειναι στεγνη η λαβη του πινελου την τριβεις α-π-α-λ-α ενα χερι παντα εν στεγνω και ποτε εν υγρω και βλεπεις μετα απο ενα σκουπισμα με πανακι αν ειναι λεια ή αν τυχον εχει εξογκωματακια.
Το απαλο το κανεις για να μην χαλασεις και την σταμπα δηλαδη το σημα με την χελωνα η οποια ειναι κατω απο το βερνικι.
Ξαναπερνας ενα χερι παλι α-π-α-λ-α σκουπιζεις και εισαι ετοιμος για βερνικι.
Εχει κουτακια στο χρωματοπωλειο μικρα,να παρεις διαλυτου διαφανες σατινε οχι γκλος γιατι θα ειναι πολυ γυαλιστερο ουτε ματ γιατι θα ειναι καπως θαμπο.
Για πινελο ενα μικρο με απαλη τριχα το οποιο θα τριψεις στο χερι σου να φυγει καμια τριχιτσα που δεν εχει στερεωθει καλα ωστε να μην βγει πανω στην λαβη κατα το περασμα.
Μην σε αγχωνει ο διαλυτης σε 1-2 μερες δεν θα μυριζει τιποτα,μην παρεις βερνικι νερου γιατι θα σου ξεφτισει γρηγορα.

Τυλιγεις με μια χαρτοπετσετα τον θυσανο και στην βαση του τυλιγεις λαστιχακι να μην φυγει.
Κρατας το πινελο απο εκει βουτας λιγακι στο ανακατεμενο απο πριν βερνικι και κανεις ενα (1) περασμα.
Το αφηνεις να στεγνωσει 1-2 μερες ή αν θες το βοηθας με ενα σεσουαρ μαλλιων κρατωντας το σε σχετικη αποσταση για συντομευση της διαδικασιας.
Εαν ολα τα εχεις κανει καλα το πινελο ειναι μια χαρα,στην χειροτερη κανεις παλι ενα α-π-α-λ-ο περασμα με το σφουγγαρακι ή το ψιλο γυαλοχαρτο και ενα περασμα με βερνικι και τελος.
Εαν φοβασαι πως στο πινελο δεν τα πας καλα και θα αφησεις γραμμες τοτε παρε σε μορφη σπρευ το οποιο θα ανακινησεις καλα και θα ψεκασεις απο αποσταση.
Αν βρεις παρε της Baufix ειναι κορυφαιο για την δουλεια που το θες.
Μεχρι να παρεις συνταξη το πινελο δεν προκειται να ξεβαψει.
Κοστος υλικων 2-3 ευρω.

Εαν πιανουν πιο πολυ τα χερια σου μπορεις να φτιαξεις μονος σου λακα (shellac),παιρνεις ξανθη σε νιφαδες απο χρωματοπωλειο την τριβεις πιο πολυ να γινει σαν σκονη και την διαλυεις με μπλε οινοπνευμα,οχι αλλο που να εχει μεσα χρωστικες ή γλυκερινη !
Θα σου πουν αναλογια 1:3 δηλαδη 100 gr λακα με 300 ml οινπνευμα,εσυ ριξε 400 ml για να σου βγει πιο λεπτορευστη μιας και δεν εχεις εξοπλισμο για τριψιμο μετα.
Παλι με ενα μαλακο πινελακι οπως ανωτερω κανεις ενα (1) περασμα.
Η λακα στεγνωνει σε μερικες ωρες,δεν χρειαζεται 2ο χερι,σκουπιζεις καλα με μαλλινο πανακι και το πινελο ειναι ετοιμο μεχρι τα βαθεια σου γεραματα.
Το πως ειναι η λακα μπορεις να την δεις πχ στην καρεκλα της κουζινας σου,μπορει να εχει τριφτει απο τον κατασκευαστη πλην ομως ουτε την γυαλαδα της χανει ουτε επηρρεαζεται απο την υγρασια του χωρου ή τα βρεγμενα χερια ή την νοτισμενη πετσετα που ολη νυχτα αφησες επανω.
Κοστος υλικων 2 ευρω.

Εαν θες να κανεις καλλιτεχνιες μπορεις μετα το περασμα με το σφουγγαρακι και το γυαλοχαρτο να περασεις την λαβη με πανακι βρασμενο λινελαιο ή αν θες παρε απο οπλοπωλειο που ειναι σε κουτακι.
Για κοιτα πως γυαλιζουν τα κοντακια των οπλων και τι ωραια φαινονται οι γραμμες τους μεσα.
Απο οτι ξερεις δεν εχουν παθει τιποτα με τις βροχες,τα χιονια,τις λασπες πανω στα βουνα γιατι απλα η υγρασια δεν το περναει.
Αν θες να το πας παραπερα περνα μετα κι ενα χερι κερι ωστε η λαβη να ειναι για βιτρινα πλεον,αστραφτερη απαλη μυρωδατη ενα μικρο κοσμημα στο ραφακι.

_____________________________________________________________________

Το καθαρο Ασετον καταστρεφει μερικα πλαστικα με την μια,αλλα τα διαβρωνει σοβαρα,θα σου διαλυσει πληρως το πρασινο χρωμα του πινελου μαζι με την σταμπα ενω στο ξυλο θα εμποτισει και θα σου καταστρεψει τις ινες ταχιστα.
Εαν τυχον το εμβαπτισεις οταν το βγαλεις και στεγνωσει επιφανειακα εκτος του οτι δεν θα εχει ιχνος χρωματος-μαρκας επανω μετα απο την υγρασια που θα παρει θα δεις την λαβη εν καιρω "κρακ" να ανοιγει κοινως το πινελο παει για πεταμα.
Εκτος κι αν θες να κανεις σαμποταζ στο πινελο πχ του αδερφου σου ουτε να το σκεφτεις να το βουτηξεις μεσα !

Τωρα οσον αφορα το Ελαιολαδο στο ξυλο αφένος δεν εχω ακουσει στην ζωη μου "ξυλα" ουτε εχω δει καν να το χρησιμοποιει.
Ακομη και μερικοι που λενε στον μοντελισμο πως βαζουν πχ σε ξυλινες φιγουρες αφ'ενος αυτες ειναι ηδη βερνικωμενες,αυτο που βαζουν ειναι λιγο και μετα απο περασμα με πανι το αντικειμενο ειναι για βιτρινα κι οχι για πιασιμο και αφέτερου ειναι αλλο λαδι και για να μην σου πουν το "μυστικο" σε ξεφορτωνονται και σου λενε ελαιολαδο.
Σε εναν τενεκε με λαδι το νερο παει κατω,ετσι και στο πινελο σου δεν θα απορροφηθει γιατι δεν ειναι δα και βερνικι εμποτισμου !
Μετα απο λιγο θα αρχισει να βγαινει στο χερι σου κι επειδη το ελαιολαδο ταγκιζει μετα απο λιγο καιρο θα εχεις μια λαβη μουντη,βρωμικη που θα γλυστραει κοινως μια αηδια και μιση.
____________________________________________________________________

Εικόνα

Σε περιπτωση που για τον α' ή β' λογο δεν θες να το κανεις μονος σου απλα πηγαινε το σε εναν που επσκευαζει μουσικα οργανα ή συνοικιακο επιπλοποιο κι αυτος σε λιγη ωρα θα στο κανει "τζιτζι" ωστε να το παρεις την αλλη μερα.
Δεν θα σου κανει τιποτα τρελο απλα αυτος πχ εχει βουρτσες και θα στο περασει απο εκει για καθαρισμα-γυαλισμα.
Το αποτελεσμα θα ειναι σαν να πηρες καινουργιο,μπορει να μην σου παρει και τιποτα στην χειροτερη οσο ενας καφες.

Β) Σου βγαζει χρωμα στο χερι,δηλαδη το εσωτερικο των δαχτυλων γινεται στην προκειμενη περιπτωση πρασινο;
Αν ναι πες μου να αναλυσω.

:morning

"Συνξυριστα Αλεξουρε απασαι αι αποριαι εσου γινονται δεκται υπ'εμου"
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δορυφέρων σ' ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Δε θέλω να σε κουράσω άλλο, μιας και δεν ξέρω αν θ' ασχοληθώ τόσο με το πινέλο. Σκέφτομαι να το αφήσω να ξεφλουδίσει και να το αφήσω στην τύχη του. Μάλλον το ζεστό νερό ευθύνεται για το σκάσιμο. Αν έσκασε μία φορά στην αρχή, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει και στο μέλλον με το νέο βερνίκι που είπες να περάσω ("διαλυτού διαφανές"; )

Το βερνίκι στο πινέλο μου έχει φουσκώσει και έχει σκιστεί σε μεγάλες επιφάνειες που τείνουν να αποχωριστούν από την επιφάνεια του ξύλου.

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 15 Φεβ 2011, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Επειδη εχει ξεφυγει το θεμα, θα ελεγα να ανοιχτει νεο νημα με τιτλο περιπου: "Συντηρηση - ανακατασκευη πινελων". Συμφωνειτε, ή θα συνεχισετε να γραφετε εκνευρισμενοι (για οποιονδηποτε λογο) διαφορα ποστ? Εφοσον παρω το πρασινο φως απο τον κ. Δορυφερωντα και ανοιχθει το νεο νημα, εκει θα βαλω και φωτο και θα σχολιασω. Να υπενθυμισω οτι εδω τα πινελα που εχουμε παρουσιαζουμε, και ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι οδηγιες συντηρησης - ανακατασκευης δεν ταιριαζουν στο νημα!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Στέφανε, κατ' αρχάς συμφωνώ. Αν έχεις χρόνο και διάθεση, σε παρακαλώ μετακίνησε τα εκτός θέματος μηνύματά μας σε κατηγορία και θέμα που κρίνεις σωστό με βάση την εμπειρία σου.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά δε διακρίνω κάποιο εκνευρισμό στη συζήτηση. Ανέφερα ήρεμα ένα πρόβλημα με το πινέλο μου και ο Δορυφέρων έγραψε ευγενικά αναλυτικές πληροφορίες για το περιποιηθώ. Η εντύπωσή μου είναι ότι κάνουμε υγιή διάλογο, αλλά πράγματι σε λάθος θέμα.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Λεω να αφησουμε το θεμα ως εχει.
Ο συνξυριστης Αλεξουρος μας εδειξε το πινελο του το οποιο απο οτι βλεπω χρηζει Β' κλιμακιου επισκευη.
Ας συνεχισουμε με φωτο και σχολια απο τα Νεα πινελα μας.
Προσεχως ενα που μου αρεσε παρα πολυ σε θεμα βασης-χρωματισμου τριχας της Omega.
Αντε ρε ταχυδρομεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

:!@#!
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ανεβάζω το νέο μου ασβό, δίπλα στη γουρούνα.

Εικόνα Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 15 Φεβ 2011, 21:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Πολυ ωραια λαβη σε χρωμα-γραμμες.
Και ο δακτυλιος δενει εξαιρετικα.
Φοβερο,μεγεια σου !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”