Pannacrema nuavia verde

Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Συμφωνώ σε όλα Roberto!
νομίζω πάντως πως στην αξία ( τιμή )
είναι κοντά με Abbate Y La Mantia..
& Saponificio Varesino.. 8)
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Συμφωνώ Constantin, όλα τα σαπούνια υψηλής ποιότητας δυστυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

lozioditalia έγραψε: 08 Φεβ 2022, 15:48 @Costantinos_P γεια, χαίρομαι που σου αρέσει η Nuavia.

Δεν αμφισβητώ την ποιότητα και το άρωμα του σαπουνιού όσο έχω ήδη γράψει για τις στρατηγικές πωλήσεων του κατασκευαστή.

Το σκεπτικό μου είναι πολύ απλό: Αν ένα σαπούνι είναι εξαιρετικό και ανώτερης ποιότητας, παραμένει έτσι είτε πωλείται σε πορσελάνινο μπολ είτε σε οποιοδήποτε άλλο πλαστικό ή γυάλινο δοχείο, οποιοδήποτε δοχείο

Πιστεύω ότι το να πουλάς σαπούνι σε πολύτιμο δοχείο ή σε άλλο γυάλινο δοχείο μου φαίνεται τεχνική για να ανεβάζεις άδικα την τιμή, περίεργη περίπτωση αυτού του σαπουνιού δεν είναι η πώληση σαπουνιού μόνο σε κομμάτια.

Προτιμώ να αγοράσω μια κρέμα που κοστίζει αυτά τα χρήματα ή ακόμα λιγότερο, που ο κατασκευαστής είναι πιο σωστός και κάνει λιγότερο κερδοφόρο.

Ολα καλά.
Πες τα χρυσόστομε! (ελπίζω να στο βγάλει σωστά η μετάφραση). Τα λέω και εγώ για καιρό ακριβώς έτσι. Ο χώρος του παραδοσιακού ξυρίσματος πρέπει να αποφύγει τις τακτικές marketing που επικρατούν στην τεχνολογία, τη διατροφή και λοιπά. Αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία στα προϊόντα ξυρίσματος, είναι η αποτελεσματικότητα και το άρωμά τους. Τίποτε άλλο.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

@mbakurin Εντάξει αυτό που έγραψες

Όταν εμπλέκεται το μάρκετινγκ, τα παρατάω, δεν μου αρέσει να κουτσομπολεύω ή να μιλάω άσχημα για τους παραγωγούς… Θέλω απλώς να πω ότι παρακολουθώ το υγρό ξύρισμα χρόνια τώρα και στην Ιταλία έχω δει ανθρώπους που είναι παθιασμένοι με το ξύρισμα που έχουν γίνει επιχειρηματίες που τους αρέσει να κερδίζουν πολλά .
Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο σε όλο αυτό, συμβαίνει παντού αλλά δεν σου αρέσει αυτό το πράγμα.

Συγχωρέστε με για το ξέσπασμα
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

@mbakurin το θέμα συζήτησης
σε αυτό το νήμα είναι το nuavia verde!
Εάν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα περί υποδείξεων προς παραγωγούς/εταιρίες..
Έτσι είναι η κατάσταση τώρα..
Έχει επικρατήσει ο καπιταλισμός!
Αλλά να βγάζουμε το όποιο κόμπλεξ για κάτι
που δεν το έχουμε δοκιμάσει κάν!?
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

Έχει δίκιο ο Κωνσταντίνος, ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα του νήματος. Σε αντίθετη περίπτωση, όπως γνωρίζετε καλά, οι αναρτήσεις που κατά την κρίση των συντονιστών παρεκκλίνουν των κανόνων του φόρουμ διαγράφονται ασκαρδαμυκτί.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Constantin έγραψε: 09 Φεβ 2022, 06:51 @mbakurin το θέμα συζήτησης
σε αυτό το νήμα είναι το nuavia verde!
Εάν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα περί υποδείξεων προς παραγωγούς/εταιρίες..
Έτσι είναι η κατάσταση τώρα..
Έχει επικρατήσει ο καπιταλισμός!
Αλλά να βγάζουμε το όποιο κόμπλεξ για κάτι
που δεν το έχουμε δοκιμάσει κάν!?
Καταρχάς θα ήθελα λίγη παραπάνω προσοχή στο ύφος σου γενικά και -πολλώ δε μάλλον- επί προσωπικού. Τι χρειάζονται τα κόμπλεξ και οι καπιταλισμοί; Και το Σπλέντιτ εντός εδραιωμένου συστήματος παραγωγής κι εξουσίας κυκλοφορεί.

Από εκεί και μετά, θεωρώ τραγικό και αστείο (ολογράφως: κωμικοτραγικό) το να κοστολογείς ένα σαπούνι όπως κοστολογεί η Νουάβια (και η όποια "νουάβια"), με φάνσυ κουτάκια - παρακουτάκια - περιτυλίγματα, πήλινα ή πορσελάνινά μπολ και στα καπάκια να βάζεις διάφορα tryhard-ιλίκια απόξω, τύπου "πάρε 1,5 γραμμάριο και ανάμιξέ το με 3,5 σταγόνες νερό". Σηματοδοτείται μία μεταστροφή από την ουσία στην εικόνα, ξεχνάμε ότι μιλάμε για ξύρισμα και ιδιότητές / απόψεις μας επί ιδιοτήτων των συνέργων του.

Εντωμεταξύ, η ανωτέρω ''συνταγή'', δεν είναι καν μία υπερβολάρα που σκαρφίστηκα τώρα, αυτή είναι η "συνταγή" επί της συσκευασίας. :teasing-tease:

Έγινε ένα σχετικό ποστ επ' αυτού του όλου σκηνικού, υπερθεμάτισα, δε βλέπω το οφφτοπικ, ούτε την αιτία του μυγιάσματος μερικών. Δηλαδή, αν ανοιχτεί θέμα "τα καλύτερα γκαζάκια που μπήκαν ποτέ", θα πρέπει να μιλάνε μόνο συμμετέχοντες που έχουν περάσει από μαύρο μπλοκ, λυσσασμένους, ρουβίκωνα κο.κ.;

Τελοσπάντων, ψυχραιμείτε. Για σαπούνια ξυρίσματος μιλάμε σε ένα θέμα, γράφτηκαν 2 αράδες να συμφωνήσουν με την άποψη συμφορουμίτη και να θίξουν μία πρακτική που ακολουθείται από κάποιους παραγωγούς. Πάμε παρακάτω.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Για μένα το μόνο ενοχλητικό είναι
όταν θελήσει να αναζητήσει κάποιος πληροφορίες
μελλοντικά για το πράσινο νουάβια να πέσει σε αναρτήσεις
από αξιότιμους κυρίους που δεν το χουν δοκιμάσει καν!

Δεν διαφωνώ όσον αφορά πως πρέπει να είναι το παραδοσιακό
ξύρισμα.. όμως
Μην παραβλέπουμε και τα συστατικά..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28385 times
Been thanked: 29685 times
Ηλικία: 64

Κύριοι όπως προείπε και ο Ανδρέας παραπάνω, το θέμα είναι το nuavia verde.
Αρκετά ειπώθηκαν για την παρουσίαση και την καστολόγηση της Pannacrema. Σε άλλους αρέσει και καλά κάνουν και σε άλλους δεν αρέσει και καλά κάνουν και αυτοί.

Οποιος φίλος έχει να προσθέσει κάτι για το συγκεκριμένο σαπούνι όσον αφορά το άρωμα και τις ιδιότητές του, ή να κάνει κάποια ερώτηση για αυτά, ας προχωρήσει.
Οσον αφορά την παρουσίαση και την τιμή, οι νόμοι της αγοράς θα αποφασίσουν για τα περαιτέρω...

Πίσω στο θέμα μας λοιπόν.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους για τα αζήτητά μου.

Για όλα φταίω μόνο εγώ.

Συμφωνώ με τον φίλο @Constantin όταν γράφει ότι μπορεί να ανοίξει μια νέα συζήτηση για να μιλήσουμε για προτάσεις ή κριτικές προς παραγωγούς και εταιρείες σαπουνιού

Αυτό είναι όλο, χίλια συγγνώμη.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”