Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
SpyrosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Δεκ 2011, 13:19
12
Has thanked: 2 times

Εμένα ήταν πριν ολίγον ημερών με μια Merkur 34c, tobs avocado, πινέλο muhle badger και apivita aftershave. Ένα κοψιματάκι που έφυγε με το κρύο νερό και το κάψιμο ήταν παρών αλλά με το aftershave εξαφανίστηκε σε λίγα λεπτά. Πάντως η κρέμα ταιριάζει περισσότερο για καλοκαιράκι
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10616
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26776 times
Been thanked: 26284 times

Νομίζω ότι την πιο σωστή κουβέντα την είπε ο Απόστολος. Κάθε μέρα βελτιώνεσαι. Και εγώ μετά από τόσο καιρό και κάθε μέρα ανακαλύπτω συνέχεια πράγματα που βελτιώνουν την ποιότητα του ξυρίσματος. Αυτό που σίγουρα θα μπορούσα να πω ότι το παραδοσιακό ξύρισμα είναι ένα ζωντανό ξύρισμα, με τις όποιες διαφοροποιήσεις του από μέρα σε μέρα, όπως ένας ζωντανός οργανισμός, σε αντίθεση με το άλλο είδος που είναι πλαστικούρα τυποποιημένη, χωρίς "ανάσα". Η σύγκριση πρωσομοιάζει με αυτήν ενός αυτόματου μηχανικού ρολογιού που παίρνει πνοή από την δικιά μας κίνηση, με αυτήν ενός quarzt που κινείται τυποποιημένα από μια μπαταρία μέχρι να εξαντληθεί...
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Aπο τις πολλες φοβιες μου θυμαμαι δεν ειχα ασκησει καθολου πιεση, εως σε σημειο το ξυραφι σχεδον να μην ακουμπαει στο δερμα καλα και το ξυρισμα μου να ειναι λιγο ανομοιογενες (σκωροφαγωμενος θα το ελεγα) :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
dallazzzz
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 15:51
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Ηλικία: 42

Λοιποοοοοοοοον.Πρωτο ξυρισμα ολα τα καλουδια στην σειρα, ενα πολυ καυτο ντους για αρχη και ετοιμος για την πρωτη μαχη!!!Να πω πρωτα απο ολα για το εξοπλισμο.

-Πινελο Hjm pure bristle (ξερω ξερω μην βαρατε θα παρω αλλο, οταν το πηρα δεν ειχα ιδεα για το φορουμ)
-Merkur HD 34c
-Tabac σαπουνι
-Λεπιδα Merkur (ηταν δωρο μαζι με την μηχανη και ειπα να το δοκιμασω μην παει χαμενο)
-After shave balm της LR με aloe vera (το εχει παρει φιλος και ειπα να το δοκιμασω )

Ξεκιναω λοιπον με το μπανιο να μοσχοβολαει Tabac βρεγμενο πινελο και βουρ στο ψητο!Σε πρωτη φαση με πολυ λιγο φορτωμα του πινελου πλουσιοπαροχος αφρος που ηθελες να τον φας (οχι σαν το willkinson την μουφα που ηθελε μιση ωρα για να κανει αφρο και αυτος που εκανε δηλαδη ο θεος να τον κανει αφρο σε σχεση παντα με τοTabac), λιγο ακομα χτυπημα στο μπολακι μου και ετοιμος για την πρωτη βολτα του πινελου στο προσωπο.Μπολικο νερακι στην μουρη και ξεκιναμε!!!Αλλη αισθηση το σαπουνι και απο μυρωδιες αλλο τιποτα, το προσωπο καλυμενο και το ξυραφι ηδη ζεσταινεται στο καυτο νερο. Παμε στο πρωτο περασμα το χερι σταθερο και η αδρεναλινη στα υψη!!!Πιανω γωνια και με το που ακουω το χριτσι χριτσι ξεκιναω τα κατεβασματα, με πρωτη αισθηση το ποσο απαλο ηταν το ξυρισμα χωρις τραβηγματα λες και ξυριζομουνα με μεταξι.Τα μαγουλα ετοιμα και παμε στα του λαιμου και εκει μια απο τα ιδια χωρις προβληματα εκτος απο ενα τοσο δα κοψιματακι πιθανοτατα απο δικο μου λαθος. Περναω σφαιρα στο πηγουνι οπου με πολλη προσοχη ξεκιναω το περασμα μερικα προβληματακια στις γωνιες και φτανω στο κατω χειλος χωρις θεματα και αιματα. Το πανω χειλος με ψιλοπροβληματησε στην περιοχη κατω απο την μυτη αλλα με υπομονη τραβηγμα δεξια και αριστερα της μυτης βγηκα ακοπος :megagrin !!! Αφου εβρεξα την φατσα μου ετοιμαζομαι για την 2η περατζαδα αυτη την φορα καθετα με την φορα που εχουν τα γενια και ολοκληρωνουμε με επιτυχια, το ξυραφι κοβει τα παντα στο περασμα του. Καπου εδω ειπα να γινω λιγο τολμηρος. Βλεποντας καποιες ατελειες ειπα να τα παρω και λιγο κοντρα οσο μπορουσα τουλαχιστον.3ο περασμα και με τον σταυρο στο χερι.Σιγα σιγα και με αρκετουτσικα τραβηγματα ολοκληρωθηκε η διαδικασια μερικοι ερεθισμοι κανανε την εμφανιση τους και μερικες ατελειες παραμεινανε αλλα λογω του οτι ηταν η πρωτη μου φορα δεν το κουρασα και πολυ. Ξεπλυμα με κρυο νερο καλο στεγνωμα και μια γεναια δοση balm στο προσωπο απλωνεται με μερικα τσουξιματακια. Σε γενικες γραμμες το ξυρισμα καλο για πρωτη φορα χωρις μπερδεματα και η αισθηση απιστευτη.

To be continued.... :dance3 :dance :dance5
Οποιος παιζει παντα χανει...αλλα οποιος δεν παιζει δεν κερδιζει ποτε!!!



Το μεγαλύτερο ρίσκο στη ζωή είναι να μην παίρνεις κανένα ρίσκο.(Πόρτερ Μ.)
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Καλή αρχή αδερφέ!! Τα πήγες περισσότερο από εξαιρετικά για πρώτη φορά!! Σε περίπου 10 ξυρίσματα που θα έχεις μάθει το πρόσωπο σου και τις γωνίες του θα περιμένεις την ώρα και την στιγμή να ξυριστείς!!

Με εγγύηση, με εγγύηση!!
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12788 times
Been thanked: 8715 times
Ηλικία: 44

καλη αρχη φιλε μου dallazzzz ..... οποιος σοβαρος ανθρωπος δοκιμασει εστω μια φορα το παραδοσιακο ξυρισμα δεν ξαναξυριζει πισω (δηλ. στους αφρους,στα πλαστικα ξυραφακια και σε ολες αυτες τις αηδιες) ..... και να ερεθιστεις και να κοπεις καπου μην τα παρατησεις ..... οσο και να προσεχεις καποια στιγμη και θα κοπεις και θα ερεθιστεις ... ειναι δεδομενα αυτο .... αλλα ειναι τοσο μαγικο και αποτελεσματικο το παραδοσιακο ξυρισμα που θα ξαναγινει το δερμα σου σε λιγο ξανα baby face αν τηρεις τους κανονες ..... και οτι απορια εχεις εμεις εδω ειμαστε ..... εμενα τα υλικα πολεμου ειναι τα κατωθι (για να παρεις μια ιδεα) ...

μηχανη : Merkur 34C
ASL : Old Spice,Aqua Velva (εχω δοκιμασει και Brut και ειναι πολυ καλη)
ASB : Apivita (απλα τελειο ASB ..... για μενα ειναι φαρμακο ... εχω παρατηρησει οτι οσες φορες εχω ερεθιστει και βαζω Apivita - ισως και λιγο παραπανω στα σημεια που εχω ερεθιστει - γιατρευονται οι ερεθισμοι μου σε μερικες μερες ... )
κρεμες : Omega,Kappus Aloe Vera,Kappus Nautik
ξυραφακια : Personna,Astra Platinum
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

dallazzzz καλή αρχή και απο εμένα και εύχομαι και με straight :megagrin στο μέλλον!Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στην επιλογή της λεπίδας Merkur, εκτός ότι γενικά δεν ακούω και τα καλύτερα λόγια γι' αυτές αλλά αυτή που εμπεριέχεται μαζί με τη μηχανή ενδέχεται να είναι ακόμη χειρότερη!Για αρχή προτείνω Personna Platinum η κάποια παρόμοια.Επίσης δε ξέρω αν έκανες ζεστό μπάνιο πρίν το ξύρισμα, θα σε βοηθήσει πολύ.Αν δε θες ντούς πρίν, ένα καλό σκέπασμα του προσώπου με καυτή βρεγμένη πετσέτα για κάμποσα λεπτά θα βοηθήσει πολυ τη κατάσταση.Πάνω απο όλα πρέπει να κάνουμε σωστή προετοιμασία, είναι σαν να πάμε να πηδήξουμε κάποια και να μην έχουμε σηκωμένο το εργαλείο! :bigsmilie
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
dallazzzz
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 15:51
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Ηλικία: 42

boltsis έγραψε:dallazzzz καλή αρχή και απο εμένα και εύχομαι και με straight :megagrin στο μέλλον!Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στην επιλογή της λεπίδας Merkur, εκτός ότι γενικά δεν ακούω και τα καλύτερα λόγια γι' αυτές αλλά αυτή που εμπεριέχεται μαζί με τη μηχανή ενδέχεται να είναι ακόμη χειρότερη!Για αρχή προτείνω Personna Platinum η κάποια παρόμοια.Επίσης δε ξέρω αν έκανες ζεστό μπάνιο πρίν το ξύρισμα, θα σε βοηθήσει πολύ.Αν δε θες ντούς πρίν, ένα καλό σκέπασμα του προσώπου με καυτή βρεγμένη πετσέτα για κάμποσα λεπτά θα βοηθήσει πολυ τη κατάσταση.Πάνω απο όλα πρέπει να κάνουμε σωστή προετοιμασία, είναι σαν να πάμε να πηδήξουμε κάποια και να μην έχουμε σηκωμένο το εργαλείο! :bigsmilie
Φιλε boltsis το ντους ηταν απλα καυτο οσο για τις λεπιδες προμηθευτηκα και pesonna και astra οσο για το εργαλειο θα συμφωνησω στο επακρον ορθιο και με σωστο χειριστη :megagrin
Οποιος παιζει παντα χανει...αλλα οποιος δεν παιζει δεν κερδιζει ποτε!!!



Το μεγαλύτερο ρίσκο στη ζωή είναι να μην παίρνεις κανένα ρίσκο.(Πόρτερ Μ.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραίος , είσαι σε καλό δρόμο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10616
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26776 times
Been thanked: 26284 times

Άντε καλή αρχή και από εμένα. Όπως ήδη αναφέρθηκε, θέλει λίγο χρόνο για να συνηθίσει το δέρμα και να εκπαιδευτεί το χέρι (το πρώτο το θεωρώ σημαντικότερο), αλλά πραγματικά μετά είναι απόλαυση και όντως μετά δεν έχει επιστροφές. Το μόνο που μπορώ να πω για να περιγράψω πλέον την διαδικασία του ξυρίσματος, είναι ότι από αγγαρεία, έχει γίνει απόλαυση!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”