Tabac Original σαπούνι - κρέμα ξυρίσματος.

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@alexoudc Οι περισσότεροι έτσι την "πατάμε" στην αρχή με το Tabac , στην αρχή μπορεί να σε ξενίσει μετά θα σε κερδίσει.

Ακόμα και 100 σαπούνια να έχεις θεωρώ πως το Tabac πρέπει να το έχει κάποιος στο den (όπως και το mitchell's) , άσε που δεν παθαίνει τίποτα- ούτε από πυρηνική έκρηξη δεν χαλάει.

Αρώματα αμερικάνικα για να πιάσω την συγκεκριμένη νότα (ποιά νοτα απ'όλες που αν δεις την πυραμίδα του Tabac έχει μέσα "της Παναγιάς τα μάτια" που λέμε) δεν ξέρω.Αμερικάνικο barbershop δεν είναι πάντως (κανένα πχ του pinaud clubman δεν του ταιρίάζει).
Θα έλεγα πως το spicy κομμάτι του φέρνει στην παλιά αμερικάνικη old spice , στο σβήσιμο μοιάζει με την παλιά drakkar , αλλά όλα αυτά τα αρώματα πλεόν δεν υπάρχουν (και το drakkar έχει φάει τα "νερουλιάσματα" του και είναι μπόλικα - έχει χαθεί το παλιό άρωμα).

Τες πα το tabac ξεκινάει και βασικά σε "μπουχτίζει" (γι'αυτό και αρκετοί στην αρχή το παίρνουν από φόβο) με πολύ έντονες λουλουδάτες νότες , στην αρχή του πιάνεις το νερολί και το γαρύφαλλο το γεράνι και την λεβάντα (όλα "καπνισμένα" όμως όχι φρέσκα σαν να είναι αποξηραμένα σε ένα καλάθι-μπουκέτο) , μετά βγαίνει το σανταλόξυλο το άμπαρο και ο μόσχος και ηρεμείς (είναι η ζεστή μυρωδιά που έγραφα πιο πάνω) και το άρωμα "γλυκαίνει" και ισορροπεί με το περγαμόντο και το δέρμα.

Η πλάκα είναι πως δεν έχει καθόλου καπνό μέσα , ούτε σαν άνθος καπνού (που πλησιάζει το γιασεμί) ούτε σαν φύλλα (όπως πχ μυρίζει ένα πούρο) , οι γερμανοί βέβαια που δεν είχαν προφανώς ιδέα από καπνά το ονόμασαν Tabac. :mrgreen: :!: :mrgreen:

Added in 8 minutes 29 seconds:
edit παω να κάνω μπάνιο γιατί "με πήρε κάμποσο" ο ψεκαστήρας :angry-extinguishflame: του drakkar και δεν το αντέχω με αυτή τη ζέστη ... :animals-dogrun:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Τι να πει κανεις για το σαπουνι οροσημο του π.ξ;Δινεις 10 ευρω περιπου για το refill και απολαμβανεις ξυρισματαρες που αρτισανικα σαπουνια στην τριπλη τιμη δεν μπορουν να σου δωσουν!επισης δεν τελειωνει ουτε με αιτηση!τι αλλο να ζητησει κανεις;το tabac ειναι η παγκοσμια σταθερα για τα σαπουνια ξυρισματος!οσο για την μυρωδια αυτο φιλοι μου ειναι υποκειμενικο.η αληθεια ειναι οτι κ εγω δεν τρελαινομαι,αλλα με τοσα προτερηματα που εχει αυτη η σαπουναρα δεν με απασχολει κ πολυ!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Άντε, ας το πάρει το ποτάμι: Πήγα κι έδωσα στις πιο δύσκολες εξετάσεις του Ελληνικού Δημοσίου όντας (σχεδόν) καθημερινά ξυρισμένος με Τάμπακ. Βγήκα 23ος στους 206, αλλά δυστυχώς έπαιρναν 20, οπότε έφτασα στην πηγή και νερό δεν ήπια. Η διάρκεια του διαγωνισμού ήταν ένα μήνα, έμεινα δε σε ένα σπίτι το οποίο, αφού τέλειωσε ο διαγωνισμός, το άφησα και έφυγα για 2μηνες διακοπές.

Μόλις γύρισα στο επί 2μηνο κλειστό σπίτι, μαντέψτε ποια μυρωδιά ήταν ακόμα αισθητή με το που άνοιξα την εξώπορτα: Σωστά μαντέψατε, TABAC. Στα ενδιάμεσα είχα βάλει και κάποια άλλα σαπούνια, όμως τίποτα δεν είχε παραμείνει. Η ταμπακίλα όμως, 2 μήνες μετά την απόσυρση κάθε ξυριστικού προϊόντος από το σπίτι, είχε μείνει. Πιθανώς κάνει στην αποχέτευση ό,τι κάνει η χοληστερίνη στις αρτηρίες: Επικάθεται μέχρι τη δευτέρα παρουσία. Άμα φράξει, προκαλεί την πλέον μυρωδάτη πλημμύρα του πλανήτη. :hellas3 :hellas3 :hellas3
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Εγω ξερω κατι τυπους που ξενερωνουν με το αρωμα του Tabac και αν τους ρωτησεις τι αρωμα φορανε θα σου πουν Μυρτω. Για γελια δηλ
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Μιας που πιάσαμε τα αρώματα του Tabac..
είναι αλήθεια πως κάποτε ήταν πολύ πιο δυνατό;
Το πρόλαβε κανείς;
Και αν ναι.. ας πει δυό λόγια..
Έφτανε σε σημείο υπερβολής ενοχλητικό
και οι γερμανοί αφουγκράστηκαν τους supporters?
Εώς πότε ήταν έτσι; (Χρονολογία μετάβασης σε ηπιότερο!)

Τώρα για το άρωμα που γνωρίσαμε λίγο πριν διακοπεί
η σύνθεση με το tallow.. πολύ καλή περιγραφή @Akist αλλά ακούω και τη χιουμοριστική
εκδοχή του @babkoug..
Για μένα συνηθίζεται και έχει την δική του ταυτότητα..
Εξάλλου και το πιο αγαπημένο η αλλιώς καλύτερο άρωμα στον κόσμο να είχαμε..
κάποια στιγμή θα το βαριόμασταν..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@Constantin Η ερώτηση περί έντασης αφορά το σάπωνα η το edc ;
Για το σάπωνα:
Το σαπούνι έχει αλλάξει αν γνωρίζω καλά 4 φορές , είτε στα συστατικά είτε στην ένταση του αρώματος
Στο den μου έχω
Ένα west germany :
Εικόνα

Τα σαπούνια και τα edc προερχόμενα απο την τότε Δυτική Γερμανία έφαγαν απο όσο γνωρίζω άλλες 2 αλλαγες , αλλά λόγω των συνθηκών (και της γερμανικης γραφειοκρατίας) είναι δύσκολο να πιάσουμε ακριβώς τις χρονολογίες που έγιναν αυτές.

Άλλο ένα west germany που έχει μπεί σε πιό μοντέρνο πορσελάνινο γιατί ο πατέρας μου έσπασε το παλιό (κλασσικό ατύχημα, τα Tabac δεν τα πάνε καλά με τους νιπτήρες).
Αυτό δεν ξέρω τι χρονολογίας ήταν , ούτε τα συστατικά του , σίγουρα είναι παλιότερο από το παραπάνω ...πάντως το άρωμά του σε ένταση είναι 30/10 και ειλικρινά καλοκαίρι δεν μπορώ ούτε να το πλησιάσω (είναι σφραγισμένο με αεροστεγή διαφάνεια και σε ψυγείο που έχω αποκλειστικά τα ξυριστικά). Πιστεύω πως από αυτό βγήκε και η κλασσική ατάκα για το "old womans purse" που ακολουθούσε το Tabac για καιρό. Στη δική μου μύτη είναι ενα πολύ βαρύ αριστοκρατικό άρωμα , όπως και άλλα σαπούνια εκείνης της εποχής (penhaligon's etc).
Ας λάβουμε βέβαια υποψιν πως εκείνες τις εποχές η διάθεση των σαπουνιών ήταν κυρίως μόνο στη Γερμανία και στις γύρω χώρες φυσικά internet και ψηφιακά καλάθια δεν υπήρχαν ούτε στα όνειρα των IT's (εδώ καλα καλά σταθερό δεν είχαμε τότε ). Επίσης στη Γερμανία κάνει το κρύο της αρκούδας , οπότε το να έχεις ένα βαρύ σαπούνι σε μυρωδιά που να σε καλύψει για λίγη ώρα είναι ένα plus ,δηλαδη το να έχεις έστω μια καλή στιγμή περιποίησης με ένα καλό σαπούνι είναι κάτι για τον απλό και φτωχό άνθρωπο.

Ένα original έκδοση μετά το 2000 που έχει πιο απαλό άρωμα και άλλα συστατικά.Έχω φωτό σε ΞΤΗ από εκείνο.

Ένα τελευταίο tallow που έχει και αλλη σειρά συστατικών αλλα'μικρή εώς ελάχιστη διαφορά διακρίνω στις νότες με το προηγούμενο.
(αυτό σε puck που έχω βάλει σε αλουμινένιο -"γκώσαμε" στις πορσελάνες - άσε που ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου πρέπει να είχε σπάσει 3-4, ειδικά στο τέλος που έτρεμαν τα χέρια του και επέμενε να ξουρίζεται)

Για το edc:
Τρία συνολικά reformulation έχω διακρίνει εγώ , στο παλιό του west germany , στο πιό σύγχρονο του 1995 και στο τελευταίο που ειλικρινά έχει μεγάλες διαφορές και στη ένταση και στη διάρκεια αλλά 'κυρίως στις νότες.


Τώρα αν "άκουσε" ο κατασκευαστής τα αιτήματα και "σήκωσε" τις νότες;

Δεν νομίζω , από αυτό που βλέπω εδώ και περίπου 30 χρόνια που "παίζω" με οίκους αρωμάτων, ότι reformulation έχει γίνει έχει να κάνει με το κόστος πρώτα , μετά με υποχρεωτικές οδηγίες και τέλος με τη νέα μόδα που θέλει να μας βάλει με το στανιό να φοράμε κοινά αρώματα εγώ και η συμβία μου (δε σφάξανε- "get off my lawn" που έλεγε και ο Κλιντ).
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Akist , εξαιρετική παρουσίαση !!! 🙏💈🙏. Περισσότερο ενδιαφέρον θα είχε η αναφορά σε σαπούνι της τότε Λ.Δ. της Γερμανίας, εφόσον υπάρχει στο den.... λέμε τώρα...
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@gkarave Πολύ δύσκολο "μάτς" μου βάζεις , και δεν νομίζω να έχει κάποιος απο εδώ μέσα σαπούνι από ΛΔΓ.

Τα παλιά Tabac που έχω στο den μου , βρέθηκαν εκεί από τύχη.
Είχαμε θείους και ξαδέρφια που μετανάστευσαν στη Γερμανία αρχές του 70-80 προς αναζήτηση καλύτερου πεπρωμένου , και όταν κάποτε κατέβαιναν για δουλειές/διακοπές με τις μεγάλες ντιζελοκίνητες mercedes τους γεμάτες με τα πασίγνωστα και φημισμένα κουζινικά εργαλεία , μίξερ για τις ελληνίδες νοικοκυρές κοκ...ε υπήρχε λίγος χώρος για κανα-δυο σαπουνάκια .
Ο πατέρας μου ξυρίζοταν με αμφίκοπη μηχανή και σαπούνι , οπότε το γερμανικό του φαίνοταν αρχοντικό (και όντως ήταν σε σχέση με τα σαπούνια λαδιού και τα αλεπουδέλη που υπήρχαν τότε σε παραγωγή στην Ελλάδα).
Δυστυχώς/Ευτυχώς ήταν άνθρωπος ολιγαρκής και του έφτανε και του περίσσευε η μονομάρκα , ειδάλλως θα είχα και κανένα SIR στο den μου.

Για τα ξυριστικά και λοιπά προϊόντα περιποίησης της ΛΔΓ και κατ'επεκταση του πρώην ανατολικού μπλόκ, κάποτε σε ένα ταξίδι , έπεσε στα χέρια μου μια ρώσικη κρέμα "Start" , δεν άξιζε για τίποτε πέραν της μιας και μόνης δοκιμής. Σίγουρα θα υπήρχαν και άλλα πράγματα όπως η Svoboda και η Florena (πριν ενοποιηθεί μαζί με άλλες κάτω από την ομπρέλα της VEB Kosmetik-Kombinat Berlin και κατόπιν του ομίλου της Beiersdorf) - εγώ προσωπικά δεν τα πρόλαβα.
Πάντως από ιστορίες που έχω ακούσει (από φίλο ανατολικογερμανό που γεννηθηκε αρχές του 1960 και μάλιστα με πατέρα μέλος της ΣΤΑΖΙ) , το παραεμπόριο προϊόντων μεταξύ των τότε χωρισμένων μερών έδινε κι έπαιρνε , και το Tabac ήταν σε αρκετά σπίτια ανατολικογερμανών - μαζί και με αμερικάνικα σαπούνια παρακαλώ που έσβηναν τα λογότυπα η άλλαζαν συσκευασίες.
(Όταν έγραφα χιουμοριστικά πως ακόμα και ο Μπρέζνιεφ ξυριζόταν με καμουφλαρισμένο Tabac δεν ήταν τυχαίο.)
Από διάφορες τέτοιες ιστορίες που μου έχουν πεί , άλλες χιουμοριστικές και άλλες φρικώδεις μπορώ να γράψω βιβλίο αλλά δεν είναι το θέμα μας.

Σίγουρα καλύτερη τύχη θα έχει ο "αρχαιολόγος" που θα προσπαθήσει να εντοπίσει αρώματα αντί για σαπούνια , από άλλες χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ (Πολωνία , Τσεχοσλοβακία κοκ) που μάλιστα παράγονται και σήμερα.

Και για να είμαι και on-topic και να μην βγάζω "σφουγγάρισμα" στον αγαπητό moderator, πρωί πρωί με την αυγούλα παρέλαβα το Tabac από το notino.
Είναι η νέα έκδοση -χωρίς το tallow στα συστατικά, δεν πρόλαβα να το ανοίξω και να το δοκιμάσω , θα μπει σε τεστ κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες.

p.s. Ο Naval είναι μεγάλη απώλεια για το φόρουμ -σε παλαιότερη συζήτηση σε καφέ που είχα μαζί του αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε στοκάρει ότι tabac υπήρχε και σίγουρα θα μπορούσε να τα γράψει καλύτερα από εμένα.

Added in 4 hours 44 minutes 53 seconds:
Κατόπιν παράκλησης μέλους για "οσφρητική" δοκιμή.
Μύρισα και το τελευταίο tallow και το προτελευταίο δίπλα δίπλα.
Οι νότες είναι ίδιες- ξεκινάει ένα λουλουδάτο αρχοντικό άρωμα, αλλά το νέο είναι πολύ πιό έντονο , τόσο που όταν μύρισα back-to-back το tallow , το είχε σκεπάσει.
Αναγκάστικα να "καθαρίσω" τη μύτη με κόκκους καφέ για να ξαναδοκιμάσω.
Το νέο βγάζει με πολύ περισσότερο "μαχαίρι στη μύτη" τη λεβάντα και το νερολί , έχουν οξυνθεί πάρα πολύ αυτές οι νότες.
Τόσο που μου σκεπάζουν τη "ζεστή θαλπωρή" που είχε το παλιό.

Υποθέτω πως επειδή είναι φρέσκο και κλεισμένο με το "αλουμινόχαρτο" έχει τόση ένταση. Αν όχι -στη δική μου μύτη - μιλάμε για καταστροφή , σημαίνει πως το άρωμα βγαίνει περισσότερο συνθετικό με απλά λόγια.

Το άφησα ανοιχτό στο μπάνιο και θα μείνει έτσι να δω αν θα κοπάσει και επίσης να γίνει και test lather για να καταλάβω καλύτερα. Ελπίζω πως είναι απλά πολύ φρέσκο.


Εικόνα

Πέρασα και από ενα κατάστημα καλλυντικών στην Αθήνα και δοκίμασα το Tabac cologne . Οι νότες ναι μεν δεν είναι τόσο "ζεστές" όσο το παλιό edc , αλλά παραμένει πολύ καλό.Τρείς ώρες μετά και έχει πολύ γλυκό σβήσιμο και το πιο βασικό - δεν μου αφήνει την μυρωδιά "χημικούρας" που με αηδιάζει στα σύγχρονα αρώματα.
Με απλά λόγια (διαφθορέας mode) είναι λουλουδάτο-καπνικό και αρχοντάδικο άρωμα για χειμώνα- καραμπάμ αντρικό.
Ψωνίστε άφοβα και το edc ,αν σας αρέσει το σαπούνι.

P.s - Ευτυχώς που βιαζόμουν και έχει έρθει και ο λογαριασμός της δεη και της εφορίας , ειδάλλως θα είχα "αφηνιάσει" στις αγορές στο κατάστημα καλλυντικών σε σημείο να τρίξει ο θρόνος του διαφθορέα. :mrgreen:
(και είχε και όμορφες γλυκομίλητες "τσαπερδόνες" το μαγαζί)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6741 times
Been thanked: 5538 times
Ηλικία: 57

Πολύ πριν πάρω την απόφαση να ταλαιπωρω το ΠΞ και τους λάτρεις του, υπήρχαν 2 μύθοι για μένα...

Το MWF και το Tabac.... To MWF ήταν η πρώτη μου αγορά και το πρώτο σαπούνι που είχα χρησιμοποιήσει...

Εδώ μέσα έμαθα για την νέα έκδοση του Tabac σε non tallow.... Είχε αραχνιασει στην wish list μου... Από την άλλη, όσο και να λένε ότι δεν έχουν διαφορές, το μυαλό είναι το πιο δύσκολα εγχειρισιμο όργανο....

Οπότε, είμαι στην αναμονή παραλαβής και των δύο... Το καινούργιο σε μπωλακι και το παλιό σε refill....

Φυσικά και όταν έρθει, θα κάτσει ο βασιλιάς στον θρόνο του...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Δοκίμασα το tabac!Απορώ γιατί δεν το αγόραζα τόσο καιρό! Η μυρωδιά εμένα προσωπικά μου α άρεσε πολύ αλλά επαθα πλάκα με το post shave!!!!!Προς το παρόν είμαι ενθουσιασμένος!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”