Σπλέντιτ

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πιτσιρικάς πού περίμενα τήν σειρά μου γιά νά κουρευτώ θυμάμαι πού ο μπαρμπέρης μαζί μέ τό σπλέντιτ έβαζε ένα "στραγάλι" κρέμα κολυνός !!
Γιάννης
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
4
Been thanked: 78 times

Αυτό ήταν το πρώτο σαπούνι που αγόρασα όταν ξεκίνησα το ΠΞ πριν πολλά χρόνια.
Ακόμα γελάω όταν θυμάμαι πόση προσπάθεια έκανα για να πετύχει η αναλογία σαπούνι - νερό για να γίνει η μαρέγκα
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Καλησπερα ομαδα!!τελικα ρε παιδια το καλυτερεψαν με την νεα φορμουλα ή τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου??παντως στο βιντεο παραπανω δειχνει να βελτιωθηκε ο αφρος..το πηρα βεβαια η τιμη ειναι αστεια..για να δουμε..
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Για να ξεπαστρέψω και την εναπομείνασα φλείδα του σαπουνιού Hercules, είπα να επιστρατεύσω το Σπλέντιτ, το οποίο είχα να χρησιμοποιήσω για περισσότερα από τρία χρόνια.

Εριξα δηλαδή λίγο Σπλέντιτ στο μπολ του Hercules και ανακάτεψα με το Omega 10015.

Την πρώτη φορά υπερίσχυσε το Hercules - ένιωθα το άρωμά του και ο αφρός ήταν δυνατός. Η φλείδα μειώθηκε κατά 2/3 σε όγκο, σε σχέση με τη φωτογραφία που βλέπετε στο "Σήμερα μου τελείωσε".

Ακριβώς επειδή ήταν μηδαμινή η ποσότητα του Hercules, στη δεύτερη χρήση υπερίσχυσε το Σπλέντιτ. Δεν ήταν άσχημος εμφανισιακά ο αφρός, αλλά κατέρρεε σε δευτερόλεπτα. Τα γνωστά, δηλαδή. Ωστόσο:

1) Ο αδύναμος αυτός αφρός αρκεί για να προχωρήσεις στο ξύρισμα. Κάνει δουλειά, αρκεί να μη φοβηθείς και να κινηθείς όπως θα έκανες με ένα πλούσιο lather κορυφαίου σαπουνιού.
2) Η μεταξυριστική αίσθηση είναι υπέροχη. Δεν γλιστρούσε τόσο άνετα το ξυράφι, αλλά η δουλειά έγινε και το δέρμα έμεινε λείο και απαλό. Μάλλον παίζει ρόλο το ελαιόλαδο.

Τώρα που τα βλέπω γραμμένα, ίσως τα έχω γράψει και παλιότερα αυτά στο φόρουμ. Είναι ιδιαίτερη περίπτωση το Σπλέντιτ, αλλά αν αποδεχθείς ότι αυτός είναι ο αφρός του, αλλά κάνει για ξύρισμα, μπορείς να το χρησιμοποιείς μια στο τόσο. Αυτό θα κάνω εγώ, τουλάχιστον.

Α, και η φλείδα του Hercules εξουδετερώθηκε οριστικά, με δύο μόλις ξυρίσματα. Αλλά μου μπήκε η ιδέα να χρησιμοποιήσω το Σπλέντιτ και μόνο του, έξι χρόνια το έχω και είναι σχεδόν γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Εικόνα

Εικόνα

Το αριστερο παλιο δεξι καινουριο.
Τα ελατωματα πιο πολλα στο καινουριο..
Καταρχας κανανε την βλακεια και καναν για τρυπα της βελονης τον κωλο!!πως να περασει ρε παιδια η σκονη??
Ειχα 2 λεπτα να γεμισω το κουταλακι τελικα τριχες και εξαναγκαστηκα και ανοιξα απο πανω το καπακι.ανταρα κουρνιαχτος μεσα στο μπανιο!!
Το περιγραμμα δεν ειναι χρωματιστο οπως το παλιο αλλα αυτοκολητο.με το που βγηκα απο την μπανιαρεα το αυτοκολητο ζαρωσε.Δεν βλεπω να κραταει ουτε εβδομαδα..Και το πιο σημαντικο για τον αφρο που κανει απο οτι φαινεται πρεπει να εισαι εμπειρος μπετατζης για να κανεις την αναλογια σωστα..θα του δωσω μερικες ευκαιριες να δω μηπως και το πετυχω σωστα.
Αναμενεται....
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Λειτουργεί το κολπο με την μετατροπη της σκονης σε σαπουνι με την προσθηκη νερου στο καινουριο Σπλεντιτ;
Το εχω παρατημενο εδω και 5 μηνες και μολις το διαβασα λεω να το δοκιμασω.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Μετά από καιρό,περίπου ένα μήνα είπα να δώσω μία δεύτερη ευκαιρία στο καινούριο Σπλέντιτ (ξύρισμα στο κεφάλι).
Την πρώτη φορά ίσως να το απαξίωσα,ίσως να βιάστηκα,ίσως,ίσως..Το αποτέλεσμα με απογοήτευσε..
Σήμερα με αρκετή διάθεση,ορμώμενος από διάφορα βιντεάκια που είδα με το Σπλέντιτ είπα να το ξαναδοκιμάσω.Αυτη τη φορά με πολύ προσοχή στις αναλογίες ξεκίνησα να φιάχνω μαρέγκα.
Η δοσολογία έγινε με το μάτι έβαλα πρώτα λίγο νεράκι στο μεγάλο ξύλινο μπολ που έχω και μετά έριξα την σκόνη με γενναιόδωρη ποσότητα θα έλεγα.
Με το πινέλο χοίρου(Omega 48) ξεκίνησα το γύρο του θανάτου! :D Θέλει αρκετά δευτερόλεπτα ανακάτεμα για να φιαχτεί σωστά η μαρέγκα,φυσικά έριχνα μερικές σταγόνες νερό κατά διαστήματα και βουαλά!!
Πλούσιος αφρουλάκος γεμάτος σιγουρία!Έμεινα έκπληκτος δεν το περίμενα να το πετύχω με τη μία.Ξεκινώ βάζω στο κεφάλι και αρχίζω το ξύρισμα!
Αναθεωρώ για ότι έχω πει για το καινούριο Σπλέντιτ!Παρόλο που δεν έκανα καθόλου προετοιμασία όπως κάνω πάντα(ξύρισμα μετά το μπάνιο κτλ),είχα ένα άριστο αποτέλεσμα!
Ο αφρός έμεινε εκεί ακέραιος,το δε ξυράφι γλυστρούσε τόσο ωραία,σου έδινε την αίσθηση ότι δεν πρόκειται να κοπείς για κανένα λόγο!Στο τέλος είχα μια καράφλα τόσο λεία και μαλακή έμεινα άφωνος πραγματικά.
Από τα ωραιότερα ξυρίσματα που έχω κάνει!Έχω καταλήξει στη πετυχημένη μαρέγκα του Σπλέντιτ παίζει ρόλο πέρα από τη σωστή αναλογία τι πινέλο και μπωλ θα χρησιμοποιήσεις.
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει με άλλα πινέλα ο χοίρος το παίζει τρελή μπαλίτσα πάντως.
Ξέρω αύριο μεθαύριο μπορεί να μην πετύχει η μαρέγκα αλλά μετά το σημερινό δεν πρόκειται να το αφήσω στην άκρη..Παιδιά όσοι δεν το έχετε επιβάλεται να το πάρετε για πολλούς λόγους!
Είναι πάμφθηνο,είναι Ελληνικό και πάνω από όλα έχει μεγάλη ιστορία στο παραδοσιακό ξύρισμα!Την επόμενη φορά θα μετρήσω τις αναλογίες με ακρίβεια για να μην έχουμε ποτέ αποτυχίες!
Αναμένεται..Ρε το σπλέντιτ τι μας έκανε βραδιάτικο... :)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Περίπου πόση ποσότητα έβαλες δηλαδή σε γραμμάρια για να βγει ο αφρός;
Έχω ακούσει μέχρι και για 10 γραμμάρια, κάτι που δεν το κάνει και ιδιαίτερα φτηνό. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Δυστυχώς, από τη μικρή μου εμπειρία, δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Σχετικά εύκολος ο αφρισμός, θέλει αρκετή σκόνη, όπως το υπολόγισα σχεδόν δύο κουταλάκια του γλυκού, ενώ ξεκινά να γίνεται μαρέγκα, σύντομα αφυδατώνεται. Στα θετικά, το σχετικά καλό του άρωμα, άρωμα μπαρμπέρικου, η "γλιστερότητα" που αφήνει στην επιδερμίδα για το ξυράφι και η αίσθηση σαπουνάδας και καθαριότητας που αφήνει εν τέλει.. Σαπούνι μιας άλλης εποχής, ξεπερασμένο θα έλεγα σε σχέση με τις τωρινές παραγωγές.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

2 κουταλάκια του γλυκού είναι ίσως και πάνω από 10 γραμμάρια.
Δηλαδή με 4€ βγάζεις κάπου στα 20 ξυρίσματα.
Ε, δεν το λες και φτηνό.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”