Tabac Original σαπούνι - κρέμα ξυρίσματος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 636
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3639 times
Been thanked: 3420 times
Ηλικία: 42

Σίγουρα έχει ξεμείνει καμιά παρτίδα κάπου κάπως κάποτε και τώρα τα ξεστοκάρουν με χαμηλή τιμή, νομίζοντας ότι αυτά είναι τα ξεπερασμένα και τα καινούρια θα πουλήσουν καλύτερα. Που να ξεραν:)
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Ναι, μάλλον μάθαμε και πώς είναι σχετικά φθηνές τέτοιες εταιρείες (λες και δεν το ξέραμε): Ξεστοκάρισμα αποθηκών προμηθευτών. Τώρα μας βολεύει. :D
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Τελικά λύγισα και "μπουμπούνισα" κι εγώ ένα ...αν έρθει το καινούργιο θα κάνω δοκιμή , αν έρθει το tallow θα μείνει στο shave den.
Win-win σενάριο όπως και να έχει.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Έχω κατά ώρας αποφασίσει να συνεχίσω τον ξυριστικο μου βίο μόνο με Mwf, Valobra και Tabac.
Έχω λοιπόν βάλει σκοπό να μην κάνω αγορές νέων σαπουνιών (εξαιρούνται τίποτα επετειακά του forum), και όπου βρίσκω κανα απ'τα παραπάνω να το "μπουμπουνάω".
Όπερ και εγένετο....
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Το Tabac είναι σαν τα πατατάκια ...αμα ξεκινήσεις δεν σταματάς (άσε που το puck δεν πιάνει και χώρο και μπορείς να το "κρύψεις" από τα άλλα μάτια ... θα γυρίζει η γυναίκα στο σπίτι και θα βλέπει σε κάθε "καβάτζα" και από ένα Tabac, και θα μπερδεύεται)

Triple milled (σε εμένα το τελευταίο έβγαλε 140 ξυρίσματα που στο τέλος ειλικρινά "έσκαβα" με το χοίρο - ήταν ψυχολογικό ήθελα αμέτι μουχαμέτι να το τελειώσω).
Δεν χαλάει - ας περάσουν και 150 χρόνια.
Άριστη απόδοση και γλίστρημα- θα δώσει πολύ καλό lather ακόμα και σε νεοεισερχόμενο στο ΠΞ.
Πορσελάνινο μπολάκι

(13 ευρώ με τα μεταφορικά είναι αγορά no brainer- μόνο μην τυχόν και μας δουλεύει το κατάστημα και μας έρθει μόνο το πλαστικό καπάκι τελικά... )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Ναι! για τους ρομαντικούς το καταλαβαίνω να χαίρονται που το έχουν η να ψάχνουν να το βρουν..
(χωρίς να έχουν δοκιμάσει το νέο! :teasing-signhere: )

Έχοντας το παλιό στο σπαστικό για μένα ηχητικά (πορσελάνη & πλαστικό)..
έχει παραμεριστεί εδώ και ένα χρόνο λόγω του ότι για τα δικά μου γούστα ο αφρός που θα απλώσω.. στεγνώνει γρήγορα
και αρχίζει και χάνεται..
Κάτι που για κάποιον που ξυρίζει πρόσωπο & κεφάλι όπως εγώ.. δεν είναι και το πιο επιθυμητό την στιγμή που έχω και άλλα
σαπούνια που κάνουν τη δουλειά χωρίς να παιδεύομαι χωρίς λόγο..

Όταν κυκλοφόρησε το νέο είχα πάρει ένα refill μόνο και μόνο επειδή όλη αυτή η υστερία με το tallow μου είχε ζαλίσει τα.. αυτιά..
Δεν διέκρινα κάποια τρομακτική υποβάθμιση η αναβάθμιση.. απλώνοντας το κάθε ένα αριστερά και δεξιά..
Δεν μου έλειψε δηλαδή το λίπος..
εντάξει τον αφρό τον ανανεώνεις όταν στεγνώνει και αρχίζει να εξαφανίζεται.. ασβό να χεις να παίζεις μπάλα.. :sad-bored:
για χοίρο και μόνο που το σκέφτομαι τι απαιτήσεις έχει αυτό το σαπούνι σε συμμετοχή πινέλου.. βγάζω κοκκινίλες!

Όσον αφορά το άρωμα.. στο νέο ήταν περισσότερο παρών.. :text-bump:
Οπότε μην τρελαινόμαστε! πάρτε και σεις κάποια στιγμή ένα νέο προτού βγάλετε συμπέρασμα ότι σαν το παλιό δεν έχει κλπ...
Grooming dept. το κάναμε! :greetings-cya:
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
alexoudc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2020, 14:16
3
Has thanked: 3923 times
Been thanked: 2372 times
Ηλικία: 24

Εικόνα
ΞτΗ 30/8

Λατρεία με το πρώτο ξύρισμα. Tabacάρα.
Όλα όσα διάβαζα κατά καιρούς περί αρώματος μου φάνηκαν αστεία. Παλαιό/μεγαλίστικο μεν, απολαυστικότατο δε, το οποίο γίνεται ακόμα πιο ωραίο στο lathering και κατά το ξύρισμα.
Προστατεύει τέλεια, γλιστράει πολύ ωραία και αφριζει πανευκολα, στοιχείο που δεν το λαμβάνω υπόψιν ποτέ, μιας και αφιερώνω, λόγω απόλαυσης, πολύ χρόνο στο lathering σχεδόν κάθε φορά, αλλά με εξέπληξε το ποσό εύκολα φορτώνει και πόσο λίγη ποσότητα σαπουνιου χρειάζεται. Είναι και triple milled νομίζω, λογικά στο μπωλ του δεν θα τελειώσει ποτέ. Με το μάτι αρχικά, νόμιζα ότι έχω δείγμα για ένα ξύρισμα ακόμα αλλά τελικά εκείνο θα βγάζει καμια 15αρια επιπλέον.
Στεγνό post shave που δεν προτιμώ αλλά με μια βαριά λοσιόν έρχεται το τέλειο αποτέλεσμα.
Πολύ καλή απόδοση λοιπόν και δυνατό χαρτί για μένα το άρωμα και το κλασικό, cult στοιχείο που το συνοδεύει. Απολαψις.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8833 times
Been thanked: 11940 times
Ηλικία: 55

Βρε σαταναδες. Θα ξυριστώ με ταμπακ, μετά κ εγώ δεν ξέρω ποσο καιρό, όταν γυρίσω Αθήνα κ αποκτήσω πρόσβαση στο ντεν μου. Καλό σαπούνι το θυμάμαι. Σε άρωμά προτιμούσα το MWF με την καθαριότητα που βγάζει. Αλλά κ το ταμπακ ωραιο μου φαινόταν, με την ελαφρά ποδαρίλα του. Με την καλή έννοια βέβαια, ποδαρίλα νεαρής ενζενί ξερωγώ.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@alexoudc Μεγειές και καλά ξυρίσματα , είναι τοπ σαπούνι -και ναι είναι triple milled (εμένα έβγαλε 140 ξυρίσματα το τελευταίο puck).

Το άρωμα του Tabac -αναφέρομαι στο "μεσαίο" reformulation, ούτε στο παλιό το west germany , ούτε στο νέο non-tallow- έχει τη θαλπωρή μιας ζεστής κουβέρτας μέσα στο καταχείμωνο, γλυκό και ζεστό άρωμα εν κατακλείδι και πάει καλύτερα σε κρύο καιρό για τα γούστα μου-όχι ότι όποιος το κάνει κέφι δεν μπορεί να ξυριστεί και με ζέστη.

Τώρα για "ποδαρίλες" και λοιπά αστεία , αν θέλετε μπορώ να σας στείλω μερικά δείγματα από πασίγνωστους αμερικανούς "αρτιζανς" να πιάστε το νόημα της "ποδαρίλας" (είτε ενζενί είτε ότι άλλο) . :mrgreen:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
alexoudc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2020, 14:16
3
Has thanked: 3923 times
Been thanked: 2372 times
Ηλικία: 24

@Akist Δεν προχώρησα σε αγορά ακόμα, δοκίμασα δείγμα που είχα από πέρυσι αλλά διστάζω μιας και ήδη νομίζω πως έχω πολλά σαπούνια. Όμως τόσο το άρωμα όσο και η απόδοσή του με κέρδισαν. Μου αρέσει πολύ αισθητικά και το μπολ στο οποίο έρχεται το puck. Θα δείξει αν και νομίζω πως θα υποκύψω. Το άρωμα ακριβώς όπως το περιγράφεις, είχα μυρίσει πριν ένα χρόνο περίπου το stick του στο kosmosman και το θυμάμαι απωθητικό, δεν ξέρω τι συνέβη χθες και το αγάπησα, κυρίως στο lathering και πάνω στο ξύρισμα.

Εάν θέλεις θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γράψεις στη σούπα ποια αρώματα από Αμερική σου βγάζουν αυτή τη "νότα" να το πω έτσι , έτσι για την περιέργεια και τη συζήτηση!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”