Το ξύρισμα της ημέρας: Μάιος 2016

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10614
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26760 times
Been thanked: 26266 times

Καλημέρα!

- TOBS Sandalwood sc
- Dovo Silvertip
- Gillette Super Adjustable @9
- Bic Chrome Platinum [1]
- 444
-Alt Innsbruck
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

Επιτέλους ικανοποιήθηκε η περιέργειά μου. R41 από δω, R41 από κει, μου την έφερε χτες στη συνάντηση ο Άγγελος να τη δοκιμάσω.

Δεν είμαι βέβαιος αν έχω αντιληφθεί σωστά τον όρο 'επιθετική', σίγουρα όμως ξέρω τι θα πει αποτελεσματική μηχανή. Τέτοια είναι η R41. Με δυο περάσματα WTG, XTG και ένα touch up στο πηγούνι, άστραψε απο καθαριότης η φάτσα μου.

Εφόσον τηρούνται οι βασικοί κανόνες, δηλαδή καλή προετοιμασία, ταιριαστό σαπούνι / λεπίδα και μηδενική πίεση, η μηχανή κάνει τρομερό απροβλημάτιστο ξύρισμα. Βέβαια τέτοιο βάθος κοπής παίρνω κι απο τη Rocnel (και την Mongoose) με δυο περάσματα...

Το σαπούνι απ' τα Ορμύλια είναι σπουδαίο και εγγύηση ότι καμιά μηχανή ή κωλοξύραφο δεν θα σκαλώσει στα περάσματα. Τρόπος του λέγειν.

Χαρούμενη Κυριακή σε όλους τους κυρίους.

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28385 times
Been thanked: 29685 times
Ηλικία: 64

Αντρέα, έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη είναι η R103.
Οχι ότι αλλάζει κάτι, η κεφαλή είναι η open της Muehle, η ίδια γιά όλες τις open comb μηχανές της (R41, R101, R102, R103).
Ετσι, γιά την ιστορία. :)
Γιάννης
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
8
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Επιβεβαιώνεται, είναι πράγματι η R103 in high-grade resin tortoiseshell. με κεφαλή αυτή την ίδια "R41 2013 edition".
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλημέρα, αν μου επιτρέπετε μιά διόρθωση, είναι "η" Ορμύλια :"> :)

*Στην αρχαιότητα ήταν Σερμύλη ή Σερμυλία
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
8
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Rocnel και Crown King The Switchback 400!

Εικόνα

Setup: Ο.τι βλέπετε....

Εφόσον ο Αντρέας παραπάνω μαρτύρησε τι του δάνεισα χθες το απόγευμα, ώρα να κάνω και εγώ το ίδιο...

Η Rocnel μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και ένα βαθύ ξύρισμα με ένα μισαδάκι Treet Platinum (λατρεύω!).
Ήτονε κομματάκι αζύγιστη(=μονοκόμματη), αλλά doesn't matter, τη δουλειά την έκανε: dfs++ με δύο σκάρτα περάσματα!

Το Crown King Switchback 400 (24mm), αποτελεί ρέπλικα του παλιού Rubberset 400, μόνο που εκείνα ήσαντε σε αλουμίνιο και αυτό σε die cast. Εντελώς κούφιο και ελαφρύ, με βόλεψε η χειρολαβή και ο θύσανος ο πυκνός, μεταξένιος και full bulb shape (αλά Plisson, υποθέτω...) έκανε όμορφο και ενυδατωμενο αφρό με τη θρυλική Macca Root (faceλαδεράρισμα).

Όλα καλά, όλα ανθηρά. !!!Gracias Vavous!!!



Και καλή εβδομάδα που έρχεται εις άπαντας τους παίδας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link.2 την 29 Μάι 2016, 11:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα. Χθεσινοβραδινό ξύρισμα με τα παρακάτω:
Σαπούνι: GFT
Πινέλο : Omega 11574
Μηχανή: Schick injector platinum
Ξυράφι: Schick injector platinum
Aftershave: Dare
Εικόνα
Πρώτη δοκιμή χθες βράδυ της μηχανής Schick και του aftershave Dare. Η μηχανή με το δικό της ξυράφι, έκοβε πολύ καλά και τόσο γλυκά που νόμιζα ότι δεν είχα ξυράφι μέσα. Αυτό βέβαια ήταν ο λόγος που ξεγελάστηκα και απέκτησα 2-3 γδαρσιματάκια :) Κατά τα άλλα, κανένας ερεθισμός. Πολύ καλή μηχανή μαζί με το ξυραφάκι της. Το Dare πολύ καλό σε ιδιότητες και το άρωμά του μου άρεσε από την πρώτη στιγμή.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Καλή Ημέρα !!!

Αγαπητοί φίλοι μου καλή εβδομάδα να έχουμε με υγεία και δύναμη!

Πριν λίγο μετά από λούσιμο και με γένια 3 ημερών:

Proraso Pre-Shave Cream
Valobra Shaving Soap
Proraso Ωmega Πινέλο - Bowl Lathering
Μηχανή Merkur 33 (κεφαλή) με EJ Chatsworth λαβή
Λεπίδες Treet Dura Sharp και κατόπιν Gillette Silver Blue
Myrsol Agua Balsamica + 444
Brut Attraction Totale ASL

Mε πάρα πολύ όρεξη για απολαυστικό ξύρισμα, και με το παραπάνω σχήμα ξεκίνησα. Είπα να δοκιμάσω τα Treet (οχι τα platinum). Έκανα μια καλή προετοιμασία. Μόλις άκούμπησα την μηχανή στο δέρμα διαπίστωσα οτι το ξυραφάκι ΔΕΝ ΕΚΟΒΕ καθόλου. Όχι γραντζούναγε..ΔΕΝ ΕΚΟΒΕ. Έτσι πριν καλά-καλά ολοκληρώσω το πρώτο χέρι το αντικατέστησα με Gillette Silver Blue. Όλα κύλησαν ιδανικά, με πρωταγωνιστή το υπέροχο Valobra. Η after ρουτίνα ολοκλήρωσε τις προϋποθέσεις για μια ΚΑΛΗ ΗΜΕΡΑ!!! :hellas3
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
8
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

bill3377 έγραψε:Η μηχανή με το δικό της ξυράφι, έκοβε πολύ καλά και τόσο γλυκά που νόμιζα ότι δεν είχα ξυράφι μέσα..
Έχεις απόλυτο δίκιο Βασίλη: η αίσθηση αυτή είναι απλά απίστευτη και δυστυχώς κάποιες σημερινές -ευρέως διαθέσιμες και οικονομικές- λεπίδες για Schick Injector, ούτε το κερί δεν μπορούν να κρατήσουν στις vintage Platinum....
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Καλησπέρα!

Πριν από λίγο:
Muhle R89 gr + Bolzano
Χελωνάκι από Πατίστα
Tabac ss
444 Alum Block
Thayers Lemon Witch Hazel
Prosar asl + 444 gel

Είναι βαρύ το Tabac για αυτό τον καιρό, αλλά όπως έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου θα κάνω ένα πέρασμα όλα τα σαπούνια και τις κρέμες πριν περάσω στα πιο δροσερά (κατά τη γνώμη μου).
Το πινελάκι συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Με κάνει να κοιτάω το Infinity λοξά. Αν δεν ήταν η συνθετική τρίχα στη μέση, θα το είχα ήδη σουτάρει.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”