Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Σε αυτό το βίντεο βίντεο παρατηρώ πως παρόλο που δεν είναι smiling ξυράφι κάνει κάποιες μικροκυκλικές κινήσεις/ξύνει το ξυράφι πάνω στη πέτρα και μετά ακονίζει κανονικά όπως όλοι γνωρίζουμε.Μπορεί κάποιος που ξέρει πιο καλά αγγλικά απο εμένα να μας πει κάποιες λεπτομέρειες γι'αυτό το ξύσιμο και οτιδήποτε άλλο πιστεύει ότι είναι σημαντικό?

Οι κυκλικές κινήσεις όπως βλέπεις στο βίντεο είναι μία τεχνική αφαίρεσης μέταλλου, ακονίσματος δηλαδή. Δεν είπε κανένας ότι χρησιμοποιείται μόνο σε smiling ξυράφια. Σε όλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι επιταχύνει πολύ την αφαίρεση μετάλλου. Αν δηλαδή νομίζω ότι θέλει πολύ ακόνισμα το ξυράφι, τότε ξεκινάω με κυκλικές κινήσεις.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αυτό το κάνεις στα 1000 grit;Μπορώ να ξεκινήσω να το κάνω απο τις 4000grit;Μετράς τις κινήσεις αυτές;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 09 Ιουν 2011, 22:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ το κάνω στα 1000, όταν φτιάχνω κόψη δηλαδή.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν σήμερα έστειλα email στον αμερικάνο απο όπου έχω αγοράσει 2 πολύ καλά ξυράφια και που εμπιστεύομαι πολύ τη γνώμη του.Τον ρώτησα για το ακόνισμα του Joseph Allen &Sons smiling razor που έχω στη κατοχή μου καθώς και για τα smiling razor γενικά!Του έστειλα 2 video τα οποία αναφέρονται εδώ μέσα το ένα είναι αυτό " onclick="window.open(this.href);return false; και το άλλο " onclick="window.open(this.href);return false; να μου πει τη γνώμη του καθώς και τι προτείνει για αυτά τα συγκεκριμένα ξυράφια.
Μου απάντησε γρήγορα και αναλυτικά όπως πάντα!Η απάντησή του ήτανε η εξής:
"Hi Elias,
Thank you for writing. When it comes to razors, each straight razor is very different. Some straight razors require a "regular" honing technique, some require a "sway" honing technique, some require a "rolling" technique, and some require a combination of all of these techniques combined together.
Here is an example of the various techniques used to hone straight razors: Click HERE, or follow this link: http://www.coticule.be/strokes.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I personally only use Norton stones to hone my razors. I use the Norton 1k, Norton 4k, and Norton 8k.
Click HERE to see the video which I used to learn to hone razors, or follow this link:http://www.nashvilleknifeshop.com/lyabwoofstra.html
This same video is also posted at youtube, however it is not the complete video to my knowledge. There are several important steps that are overlooked in the youtube postings of this video. Click HERE to see the partial videos posted at youtube, or follow this link: http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... _%28DVD%29" onclick="window.open(this.href);return false;

There are many steps to learn when learning how to sharpen each individual razor. Your Joseph Allen razor for example may require a combination of the "Rolling & Sway Technique", while the Dubl Duck may require a "Regular technique'. I use a 30x jeweler's loupe to examine my blade's edges after only a few passes on the hone. This helps me determine which type of strokes I will need to use in order to make each razor properly shave ready.
The DVD of Lynn Abrams does not really cover the various honing strokes, however this is a technique that needs to be learned with experience & patience. In my honest opinion, the videos you sent me links to were not proper, and I would never use those techniques to hone my razors. Most importantly, it is very bad to pick up bad habits from others, such as honing with two hands. The method which the one video used to make the barber's notch sharp was not the correct way to make that area sharp on a blade ~ the proper way to make the barber's notch sharp would be to just slightly lift up on the scales at the very end of each honing stroke. This would be considered a partial "Rolling" technique. Many smiling blade razors require a rolling technique to be properly sharpened.
Many people simply have their own way of making their razors sharp, so while some others may have techniques that work for them, I too have techniques that work for me. I learn to hone from Lynn Abrams, and I also have an old barber friend who taught me how to hone razors.
Much of the knowledge I learned came from Lynn's DVD, and that is a very good place to start learning to hone. I recommend buying the DVD so you can watch the entire lesson, and learn the pyramid honing technique with the Norton stones. I use Lynn's Pyramid technique on ALL OF MY RAZORS, and it works great!
If I can assist you further, please let me know. I hope this helps you get off to a great start with your honing.
Many thanks again for your continued business with our family & God Bless, Quinton"

Απο τα μέτρια Αγγλικά μου , αναφέρει κάποιο link με τρόπους ακονίσματος με το ανάλογο ξυράφι, πολύ χρήσιμο κατε με και ίσως έχει ξαναανεφερθεί καπου εδώ μέσα νομίζω.Επίσης δε θα χρησιμοποιούσε αυτές τις 2 τεχινκές που του υπέδειξα και αναφέρει τη κακή συνήθεια να ακονίζεις με τα 2 χέρια.Απο κει που λέει "The method which μέχρι to be properly sharpened" δε καταλαβαίνω τι εννοεί, παρακαλώ κάποιος να μου εξηγήσει.
Αυτά όλα είναι κατα τη γνώμη του που βέβαια και δε πάει να πει ότι είναι σωστά .Άλλωστε αναφέρει ότι υπάρχουν τεχνικές που δουλεύουν για κάποιους, έτσι και αυτός έχει τεχνικές που δουλεύουν καλά γι'αυτόν.Απλά μου αρέσει ο τρόπος που τα λέει καθώς φαντάζομαι έχει κάποια πείρα και έχει διδαχθεί απο τον Lynn.
Ακούω τα σχολιά σας..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σήμερα παρέλαβα τους εξής μεγενθυτικούς φακούς!Τα περίμενα πως και πως για να ξεκινήσω το ακόνισμα!Δεν έχω κάποιο ξυράφι εύκαιρο στη δουλειά μου να παρατηρήσω την κόψη του αλλά θέλω να ρωτήσω πως πρέπει να βλέπω στο φακό την κόψη του?Πρέπει να είναι λεία τελείως?Τι πρέπει να παρατηρήσω?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Συνήθως την λούπα την χρησιμοποιώ κυρίως όταν ακονίζω ένα αγνωστο ξυραφι, ένα ξυράφι που έχει βλάβη από χτυπημα ή ένα ξυράφι που έχει ακονιστεί από κάποιον άλλον.
Κοιτάω μήπως δημιουργείται διπλή κόψη (γεγονός που σημαίνει ότι ο προηγούμενος είχε χρησιμοποιήσει μονωτική ταινία)
Η δημιουργία διπλής κόψης μπερδεύει πολύ αν δεν το καταλάβουμε, διότι εάν κρίνουμε εκ πείρας ότι το ξυραφι θέλει πχ 20 περάσματα, μπορεί να κάνουμε και 80-100 και να μην βλέπουμε βελτίωση.
Επίσης αν υπάρχει εγκοπή από χτυπημα, ελεγχουμε συνεχώς μέχρι να την εξαλείψουμε.
Πάντως ακόμα και στα δικά μας ξυραφια πριν τα φρεσκάρουμε δεν είναι άσχημο να ρίχνουμε μιά ματια με την λούπα σε όλο το μήκος της κόψης.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Συγνώμη δε χρησιμοποιείς μονωτική ταινία στη ράχη του ξυραφιού?Μια φορά ακόνισα στις 4000/8000 χωρίς μονωτική και έπαθα καρδιακό μόλις είδα την ράχη του!Επίσης διπλή κόψη τι εννοείς?
Το θέμα μου είναι όταν ακονίζω πως πρέπει να βλέπω τη κόψη μέσα απο το φακό με λίγα λόγια?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Με τη λουπα μπορει κανεις να βγαλει εξαιρετικες μακροφωτογραφιες, αν την ακουμπησει στο φακο μιας κομπακτ μηχανης, ρυθμισμενης στο μακρο. Δυστυχως η δικια μου εχει χαλασει πρωτον, και δεν εχω ξυραφι δευτερον!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Για αυτό το λόγο y.v κάθε φορά που μου έρχεται ένα καινούργιο ξυράφι, ακόμα και να θέλει μόνο φρεσκάρισμα η κόψη, εγώ ξεκινάω από τα 1000grit για να ξαναδομήσω την κόψη από την αρχή. Και αυτό το κάνω πάντα με μονωτική ταινία. Έτσι δεν δημιουργείται ποτέ διπλή κόψη. Και όταν μετά από κάποιους μήνες θα χρειαστεί φρεσκάρισμα από υψηλά grit τότε θα γίνεται και πάλι με μονωτική ώστε η κόψη να είναι η ίδια.

Ή τα κάνεις όλα με μονωτική ή τα κάνεις όλα χωρίς μονωτική.

Βέβαια στα wedge που έχεις εσύ, δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βάλεις μονωτική, διότι εμπλέκεται περισσότερο μέρος της λάμας στο ακόνισμα και την αφαίρεση μετάλλου.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Οχι δεν χρησιμοποιώ μονωτική στα ξυράφια μου.
Η ράχη στα ξυράφια είναι σχεδιασμένη για να φθείρεται μαζί με την κόψη κατα το ακόνισμα, ούτως ώστε μικραίνοντας το πλατος της λεπιδας να μειώνεται και το πάχος της ραχης, ώστε να διατηρείται η επιλεγμενη από τον κατασκευαστή γωνία κοπής και να μην μεταβάλεται αυτή συνεχώς με το ακόνισμα.
Αλλο πάχος ράχης έχει ένα 4/8΄, άλλο ένα 5/8, άλλο ένα 6/8 κλπ για να έχουν την ίδια γωνία κοπής.
Επίσης άλλο πλάτος επιφανείας στη ράχη ακουμπαει στην πετρα κατα το ακόνισμα ενος Wedge που χρειάζεται πολύ ακόνισμα διότι δημιουργείται πλατειά ακμή, άλλο πλάτος επιφανείας ενα 1/2 hollow, ενώ πολύ πιό μικρό είναι το πλατος επιφανείας της ράχης που ακουμπάει σε ένα full hollow το οποία ακουμάει στην πέτρα λόγω κατασκευής πολύ πιό λεπτη ακμή.
Πχ αν ένας κατασκευαστής έχει δώσει γωνία κοπής 18 μοίρες σε ένα ξυραφι 6/8 και το ξυραφι μετα από πολλά πολλά χρόνια συνεχούς χρήσης ή λόγω καποιου δοντιου που πρέπει να αφαιρεθεί, φτάσει να είναι 5/8, τότε εάν κατα τα ακονίσματα χρησιμοποιήτο ταινία, θα είχαμε ένα ξυραφι 5/8 αλλά με το φαρδύτερο πάχος της ράχης ενός ξυραφιού 6/8.
Η τελική κόψη θα είταν πολύ πιό αμβλεία από την αρχική πρόθεση του κατασκευαστή και θα είχαμε ένα κακό ξυραφι.
Καποτε είχα μετρήσει τα πάχη και τις γωνίες πολλών ξυραφιών νέων αλλά και πολύ ακονισμένων (λόγω δοντιού) και παρατήρησα ότι παρότι το ξυράφι παρουσίαζε πολύ φαγωμένη από το ακόνισμα ράχη, η γωνία κοπής παρεμενε σχεδόν η ίδια' η δε ποιότητα ξυρίσματος δεν άλλαζε καθόλου.

Δυστυχώς αυτοί που ακονίζουν επαγγελματικα τα ξυράφια με σκοπό να τα πουλήσουν,επειδή γνωρίζουν την λογική των καταναλωτών, χρησιμοποιούν ταινία ώστε τα ξυραφια να φαίνονται λιγότερο ή καθόλου μεταχειρισμένα, ακόμα κι άν λόγω καποιου προβλήματος τα έχουν ακονίσει αρκετα.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”