Τι πινέλο(α) για το ξύρισμα έχετε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

HIT έγραψε:Αυτα με τη χελωνα απο που ερχονται? ποια η χωρα καταγωγης? ελληνικα ειναι?

Ασχετο ειδα στο σουπερ μαρκετ μου κατι OMEGA πινελακια αυτα εδω

http://www.omegabrush.com/english/dabar ... .php?id=65

εχει κανεις εμπειρια με OMEGA?
παλαιότερα όταν είχα αγοράσει ένα είχα θέσει και ερώτημα στο Badger & Blade με φωτογραφία του πινέλου και παρόλο που το είχαν αρκετοί κανέις δεν γνώριζε τίποτα για την καταγωγή του....

η Ωμέγα φημίζεται κυρίως για τα πινέλα αγριόχοιρου και το 48 PRO θεωρείται η κορυφή. Προσωπικά πλέον χρησιμοποιώ μόνο Ασβού απο best και επάνω άρα δεν έχω γνώμη...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
petrakounas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 10:39
14
Been thanked: 1 time

λοιπον παιδια καλως σας βρηκα και χριστος ανεστη ο κυριος μιχαλοπουλος κωστας με την εταιρεια του kim 6975856133 2107700879 [email protected] εδω και 2 χρονια αντιπροσωπευει ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ την kent πινελα βουρτσες και σαπουνι καταπληκτικο εχτες βρεθηκα μαζι του στου ζωγραφου και αγορασα 2!!! πινελα kent silvertip king size με λαβη απο κερατο ειναι περιττο να σας πω οτι ειναι οτι καλυτερο στον κοσμο ντροπιαζει και τα plisson που κοστιζουν και 600 ευρω αλλα και ολα τα αλλα εγγλεζικα πινελα και σημερα παραγγειλα και μια εξαιρετικη βουρτσα για τα μαλλια και μια χτενα απο ταρταρουγα επισης προιοντα kent τα βρισκετε στον χοντο στα πιο πολυτελη ειδη και οχι στα μαζικα ξυριστικα δεν ειμαι μετοχος ουτε εχω καποιο συμφερον το τονιζω αλλα μπραβο σε ενα νεο παιδι που καταφερε να εχει την αντιπροσωπεια στην ελλαδα της καλυτερης στον κοσμο εταιρειας σε αυτο τον χωρο και εγω το πηρα χαμπαρι μολις πριν το πασχα εν τω μεταξει το κεντ σαπουνι ξυρισματος φτιαχνεται απο την αγγλικη mitchells wool fat και συμφωνα με το badgerand blade και το straightrazorplace και θεωρειται ισως το καλυτερο σαπουνι ξυρισματος οπως βεβαια και τα πινελα της :D :lol:
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

petrakounas έγραψε:λοιπον παιδια καλως σας βρηκα και χριστος ανεστη ο κυριος μιχαλοπουλος κωστας με την εταιρεια του kim 6975856133 2107700879 [email protected] εδω και 2 χρονια αντιπροσωπευει ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ την kent πινελα βουρτσες και σαπουνι καταπληκτικο εχτες βρεθηκα μαζι του στου ζωγραφου και αγορασα 2!!! πινελα kent silvertip king size με λαβη απο κερατο ειναι περιττο να σας πω οτι ειναι οτι καλυτερο στον κοσμο ντροπιαζει και τα plisson που κοστιζουν και 600 ευρω αλλα και ολα τα αλλα εγγλεζικα πινελα και σημερα παραγγειλα και μια εξαιρετικη βουρτσα για τα μαλλια και μια χτενα απο ταρταρουγα επισης προιοντα kent τα βρισκετε στον χοντο στα πιο πολυτελη ειδη και οχι στα μαζικα ξυριστικα δεν ειμαι μετοχος ουτε εχω καποιο συμφερον το τονιζω αλλα μπραβο σε ενα νεο παιδι που καταφερε να εχει την αντιπροσωπεια στην ελλαδα της καλυτερης στον κοσμο εταιρειας σε αυτο τον χωρο και εγω το πηρα χαμπαρι μολις πριν το πασχα εν τω μεταξει το κεντ σαπουνι ξυρισματος φτιαχνεται απο την αγγλικη mitchells wool fat και συμφωνα με το badgerand blade και το straightrazorplace και θεωρειται ισως το καλυτερο σαπουνι ξυρισματος οπως βεβαια και τα πινελα της :D :lol:
Φίλε καλησπέρα και καλώς ήρθες στο Forum! Eξαιρετική η πληροφορία που μας δίνεις, όντως η KENT είναι εξαιρετική εταιρεία. Θα καλέσω στην εταιρεία προκειμένου να πάρουμε περισότερες πληροφορίες για τα καταστήματα λιανικής που θα μποιρεί κανέις να τα προμηθευτεί!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

petrakounas έγραψε:λοιπον παιδια καλως σας βρηκα και χριστος ανεστη ο κυριος μιχαλοπουλος κωστας με την εταιρεια του kim 6975856133 2107700879 [email protected] εδω και......

Φίλε μου καλωσόρισες στην παρέα μας.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και ελπίζω κάποιος από εδώ μέσα να επικοινωνήσει και να μάθει περισσότερες πληροφορίες!
Ελπίζω επίσης να υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες που εμπορεύονται ξυριστικά (και όχι μόνο) ήδη και μακάρι να μας βρουν για να ενημερωθεί ο κόσμος του παραδοσιακού ξυρίσματος στην Ελλάδα αλλά και να συντονιστεί καλύτερα μέσα από το φόρουμ!

Αν θέλεις και δεν βαριέσαι γράψε μας λίγα πράγματα για τον εαυτό σου εδώ: Γεια σας
Έτσι για να σε γνωρίσουμε καλλίτερα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
petrakounas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 10:39
14
Been thanked: 1 time

και παλι παιδια καλημερα θελω ακομα να σας πω οπως εκανα και στο my shave wordpress επισης ελληνικο forum οτι στο e-aroma gr και στην πολυ ευγενικη κυρια ευαγγελια και συμφωνησε να ερθουν τα tabac original σαπουνι ξυρισματος και το stick και επισης μου ειπε υστερα απο προταση μου οτι μεσα στο μαιο θα ειναι διαθεσιμα και τα πολυ καλα musgo real δεν ειμαι μετοχος ουτε εχω συμφερον το επαναλαμβανω ουτε στην αναφορα μου για τα kent χτες ουτε και στο e-aroma gr απλα μου αρεσει και εμενα να υπαρχουν κλασσικα προιοντα που δεν βρισκονται δυστυχως στα ραφια των καταστηματων να ειστε καλα :idea:
petrakounas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 10:39
14
Been thanked: 1 time

παιδια στο καταστημα με ειδη κομμωτικης ΔΑΦΝΗΣ οδος αγ κωνσταντινου 4 ομονοια βρηκα εχτες το ιταλικο σαπουνι cella crema da barba με αμυγδαλελαιο που και το badgerandblade και αλλα φορουμ λενε οτι ειναι στα 3 καλυτερα ever 100 γρμ 4 ευρω και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ πηρα εχτες επισης εχει και τις ιταλικες λεπιδες double edge bolzano με τιτανιο δεν περιμενα να τα βρω εδω ελλαδα επισης εχει best badger blade σε πολυ χαμηλες τιμες 8-)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

petrakounas έγραψε:και παλι παιδια καλημερα θελω ακομα να σας πω οπως εκανα και στο my shave wordpress επισης ελληνικο forum οτι στο e-aroma gr και στην πολυ ευγενικη κυρια ευαγγελια και συμφωνησε να ερθουν τα tabac original σαπουνι ξυρισματος και το stick και επισης μου ειπε υστερα απο προταση μου οτι μεσα στο μαιο θα ειναι διαθεσιμα και τα πολυ καλα musgo real δεν ειμαι μετοχος ουτε εχω συμφερον το επαναλαμβανω ουτε στην αναφορα μου για τα kent χτες ουτε και στο e-aroma gr απλα μου αρεσει και εμενα να υπαρχουν κλασσικα προιοντα που δεν βρισκονται δυστυχως στα ραφια των καταστηματων να ειστε καλα :idea:

Φίλε μου το myshave.wordpress δεν είναι φόρουμ παρά ένα blog, τώρα το ότι έχουν κάνει το blog σαν φόρουμ αυτό είναι άλλο ζήτημα!
Είχαμε και μία ιστορία με το εν λόγο site αλλά δεν θα επεκταθώ άλλο.
Παρόλα αυτά είναι ένας πάρα πολύ καλός χώρος "Ελληνόφωνος¨ για να βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες!

Και μέτοχος να είσαι δεν μας νοιάζει!
Εσύ κάνεις την δουλειά σου και εμείς την δικιά μας, καλή καρδιά!
Συνέχισε να μας ενημερώνεις!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

PETRAKOUNAS ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες που μας δινεις. :D

Οσο πιο πολλες πηγες μαθαινουμε τοσο το καλυτερο για ολους μας καθως ακομη και στην Αθηνα δεν υπαρχουν πολλα σημεια πωλησης ξυριστικων ειδων. Θα σε παρακαλουσα ομως αν μπορεις να βαζεις και καμια τελεια στα κειμενα σου ;)

Κοιταξα το site και ειδα το σαπουνι TABAC στα 28 euro :shock: ......μαλλον θα μεινω στις κρεμες μου προς το παρον η μπορει να αγορασω το cella σαπουνι που μας ανεφερες
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22692 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Εχω τα εξής:

Boar

- Omega 48 (από τον ΤΣΟΜΠΑΡΗ)
- Omega 52 (αγορασμένο στην Ιταλία)
- Omega 80 (από τον ΞΕΝΟ)
- Omega 97 (από τον ΞΕΝΟ)

Badger

- Dovo Silvertip με την ακρυλική βάση (από τον ΤΣΟΜΠΑΡΗ)
- Hjm pure badger (από το Tobaccostore)
- Omega 652 pure badger (από τον ΞΕΝΟ)
- Imperial (είναι ένα μικρό πινέλο αγορασμένο κι αυτό στην Ιταλία πριν πολλά χρόνια, δεν έχω ιδέα αν είναι best ή silvertip...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ωραία συλλογή! :geek:
Καλωσόρισες.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”