Το ξύρισμα της ημέρας : Απρίλιος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Σήμερα στήν Αθήνα !!

Gillette sensor excell
Figaro Almond Soap
Mens only LE 2014 No 38
Pinaub Clubman Asl


:hellas1
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Yagi Tuxedo 28mm/ LaToja stick τριμμένο/ Bluebeards Revenge Shavette/ Polsilver SI (2)/ Brut Oceans/ Korres Mountain Pepper-Bergamot-Coriander

Καλησπέρα και καλό μήνα.

Το LaToja στικ το έχω τρίψει σε μπολάκι αλουμινίου, έκανε το 12ο ξύρισμά του και θα ξεκινήσει το "εγχείρημα 3017". Έχω παρατηρήσει ότι τα σαπούνια ( τα triple milled) όταν τρίβονται, καταναλώνονται σαφώς γρηγορότερα.

Με γένεια 4 ημερών η λεπίδα σάρωσε. Θα αρχίσω πλέον να ψάχνω (αν υπάρχουν) και πιο κοφτερές.
Εικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
7
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

TOBS Avocado / VP horse / Merkur 38c / Astra SP / Razorock SMDF

Το Πινελάκι που βλέπετε έχει στην πλάτη του πάνω από 1800 ξυρίσματα!!! (14+ έτη συνεχούς χρήσης)
Χρησιμοποιήθηκε για να το δει ο φίλος Διονύσης a.k.a [mention]paratairosexthros[/mention]
Η TOBS Avocado δίνει πολύ κάλο αφρό με λίγη ποσότητα και η αίσθηση που αφήνει άριστη...

Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
12
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

* Yaqi tuxedo 24mm
* Grooming Dept Magnolia
* EJ-MR11
* Rockwell #2
* Myrsol Antesol

Προιόντα,διαδικασία,ευχαρίστηση,αποτέλεσμα,αίσθηση,όλα άγγιξαν το ιδανικό (ή μήπως το ξεπέρασαν;;;)

ΥΓ. [mention]tasos72[/mention] Μια χαρά φαίνεται το πινελάκι,γερή κατασκευή,βαστάει για άλλα τόσα ξυρίσματα :)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

:hellas1
-Υγεια σε ολους.-
.pre real shaving face wash
.frankenrazor
.astra sp
.omega80080
.latoja ss
.brut asl
.lea asb
.malizia uomo edt
-ΑΠΟΛΑΨΗ ΑΣΟΥΜΕ!.-

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.!

[mention]mengiorgos[/mention] Γιώργο για δοκίμασε και τις ομόσταβλες, Bluebeards Revenge, αλλά ευγενικά πάντα γιατί κόβουν... :)

~ Face Shop - Home made
~ Parker - Variant
~ Gillette - Rubie Platinum Plus
~ Custom handle - 30mm Cashmere
(new)
~ Saponificimo Varesino - Tundra Artica
~ Thayers toner - Rose Petal
~ Fine - L'Orange Noir
~ Stirling - Unscented


Για την Variant ότι και να πω είναι λίγο, εκτός από το σταθερό 'βαθύγλυκο' ξύρισμα που μου δίνει για μήνες τώρα, δεν λέει και όχι σε λεπίδες, όλες της αρέσουν...
θα συνεχίσω και με κάποιες "τρελές λεπίδες" που είναι στα αζήτητα χρόνια τώρα, και προσωπικά από εμένα, ένα μεγάλο μπράβο στην Parker.! :clap:

Ο 30αρης Cashmere, μου άφησε πολύ θετικές πρώτες εντυπώσεις, το "όργωσε" το SV, και έχει παρόμοια συμπεριφορά με τον SilkSmoke στα 28mm, στα θετικά του, έχει τον απαλότερο θύσανο όλων των συνθετικών που έχω δοκιμάσει, στα αρνητικά του, υπολείπεται backbone, στα 24mm δηλαδή δεν...ενώ στα 30mm σίγουρα αξίζει μία δοκιμή, και όλα αυτά βέβαια, είναι σύμφωνα με το YMMV πάντα .!

Ευχές για μία Καλή και Ευλογημένη Μεγάλη Εβδομάδα!!!
Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3160
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28466 times
Been thanked: 29744 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Razorock.plissoft.monster
WhollyKaw.fougere.bouquet ss
Parker.Variant (@3, @2.5, @2)
Treet.platinum
Fine.fresh.vetiver asl


Μπορεί Ινδοί και Πακιστανοί να είναι στα μαχαίρια εδώ και 70 χρόνια, αλλά τα προϊόντα τους μιά χαρά συνεργάζονται. :)
Γιάννης
NavalArchitect

Edwin Jagger DE head, prototype ss handle, Astra Superior Platinum (#1)
APShave Co. 30mm Tuxedo faux white marble
Vitos green
Aqua Velva (Spanish)
Noxzema ActionPlus
YSL Kouros

Εικόνα

Μου ήλθε επροχθές για δοκιμή αυτό το prototype handle, εξ'ολοκλήρου από stainless steel. Δοκιμαστικό project που ξεκίνησε πολύ πρόσφατα. Προσωπικά είμαι ευτυχής που έχω την τύχη να το δοκιμάσω.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εν συντομία, το συγκεκριμένο σχέδιο είναι πολύ καλό, το βάρος (περίπου 67gr. αν θυμάμαι καλά) ισορροπημένο, το grip εξαιρετικό στο κομμάτι που έχει knurling αλλά και εντυπωσιακά υπεράνω προσδοκιών στο πιό κάτω κομμάτι. Το σκαλοπάτι στην κορυφή του κάτω μέρους βοηθά πολύ. Την διάμετρο την βρήκα πολύ καλή για τα μέτρα μου, το χρώμα και φινίρισμα ταιριάζει αρκετά καλά με την συγκεκριμένη κεφαλή - κι όλα αυτά στο πρώτο κιόλας βήμα σε ένα τέτοιο εγχείρημα.

Πράγματα που θέλουν λίγο βελτίωση είναι το πάνω μέρος του handle, να ελαττωθεί ελάχιστα η διάμετρος για να κάθεται τέλεια στον χωνευτό κύκλο που υπάρχει στο bottom της κεφαλής, κι ίσως και η διάμετρος να μεγαλώσει ένα 5% για να είναι ακόμη πιό δημοφιλές ως σχέδιο. Το γυάλισμα είναι θέμα προσωπικό και σηκώνει ολόκληρο workflow που για τον καθένα δύναται να είναι διαφορετικό, όπως και το σχέδιο εν γένει φυσικά θα μπορούσε να γίνει διαφορετικό. Επίσης και το πόσο θα είναι το μήκος του knurled κομματιού στο μεσαίο διαμήκες κομμάτι είναι κάτι που κάποιοι ίσως να το ήθελαν διαφορετικό. Το ξυράφι ως σετ (safety razor) τα πήγε καταπληκτικά στο ξύρισμα, sideways (από τα αυτιά προς τη μύτη δηλαδή) αλλά και ειδικότερα στο 'κόντρα' (ATG) πέρασμα.

Προσωπικά, και συγκρίνοντας με ένα κάρο άλλα επώνυμα handles (ΑΤΤ Kronos, iKon Bulldog II, Trident Razors 'Albion' Ti LE, κλπ.) είναι από τα δύο-τρία πιό ωραία (σε πρακτικό επίπεδο) που έχω δοκιμάσει. Δυνατά του σημεία το πολύ καλό βάρος, η χρηστική αποτελεσματικότητα του knurled κομματιού, το φινίρισμα και grip του υπόλοιπου μη-επεξεργασμένου κομματιού, και η συνολική χρηστικότητά του σε τρία διαφορετικά είδη περάσματος (WTG, ATG, κλπ.)

Να πούμε και δυό λόγια για το σημερινό ξύρισμα. Άλλη συμπεριφορά το Tuxedo της APShave Co., τέρας δημιουργίας αφρού από το Vitos. Τις κεφαλές αυτές θα τις ήθελα λίγο ακόμη πιό γλυκιές, σαν τις Vigshaving, αλλά κι εδώ που είμαστε καλά είναι. Υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα στη ζωή. Δώρο και αυτή η κεφαλή της Edwin Jagger, και ευχαριστώ θερμά τον φίλο-μέλος που μου την έστειλε.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Καλησπέρα κι από μένα!

- P/S Myrsol Antesol.
- SS Razorock Blue Barbersoap. Θα γράψω ξεχωριστή αξιολόγηση για να μη χαθεί εδώ.
- SB Ω49.
- Fatip Piccolo, με ξυραφάκι Shark Super Chrome.
- Αμέσως μετά και αφού έχω ξεπλυθεί με κρύο νερό, Osma Alum Stone (την οποία και θυμήθηκα τελευταία στιγμή). Έτσουξε λίγο, καταλαβαίνεις τη δουλειά που κάνει αμέσως και για πρώτη φορά στα χρονικά έβαλα asl μετά το ξύρισμα και δε με έτσουξε ούτε κατ' ελάχιστον... άριστη πρώτη εντύπωση. [Κατά την ταπεινή μου γνώμη, για ένα προϊόν που θα το πάρεις και θα το χρησιμοποιείς για δεκαετία +, καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να προτιμήσεις κάτι επώνυμο και ποιοτικό].
- ASL Williams Aqua Velva. Ήταν το άρωμα που είχα μυρίσει πριν χρόνια μέσα σε ασανσέρ χώρου εργασίας από κύριο που μόλις έβγαινε και με είχε στοιχειώσει (το άρωμα, όχι ο κύριος)... συγκίνηση!


Εικόνα
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10625
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26833 times
Been thanked: 26364 times

Καλησπέρα!

- Tabac ss
- Shavemac Silvertip 2-Band MB2
- Merkur Futur @6.5
- Personna Platinum [2]
- 444
- Tabac asl

Πολύ καλό αποτέλεσμα ως αναμενόταν με την ναυαρχίδα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”