Δειξτε μας τα safety razor σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

χαχαχαχχαχαχα :lol:
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Απ'ότι έμαθα, στο χωριό μου κυκλοφορούν μια-δυο μηχανές του παππού μου, η μία όμως δεν βιδώνει μάλλον. Θα δούμε, όταν έχω νέα θα ανεβάσω φωτο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Στέφο βλέπω η 38c έχει πιο μακρια λαβή απο όλες ετσι? Βολεύει? Σαν πολύ μεγάλη τη βλέπω!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Την 38c την ειχα παρει πρωτη. Ο λογος ειναι οτι ειχα Μ3. Βολευει για να εχεις την αισθηση του μηκους που εχεις συνηθησει. Ασυγκριτα πιο βαρια βεβαια απο το πλαστικο παιχνιδακι, ετσι?

Πλεον το καλυτερο ξυρισμα για μενα ειναι με την Tech (τερμα αριστερα), παρεα με Feather. Η fatboy που θελω να παρω εχει το μηκος σχεδον της superspeed, ειναι η μηχανη διπλα στην Tech. Αλλα πιο χοντρη λαβη (οπως περιπου στην 38c) και διαφορετικη κεφαλη απο την slim (διπλα στην 38c).. Με αποτελεσμα αλλη διανομη αλλα και αλλο κεντρο βαρους! Επιμενω οτι αν δεν την παρεις στο χερι, να την γυρισεις ωστε να εξομοιωσεις τις κινησεις που κανεις στο ξυρισμα, δυσκολα θα πεις ποια μηχανη ταιριαζει. Με την 38c ειχα τυχη, με κολλησε απο την πρωτη στιγμη. Μεχρι που αρχες Σεπτεμβριου με εκατσε στο χερι η Tech...

Ισχυει το ΔΟΚΙΜΑΣΕ, ΔΟΚΙΜΑΣΕ, ΔΟΚΙΜΑΣΕ, ΔΟΚΙΜΑΣΕ, ΔΟΚΙΜΑΣΕ!!!!!! Δεν προκειται να μεινεις με μια μηχανη, στο λεω. Διοτι απλα, ακομη και αναλογα με τη διαθεση σου ειναι και το ξυρισμα σου με μια συγκεκριμενη μηχανη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Σίγουρο αυτο αλλα το θέμα είναι να βρείς με ποια θα ξεκινήσεις (αλλα για να μην βγούμε πολυ oftopik θα το ανοιξω ένα άλλο θεματάκι!)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Κυριοι εχω ερωτευτει την progress και την futur, βοηθηστε πια να διαλεξω, γιατι στο badger and blade δεν τους εχω ακουσει να λενε και τα καλυτερα,ενω απο το Στεφανο πχ εχω διαβασει καλα λογια.Οσο για το θεμα αρχαριος δεν τιθεται θεμα,το χο ξαναπει με τα κοφτερα μαχαιρια εχω λατρεια και τα μελεταω.Θελω να χρησιμοποιησω αμεσως την κορυφη.Ξεχασα, ποτε μου δεν ειχα πιστωτικη,θα μπορεσω να ψωνισω απο ιντερνετ;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

λενε οτι η futur ειναι ποιο επιθετικη. εγω πιστευω οτι αν προσεξεις θα τα καταφερεις αν και ειναι νωρις.
παρε οτι σου αρεσει περισσοτερο,παρε καποια που θα γουσταρεις.
η futur ειναι και ποιο βαρια να το ξερεις αυτο.
οσο για την πιστωτικη ... βγαλε μια προπληρωμενη αν θες, θα μπορεις με αυτη να κανεις δουλεια ,και εγω τετοια εχω.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σταυρο, εχεις ακουσει καλα λογια απο μενα, αλλα αυτο ειναι σχετικο. Ο λογος ειναι οτι το κατεχω το αθλημα. Αν παει ενας αρχαριος να ξυριστει ειδικα με την Futur, θα γινει η μουσουδα του σαν ... Οταν μιλησα για αυτες, ποτε δεν ειπα οτι τις προτεινω για αρχαριους. Με τον Γιαννη εχουμε μιλησει με τις ωρες στο τηλεφωνο για το εαν εχει νοημα ο φιλος του να παρει τη Futur και να ξεκινησει. Αν σαν αρχαριος χρησιμοποιησεις τη Futur, θα εχεις τις ιδιες εμπειριες με τον Slur, εκτος και αν μπορεις απο τη θεωρια που εχουμε εδω να τα μεταφερεις αναμεσα σε 2 ξυρισματα στην πραξη.

Παραθετω αλλη μια φορα τις γνωστες φωτο.

4x © by kretsche

H Futur στο 1
Εικόνα

H Futur στο 3
Εικόνα

H Futur στο 6
Εικόνα

Συγκριτικα το ανοιγμα του Merkur 23c
Εικόνα


Πιστευεις οτι μπορεις να χειριστεςι αυτο το τερας? Εγω με ολο τον σεβασμο λεω πως οχι! Στο 1 εχει μεγαλυτερο ανοιγμα αποτι η slim adjustable στο 9!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

stavros έγραψε:Ξεχασα, ποτε μου δεν ειχα πιστωτικη,θα μπορεσω να ψωνισω απο ιντερνετ;
Σταύρο δες εδώ
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Ναι Στεφανε θα το παλεψω το θηριο και θα το βαλω κατω,μπορει να με ματωσει λιγο αλλα στο τελος θα χασει.Απο C 130 εχω πεσει και μια ξυριστικη θα με κανει καλα;Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ ΣΤΕΦΑΝΕ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”