Τσάι και Βότανα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Από τί έχω καεί μπορώ να μάθω ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

γενικα σαν εκφραση.Αλλα και ειδικα εχεις κανει λαθη απο τα οποια εχεις μαθει :D
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μην τους ακούς Slur!
Όπως λέει και ο Μάρτυ στον Άλεξ στην Μαδαγασκάρη, εισ' ωραίος! :megagrin

Αν έχεις παιδιά σου προτείνω να την δεις ανεπιφύλακτα την ταινία!

Όσο για το θέμα μας!

Προτάσεις για τσάι έχετε; όχι προτιμήσεις! προτάσεις!
Κάποιο ιδιαίτερο ίσως;

Βασικά έχω βαρεθεί τα φακελάκια της λίπτον.
Γιατί τα βρίσκω κάπως άγευστα!
Αλλά όταν οι γονείς μου κάνουν τσάι ακόμα και με φακελάκια της λίπτον είναι καταπληκτικό!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί!
Βασικές διαφορές, εγώ χρησιμοποιώ ταχυβραστήρα για να βράσω το νερό. ενώ οι γονείς μου "τσαγιέρα" (έτσι δεν το λένε;).
Οι γονείς μου το τσάι το "φτιάχνουν" στο τσαγιερό, εγώ στην κούπα μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω, παίζει τόσο μεγάλο ρόλο;;; :confused
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αγαπητέ Ανδρέα αξίζει πραγματικά τον κόπο να κάνεις αύριο κιόλας μία βόλτα στο Κολωνάκι στην οδό Χάρητος, στον ημιυπόγειο που λέγεται «Ο Δρόμος του Τσαγιού».

Δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις, αρκεί να μυρίσεις. Και αν θέλεις δίνεις και 5-7 ευρώ και αγοράζεις 100 γραμμάρια από αυτό που θα σε συγκινήσει περισσότερο.

Οι επιλογές είναι αμέτρητες. Θα σου δίνουν να μυρίσεις δεκάδες ποικιλίες και αρωματικά μείγματα. Η δουλειά τους είναι αυτή. Εγώ ανοίγω και μυρίζω 15 μεγάλα βάζα τουλάχιστον κάθε φορά πριν αποφασίσω τι θα πάρω.
Να προτείνω ευθέως δεν θέλω. Όλα αυτά που γράφω εδώ και πολλά άλλα που θα ακολουθήσουν, ουσιαστικά σας τα προτείνω. Είναι όλα τσάγια που τα γνωρίζω χρόνια, μου αρέσουν πολύ και τα θεωρώ πολύ καλές επιλογές, αλλιώς δεν θα τα έγραφα.

Αλλά είναι τόσο προσωπικό που πραγματικά δεν θέλω να προτείνω ευθέως.
Αυτό που σου προτείνω είναι να πας στο μαγαζί και να μυρίσεις. Τίποτα άλλο, όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Όσον αφορά τα φακελάκια limpton και τα υπόλοιπα πραγματικά δεν φτουράνε μία. Όταν μιλάμε για πραγματικό τσάι δεν εννοούμε φακελάκια, αλλά χύμα τσάι ποιότητας με ολόκληρο φύλλο και όχι θρυμματισμένο, και επίσης με πραγματικά μυρωδικά. Κομμένο φουντούκι μέσα, όχι αιθέριο έλαιο φουντουκιού, ή κομματάκια πραγματική βανίλιας και όχι συνθετική, ή κομματάκια από φλούδα πορτοκαλιού και όχι έλαιο πορτοκαλιού. Για αυτό ανεβάζω και φωτογραφίες. Για να φαίνονται τα ολόκληρα φύλλα και τα ολόκληρα κομμάτια από τα μυρωδικά.

Για τις τσαγιέρες προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι οι Ασιατικού τύπου, είτε κεραμικές είτε μεταλλικές, αλλά σε αυτόν το τομέα το κόστος ανεβαίνει υπέρμετρα και μάλιστα χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη ουσία, εκτός και αν προχωρήσουμε στην ευεξία και αρχίσουμε να κολυμπάμε στα βαθειά νερά του ΖΕΝ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Που χώρος για Ζεν Slur;
Εδώ καλά καλά δεν χωράνε στο πρόγραμμα τα παιδιά μας! :cry

Βασικά μάλλον είμαι περισσότερο του φρούτου, εννοώντας ότι προτιμώ πχ τσάι με πορτοκάλι/λεμόνι/βατόμουρο, και όχι με διάφορα "λουλούδια"!.
Πάλι θα μου πεις έχεις πιει μόνο φακελάκι!
Αύριο δεν ξέρω αν θα μπορέσω να πάω αλλά σίγουρα αν έχει καλό καιρό (και κάνει και ξαστεριά! :boeller )
Θα τιμήσω το μαγαζί αφού λες ότι αξίζει τον κόπο!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εικόνα


Μαύρο τσάι με πικραμύγδαλο, κανέλα και καρύδια.
Αυτό είναι το Saint-Nicolas που γεύομαι αυτή τη στιγμή. Αγορασμένο από το Palais des Thes στο Κολωνάκι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τώρα πίνω ένα Panettone (μαύρο τσάι με άρωμα panettone) αγορασμένο από το Peck στο Μιλάνο.
Ίσως το πιο νόστιμο από τα αρωματικά μου.
Κρίμα που μου τελειώνει :cry
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Darjeeling SFTGFOP1 Sungma
1st flash – πρώτη συγκομιδή.

Εικόνα



Ένα από τα αγαπημένα μου. Λευκό τσάι (αν και στο μαγαζί το κατατάσσουν στα μαύρα - Διαφωνώ).
Είναι χωρίς προσθήκη αρωματικών. Το πίνω χωρίς ζάχαρη, χωρίς τίποτα. Σκέτο.

Τσάι της άνοιξης, φρέσκο με εξαιρετικά αρώματα άνθους. Γι'αυτό το πολύ σπάνιο τσάι, που θα σας κατακτήσει και θα σας κάνει παθιασμένο οπαδό των ανοιξιάτικων τσαγιών του Darjeeling, διαλέγονται μόνο τα καλύτερα φύλλα.

http://www.tearoute.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;τσάι/Darjeeling-SFTGFOP1-Sungma/689/
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε:αλλά χύμα τσάι ποιότητας με ολόκληρο φύλλο και όχι θρυμματισμένο, και επίσης με πραγματικά μυρωδικά. Κομμένο φουντούκι μέσα, όχι αιθέριο έλαιο φουντουκιού, ή κομματάκια πραγματική βανίλιας και όχι συνθετική, ή κομματάκια από φλούδα πορτοκαλιού και όχι έλαιο πορτοκαλιού.
Υπάρχουν και σε φακελάκια φλούδα πορτοκαλιού , πραγματική βανίλια , κομμάτια φουντούκι κτλ.
Για παράδειγμα στα Dilmah.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ολόκληρο το φύλλο του τσαγιού το έχει, ή είναι θρυμματισμένο;
Και επίσης διατηρούνται το ίδιο τα αρώματα των συστατικών όταν είναι σε ελάχιστη ποσότητα μέσα στο φακελάκι όπως διατηρούνται όταν είναι σε πολύ μεγάλες ποσότητες μέσα στα τεράστια ειδικά βάζα των εξειδικευμένων καταστημάτων ; Όχι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”