Το ξύρισμα της ημέρας: Δεκέμβριος 2022

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Razorock the dead sea ss
Epsilon silvertip fibre
Parker 94R
Crystal #2
Aqua Velva asl
Cerave moisturising cream
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6749 times
Been thanked: 5539 times
Ηλικία: 57

Την καλησπέρα μου στους κυρίους!!!

Σήμερα φουλ του Άσσου... 3 στα 6, μύριζαν καινουργιλα...

Σημερινό σεταπ, σε 2-3 ημερών γένια, με
PreShave SV Lemon & Sage Hands/Face soap
Captain's Pipe Black Ship ss
Razorock Hive sunth 24mm
Blackbird Lite + Gillette 7o'clock μαύρη
Omega Alum block
Savon Mystere Unscented asb

Εικόνα

Από πού να ξεκινήσω και που να τελειώσω...

Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν το πινέλο, αν είχε λίγο μεγαλύτερο backbone, θα ήταν τέλειο για μικρά μπωλακια... Απαλό και τη δουλειά του την κάνει, απλά ένα κλικ καλύτερο να ήταν...

Πλέον έχω 2 εμπρηστες... Ο πρώτος είναι ο γνωστός και.μη εξαίρετος ΜΔ, που μου είχε δώσει ένα δείγμα Bay Rum και με τσάκισε...

Ο δεύτερος είναι ο Secret Santa... Το σαπούνι είναι με απίστευτο άρωμα καπνού με κεράσι... Μου θύμισε πολύ έντονα κάποια πουρακια που μου είχε φέρει από Αμερική ο μακαρίτης ο πατέρας μου και τα είχα τσακίσει... Το σαπούνι φέρνει αρκετά προς κρέμα, ευκολοδουλευτο, αφριζει για πλάκα και σου δίνει έναν υπέροχο συνεκτικό αφρό, σχετικά χαμηλού ύψους... Απίστευτη γλυστρα, εξαίσιο ποστ σεϊβ και αρκετά καλή προστασία... Το δε άρωμα του θεϊκο!!!

Για την μηχανη, ότι και να πω είναι λίγο.... Όταν πρωτοξεκίνησα και άκουγα για Μπλάκμπερντ, το θεωρούσα κάτι σαν αστικό μύθο, έλεγα από μέσα μου ότι είναι απλά υπερβολές... Κι όμως, δεν είναι!!!

Δεν θα σταθώ στο ποσό όμορφη κι εργονομικη μπορεί να ειναι... Είναι κάπως υποκειμενικό....

Κάθε φορά όταν χρησιμοποιούσα μια καινούργια μηχανή, πάντα μα παντα αποκόμιζα κι ένα σουβενίρ... Μικρό, μεγάλο, βαθύ, ρηχό, πάντα ένα αρπαγμα και σίγουρα μικροερεθισμους...

Ήταν η πρώτη φορά, σε αυτούς τους σχεδόν 11 μήνες, που δεν πήρα ούτε καν μια υποψία... Η μηχανή γλυστρουσε χωρίς αύριο και απλά έκοβε σε σημείο που αναρωτιοσουν αν ξέχασες να βάλεις τη λεπίδα... Την λεπίδα την αισθάνεσαι ελάχιστα, σε σημείο που είναι μια μηχανή απαγορευτική για αυτοκτονίες (κόψιμο φλεβών)... Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να σε κόψει...

Το πρώτο πέρασμα έκανε ένα καλό ξύρισμα, το δεύτερο ένα υπεροχο βαθύ ξύρισμα... Το τρίτο πέρασμα ήταν άδικος κόπος γιατι δεν έβρισκε κάτι να κόψει.... Επίμονο μπωτε στο πηγούνι, απέδωσε τα μέγιστα... Περίεργα σημεία όπως κάτω από τη μύτη, είναι πολύ καλύτερη κι από την λουπο που είναι η πιο λεπτή μου μηχανη...

Νομίζω πως η οποία αναμονή μέχρι να έρθει άξιζε και με το παραπάνω, όπως επίσης αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματα για την αγορα της!!!

Ίσως, αν είχα επιλέξει την μακρυτερη λαβη να ήταν καλύτερα, αλλά με αυτό το κόσμημα είναι ιεροσυλία και η παραμικρή γκρίνια...

Καλό σας βράδυ και σας ευχαριστώ για την υπομονή στο σεντονακι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8840 times
Been thanked: 11966 times
Ηλικία: 55

Εικόνα

Yaqi Synthetic 30mm
Saponificio Varesino Desert Vetiver
Merkur Progress 510 (3-3-3-3)
KAI #2
Fine Platinum

Καλό βράδυ 🌃 Κύριοι.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
The Handler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 08 Δεκ 2022, 10:17
1
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αττική
Has thanked: 340 times
Been thanked: 701 times
Ηλικία: 34

RazoRock Gamechanger 84p x Kai SS
Stirling two band synthetic
Zingari Man The Watchman
Cien X-Bolt ASL
Εικόνα
Φιλικά,
Γιώργος «The Handler»
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Καλημέρα!
Καθάρισμα με:

Gillette Sputnik

Rockwell Razors 6S

Dr. Jon's Propaganda

Simpson TT Petrol Head

Versace Blue Jeans
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα!

- Truefitt & Hill Preshave Oil.
- Nanny’s Silly Soap Original Neroli.
- Merkur Futur(.4) με Feather Platinum(1).
- Ωmega black badger.
- Meißner Tremonia Dark Limes ASL.

Δυο περάσματα με τη φορά των γενιών.Η Feather με τη Futur δεν αστειεύονται.Άρπαξα παρά τη καλή προετοιμασία και ιδιαίτερη προσοχή από το πρώτο πέρασμα στο πηγούνι ένα μικρό κόψιμο.Επιστρατεύτηκε η αιμοστατική κιμωλία διότι σχεδόν αόρατο το κόψιμο αλλά δεν σταματούσε το αίμα…Ερεθισμοί ευτυχώς όχι.Η Feather άριστη μεν αλλά για πιο ήπιες μηχανές.
Άβαταρ μέλους
beau chapeau
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 10 Δεκ 2022, 15:34
1
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 2208 times

28 December, 2022

Prep: Hot towel
Razor: Rockwell 6S – #3
Blade: Astra SP
Brush: Simpsons Chubby 2 Two Band
Soap: Barrister & Mann: ‘Full Measure of a Man (Omnibus)
Post: CeraVe moisturising lotion..
Fragrance: Atman Xaman Eau de Parfum by Lorenzo Villoresi.

So, using the different B&M bases pretty much back to back, you really can see and feel the gradual improvements made with each one.. the Omnibus base is thick, rich, creamy and holds a LOT of water.. It's one of those soaps that makes shaving a really enjoyable experience... and yeah, I really enjoyed that.
Shaving.. to be enjoyed, not endured.
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 331 times
Ηλικία: 33

Χθεσινοβραδινό SOTN
Razorock Hawk V3A
Feather Super Pro
Dr Jons black label
Yaqi monster synt
Thayers lemon
Myrsol Emulsion
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11959 times
Been thanked: 12363 times
Ηλικία: 48

Parker 97R cc
Wizamet IS
Omega 10018
Cella Crema da Barba sc
Aqua Velva asl
Korres M&G asb
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
geftihid
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 05 Φεβ 2022, 08:19
2
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη
Has thanked: 30 times
Been thanked: 613 times
Ηλικία: 65

Καλησπέρα σε όλους 🪒🪒🪒,
SOTD 28/12/2022
- Preshave με το αρωματικό, μαλακτικό, λιπαντικό μίγμα απο φυτικά λάδια της King C.Gillette
- Razorock Tuscan oud χειμωνιάτικο, μαλακό σαπούνι με σκοτεινό, πικάντικο άρωμα που συνδυάζει έντονες νότες γλυκού καπνού και ξύλου όπως το Tom Ford Tobacco Oud. Εγώ μυρίζω και δέρμα αλλά μπορεί να επηρεάζομαι απο το χρώμα και την υφή της πάστας. Λεπτός κρεμώδης αφρός με καλή ολισθηρότητα και καλυπτικότητα. Δεν άφησε καθόλου λιπαρότητα στο τέλος και το post-shave … αξιοπρεπές!
- Συνθετικό Semogue Pharos 21mm με ανατομική λαβή βαμένης οξιάς. Πινέλο ..φρεσκαρίσματος για ξύρισμα ακριβείας (..διάβαζε μερεμέτια) σε γένια μιας μέρας.
- Μηχανή King C.Gilette. Entry level μηχανή .. by design! Η επαναφορά της Gillette στις double edge μετά απο δεκαετίες έγινε στα μέσα του 2020. Κεφαλή με ήπια συμπεριφορά ξυρίζει σε βάθος. Μόνο για το μήκος της λαβής με τη futurένια κατάληξη θα μπορούσα να γκρινιάξω … αλλά δεν χρειάζεται. Φορά και κόντρα .. σε ρυθμό προπόνησης!
- Λεπίδα King C.Gilette απο τη Ρωσία για μια αμερικάνικη μηχανή φτιαγμένη στην Κίνα. Γλυκειά και αποδοτική ..
- Tuscan Oud after shave splash με ζεστές γλυκές νότες καπνού και ξύλου. Ένταση σαφώς μεγαλύτερη απο το σαπούνι και πολύ καλή διάρκεια στις γλυκές νότες.
:helt
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”