Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Σήμερα έκλεισα 2ο 24ωρο ξυρισμένος με την εν λόγω μηχανή. Το ξύρισμα ήταν ήρεμο, χαλαρό αφού είχα άφθονο χρόνο και 2 περάσματα με silver blue. Παρατηρώ ότι τα γένια μου βγαίνουν - μεγαλώνουν το ίδιο με πρίν. Δεν υπάρχει καμία παράταση.
Θα δοκιμάσω με άλλες λεπίδες ,τις Permasharp και τις πράσινες 7 o'clock , και ελπίζω για το καλύτερό(τερο)...
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Απο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα, το βαθυ ξυρισμα το κανει ή μηχανή και η λεπιδα ειναι αυτή που θα ερεθισει ή οχι το δέρμα...κατα την αποψή μου. Η R41 εχει μια τραχύτητα , εγω τη λεω σαβέτα με χερούλι, που σε άλλους αρέσει σε άλλους οχι. Οι διαφορες στο ξύρισμα με αλλες μηχανές είναι στο απαλό "peeling" που κανει η R41. Ολα αυτα απο τη μικρή μου εμπειρία, θα με ενδιεφεραν και οι απόψεις - συμβουλες εμπειροτέρων.
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Η Muhle R41 είναι ίσως η μόνη μηχανή που μου προσφέρει από το πρώτο πέρασμα το βαθύτερο ξύρισμα,άσχετα ότι κάνω ένα δεύτερο κόντρα.Είναι πολύ αποτελεσματική.Η επιλογή λεπίδας είναι υποκειμενικό,σκληρή τρίχα ή όχι,τυχόν ευαισθησία δέρματος.Η προετοιμασία πρέπει να είναι πολύ καλή πάντα και ο χειρισμός της μηχανής χωρίς λάθη διότι θα υπάρξουν παρατράγουδα…Το ότι έχει μια τραχύτητα συμφωνώ.Σε γένια 3-4 ημερών μου έχει προσφέρει απίθανα ξυρίσματα.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Μετά από αρκετές ημέρες συμβίωσης έχω να πω ότι η μηχανή είναι βόμβα έτοιμη να εκραγεί. Θέλει σεβασμό και συγκέντρωση χωρίς βιασύνη.
Το αποτέλεσμα πλέον με διάφορους πειραματισμούς σε αφρό και λεπίδες γίνεται όλο και καλύτερο.
Kostas Mylo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Ιαν 2022, 11:25
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times
Ηλικία: 22

Μολις παρελαβα την μηχανη σημερα, δωρο απο φιλο! Να την δοκιμασω με μια perma sharp ή μια nacet? ή καλυτερα να παει σε μια πιο ηπια μηχανη. Συνηθως ξυριζομαι με 2 περασματα, το δευτερο κοντρα (μεχρι τωρα με μια wilkinson sword). Για πειτε καμια ιδεα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5942
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27697 times
Been thanked: 39306 times
Ηλικία: 54

Κώστα καλώς όρισες στο φόρουμ και με γεια το θηρίο R41. Καλές λεπίδες οι δυο που αναφέρεις κανείς όμως δεν μπορεί να σου πει ποια να προτιμήσεις. Ξεκίνα το πρώτο πέρασμα με τη μια κι αν δεν την αισθάνεσαι άνετα, απλά αντικατέστησέ τη με την άλλη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλημέρα, εγώ με την perma sharp δεν έχω κανέναν ερεθισμό. Την θεωρώ πολύ καλή λεπίδα.
Καλορίζικη η μηχανή σου. Πρόσεξέ την αρκετά.
Υγ. Αν έχεις νεύρα με την γυναίκα, μεινε αξύριστος καλύτερα μια μέρα. Θα με καταλάβεις μετά την πρώτη επαφή σου.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Πολύ σωστά αναφέρεται ότι η ευθύνη της λεπίδας είναι ατομική υπόθεση και ιδιαίτερα με τη R41 ή παρόμοιες!Αυτό που κάνω εγώ με νέα μηχανή είναι μια λεπίδα που τη ξέρω καλά.Για αρχή διάλεξα μια ήπια σχετικά λεπίδα για την R41 μέχρι να δω στη πράξη τι μου ταιριάζει με αυτή.Φυσικά προετοιμασία η καλύτερη δυνατή πάντα.Είναι μια μηχανή που σε θέλει συγκεντρωμένο.Καλή επιτυχία και καλορίζικη.
Kostas Mylo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Ιαν 2022, 11:25
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times
Ηλικία: 22

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Θα επανελθω συντομα με τις εντυπωσεις μου
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8844 times
Been thanked: 11970 times
Ηλικία: 55

Kostas Mylo έγραψε: 29 Ιαν 2022, 00:17 Μολις παρελαβα την μηχανη σημερα, δωρο απο φιλο! Να την δοκιμασω με μια perma sharp ή μια nacet? ή καλυτερα να παει σε μια πιο ηπια μηχανη. Συνηθως ξυριζομαι με 2 περασματα, το δευτερο κοντρα (μεχρι τωρα με μια wilkinson sword). Για πειτε καμια ιδεα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ κ καλά ξυρίσματα. Ίσως ήρθε η ώρα να δεις ποιος είναι πραγματικά φίλος σου 🤔😁. Οκ πέρα από την πλάκα. Καθε καινούργια μηχανή τη δοκιμάζω με όσες λεπιδες μπορώ. Το ότι η μηχανή είναι επιθετική δεν σημαίνει πως με μια ηπια λεπίδα θα βγάλει έναν μέσο ορο σε αποτελεσματικότητα κ αγριάδα. Κ εγώ είχα καταλήξει σε κάποιες λεπιδες που πίστευα πως μου πηγαίνουν κ τις εκανα κύκλους σε παλιές κ καινούργιες μηχανές. Μετά από καιρό όμως ξαναεπιανα κάποια που δε μου είχε καθήσει πριν χρόνια καλά κ τα πήγαινε περιέργως καλά κ μάλιστα με ίδια μηχανή. Εξηγείται πολλαπλώς. Η τεχνική μου δεν είναι ίδια. Το δέρμα μου με τέτοιο ξεπέτσιασμα δεν είναι ίδιο. Τα σαπούνια που χρησιμοποιώ δεν είναι ίδια (αυτό το ξέρει κ η τσέπη μου). Συν τις αλλαγές της καθημερινότητας σε πολλές παραμέτρους που επηρεάζουν το ξύρισμα. Οπότε χρησιμοποίησε διάφορες λεπίδες και μην κολλάς σε χαρακτηρισμούς ήπιες ή επιθετικές. Αν στην πρώτη κατεβασιά κάτι δεν σου πηγαίνει καλά, βάλτην στην άκρη στο φακελάκι της πλυμένη και δοκίμασε άλλη μάρκα. Κυρίως με την r41 που δεν συγχωρεί. Μην τις πετάς, δοκίμασε τες πάλι με μία άλλη μηχανή ή σε δύο εβδομάδες. Στη θέση σου δεν θα πήγαινα με ένα χέρι με τη φορά και άλλο ένα με κόντρα. Θα πήγαινα δύο με τη φορά της τρίχας. Βασικά και στη θέση μου έτσι πηγαίνω με την r41. Κόντρα ποτέ. Καλά τώρα και με άλλες μηχανές το έχω κόψει το κόντρα. Και γενικά μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για προϊόντα. Κάτι που σήμερα σε έχει απογοητεύσει, σε ένα Άλφα διάστημα μπορεί να σε εκπλήξει.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”