Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα, την συγκεκριμένη μηχανή την προτείνετε για ξύρισμα κάθε δεύτερη ημέρα το πολύ; Έχω σκληρά γένια και πυκνά και φαίνονται αρκετά από το δεύτερο εικοσιτετράωρο και μετά.
SpyNet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 14:54
2
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Η R41 είναι μια πολύ αποδοτική μηχανή όποτε αν τώρα με αυτή που ξυρίζετε χρειάζεται κάθε δυο μέρες (δεν ξέρω πόσα περάσματα κάνεις και αν κάνεις και κόντρα) ίσως με την R41 να πας στις 3 μέρες όπως ξυρίζομαι κι εγώ.
Βέβαια γενιά με γενιά και επιδερμίδα με επιδερμίδα και προσωπικό γούστο αλλάζουν θα πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα, πλέον κάτοχος της εν λόγω μηχανής. Το πρώτο ξύρισμα το πραγματοποίησα με λεπίδα silver blue. Επίσης με σαπούνι arko με το οποίο δεν έφτιαξα ούτε κάν μέτριο αφρό. Θα δοκιμάσω με τις στάνταρ μου λεπίδες και κρέμα έτσι ώστε να συγκρίνω "σωστά".
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τη συγκεκριμένη μηχανή νιώθεις για τα καλά την λεπίδα απ'ευθείας στο μάγουλο. Ακούγεται κιόλας το πέρασμα που μαζεύει τις τρίχες. Θέλει πολύ πολύ προσοχή.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8845 times
Been thanked: 11970 times
Ηλικία: 55

Αφού έζησες κ γράφεις όλα καλά. Με λάθος αφρό δεν προχωράμε με οποιαδήποτε μηχανή. Ιδίως νέος κ με R41. Επίσης το Αρκο δεν είναι σαπούνι με φουλ ιδιότητες, που να μπορεί να υποστηριξει μια απαιτητική μηχανή κ μάλιστα χωρίς Όρους. Φαντάζομαι πως ειχες φτιάξει τον αφρό στο πρόσωπο κ για αυτό συνέχισες. Αν ναι έπρεπε να τον ξεβγάλεις αφού σου φάνηκε αραιός κ ξανά μανά. Καλύτερα να τον φτιάχνεις σε μπολ στην αρχή για να έχεις έλεγχο. Αν σου βγαίνει αραιός ο αφρός λογω κακού υπολογισμού νερου, μην κολλάς να τον πετάξεις κ να φτιαξεις πάλι. Μικρό το έξοδο μπροστά στο κόστος. ✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Με το ARKO stick έχω κάνει πολλά ξυρίσματα με MERKUR Futur και Muhle R41 Twist χωρίς να με απογοητεύσει ποτέ εξαιρουμένου της ιδιαίτερης μυρωδιάς του.Φυσικά TABAC δεν είναι.Αλλά και TABAC να έχεις αν δε πετύχεις τη “μαρέγκα” σου δεν θα έχεις ένα καλό ξύρισμα(πηκτή ή αραιή…)
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

babkoug έγραψε: 15 Ιαν 2022, 15:27 Αφού έζησες κ γράφεις όλα καλά. Με λάθος αφρό δεν προχωράμε με οποιαδήποτε μηχανή. Ιδίως νέος κ με R41. Επίσης το Αρκο δεν είναι σαπούνι με φουλ ιδιότητες, που να μπορεί να υποστηριξει μια απαιτητική μηχανή κ μάλιστα χωρίς Όρους. Φαντάζομαι πως ειχες φτιάξει τον αφρό στο πρόσωπο κ για αυτό συνέχισες. Αν ναι έπρεπε να τον ξεβγάλεις αφού σου φάνηκε αραιός κ ξανά μανά. Καλύτερα να τον φτιάχνεις σε μπολ στην αρχή για να έχεις έλεγχο. Αν σου βγαίνει αραιός ο αφρός λογω κακού υπολογισμού νερου, μην κολλάς να τον πετάξεις κ να φτιαξεις πάλι. Μικρό το έξοδο μπροστά στο κόστος. ✌️
Η αλήθεια είναι ότι ίδρωσα αρκετές φορές..... Σε μπολ τον έφτιαξα αλλα έχω καταλάβει το λάθος μου. Είχα φουλ βρεγμένο με κρύο νερο το πινέλο και έβαλα ελάχιστη ποσότητα. Θα επανέλθω αύριο που θα ξαναδοκιμάσω...
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Η Muhle R41 είναι πολύ αποτελεσματική μηχανή αλλά δεν συγχωρεί λάθη,ούτε όσον αφορά τη προετοιμασία για ξύρισμα ούτε όσον αφορά το χειρισμό της.Πάντως δεν είναι τυχαία τόσο πολυσυζητημένη!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8845 times
Been thanked: 11970 times
Ηλικία: 55

hiddenite έγραψε: 15 Ιαν 2022, 19:03
....... Θα επανέλθω αύριο που θα ξαναδοκιμάσω...
🤕🤕🤕
Ώπα κράτει!!! Ασε το δέρμα σου να ηρεμήσει κάποιες μέρες. Ή μην ξυρίζεσαι καθόλου ή αν θες σώνει κ καλά κ δεν εχεις Πάθει κάτι ακραίο, πήγαινε με πιο ήπια μηχανή.
Μπάμπης
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλημέρα, φίλε babkoug γιατί το λες αυτό; Λόγω εργασίας και συνήθειας ξυρίζομαι κάθε δεύτερη μέρα. Για ποιο λόγο να ηρεμήσει; Έτσι γίνεται συνήθως;
Ρωτάω πολύ ειρηνικά! (Πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται)
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8845 times
Been thanked: 11970 times
Ηλικία: 55

Κατάλαβα πως το δέρμα σου εχει ταλαιπωρηθεί από το τελευταίο ξύρισμα με την R41. Για αυτό κ σου γράφω να του δώσεις ένα χρονικό περιθώριο για ανάπλαση.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”