Gillette Slim adjustable

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Ηλίας έγραψε:Συγκρινόμενη όμως με την EJ89L τη βρήκα πιό ελαφριά και αυτό ήταν το σημείο που με δυσκόλεψε. Ένιωθα πως τοποθέτησα ξυράφι, πάνω σε πλαστική μηχανή μιάς χρήσης.Αυτό το βάρος της ΕJ που νομίζεις πως με ένα κατέβασμα η κεφαλή της σαρώνει, εδώ ήταν απών, με αποτέλεσμα να πρέπει ασυναίσθητα να πιέσω, πράγμα επικίνδυνο.
Ηλία νομίζω πως έχει κάνει ένα λάθος εδώ σχετικά με τη σύγκριση του βάρους της slim με την EJ89L. Δεν γίνεται να σου φαίνεται "πλαστική" η slim όταν έχουν μόλις 2-3 γραμμάρια διαφορά. Ίσως είναι ελαφριά αλλά δύσκολα δικαιολογείται τέτοια διαφορά στην αίσθηση. Για του λόγου το αληθές :

Βάρος EJ89L = 72 gr

Βάρος slim = 71 gr

Ίσως αυτή διαφορά δικαιολογείται από τη μεγάλη κατανομή βάρους (30 από τα 72 γραμμάρια) στην κεφαλή της EJ89L αλλά νομίζω είναι άδικο να πούμε για τη slim ότι έχει αίσθηση πλαστικού.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aλέξη επειδή απο τη πρώτη στιγμή μου έκανε εντύπωση το πόσο ελαφριά είναι, τις ζύγισα και γώ. Πραγματικά η διαφορά στο βάρος είναι αμελητέα, στην αίσθηση όμως σημαντική.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2488 times
Been thanked: 4554 times
Ηλικία: 47

E αφού η κεφαλή της είναι κούφια. Είναι και λίγο ψυχολογική/υποκειμένική η αίσθηση κρατήματος.
Πάντως είναι πολύ διαφορετική και η αίσθηση και η γωνία ξυρίσματος με τη slim. Στο 7 την έχω χρησιμοποιήσει και εγώ και ακόμα και με persona λεπίδα, είναι δύστροπη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10614
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26756 times
Been thanked: 26266 times

Πάντως και εγώ προσωπικά ποτέ δεν την ευχαριστήθηκα. Ίσως βέβαια να έφταιγα εγώ και η κακή τεχνική μου, δεν ξέρω. Μου έβγαζε μια απίστευτη τραχύτητα και πολλά κοψίματα, γενικά δεν έχω ευχάριστες αναμνήσεις από αυτήν. Σε αντίθεση με την Black Beauty, που ενώ μοιάζουν πολύ οι κεφαλές τους, μου βγάζει πολύ καλύτερα ξυρίσματα. Φυσικά και εξακολουθώ να προτιμώ τις σύγχρονες.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Ορισμένες φορές, με μηχανές αντίκες την έχω πατήσει κι εγώ. Ένιωθα αυτή την τραχύτητα και νόμιζα ότι φταίει η τεχνική μου, ή η λεπίδα, ή η κακή προετοιμασία.
Τελικά, μετά από πολλές δοκιμές, κατάλαβα ότι είχα πέσει σε "κακή" μηχανή. Ξυρίστηκα με άλλη μηχανή, ίδιας μάρκας και τύπου, με την ίδια λάμα κάνοντας την ίδια προετοιμασία. Η δεύτερη μηχανή έκοβε γλυκά. Οπτικά δεν μπορούσα να δω διαφορές στο σχήμα ή την γεωμετρία τους, αλλά η μία ήταν πριόνι και η άλλη αθέρας.
Τα τόσα χρόνια που έχουν περάσει από την πρώτη κυκλοφορία τους, η κακομεταχείριση από μη μερακλήδες ιδιοκτήτες, τα ατυχήματα, οι πτώσεις ... επηρεάζουν την απόδοσή τους.
Αντώνη, γιά να σιγουρευτής δοκίμασε και με μιά άλλη Slim.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10614
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26756 times
Been thanked: 26266 times

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτέ Μαρίνο, μπορεί να έχεις δίκιο.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Παιδιά παρόλο που και εγώ έχω παρατηρήσει διαφορές πχ ανάμεσα στη slim που μου φάνηκε εξαιρετικά γλυκιά και στη black beauty που με έχει σφάξει κάθε φορά που τη δοκίμασα, δεν μπορώ αν καταλάβω αυτό που λέει ο Μαρίνος, ότι δηλαδή κάθε vintage DE μπορεί να είναι διαφορετική λόγω χρήσης. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρόκειται για straight που χρήση με χρήση διαφέρει. Είναι fixed εργαλεία και δύσκολα IMHO μία πχ πτώση αλλάζει δραστικά την απόδοση μίας τέτοιας μηχανής.

Αυτό που πιστεύω είναι πως κάθε μία vintage DE (και ίσως γενικά κάθε DE) έχει έναν τελείως μοναδικό χαρακτήρα στην χρήση και την απόδοσή της. Πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα να προσπαθούμε με μία τεχνική να χρησιμοποιήσουμε κάθε DE. Αυτό είναι αδύνατον και εγώ προσωπικά την έχω πατήσει σε αρκετές περιπτώσεις. Είναι σαν να λέμε ότι κάθε αμάξι είναι ίδιο και οδηγείται με τον ίδιο τρόπο.

Κατά τη γνώμη μου, η slim αξίζει να της δοθεί κάποιος χρόνος για να μάθεις τις (λίγες) ιδιοτροπίες της γιατί μπορεί να πετύχει κανείς πολύ καλά ξυρίσματα μαζί της.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Από τις τρεις κλασικές adjustable Gillette, τις τελευταίες που έβγαλε άλλωστε, Fatboy, Slim, Black Beauty, νομίζω, πιο γλυκό ξύρισμα σε μένα κάνει η Black Beauty.
Πάντως και τη Slim δεν τη βρίσκω τραχιά ή δύστροπη. Μάλλον στις εύκολες θα την κατέτασσα.

Πρέπει να πω όμως ότι δεν έχω πείρα με σύγχρονες, όλες μου οι μηχανές είναι vintage Gillete, εκτός από το θηρίο Futur.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οριστε και η δικια μου Slim που πηρα απο τον Κωστα, οι φωτογραφιες λογω φωτισμου την αδικουν.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Κούκλα Ιάσονα , να την χαίρεσαι !! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”