Ξυρισμα σε ενα μοναχικο νησι - Το setup μου

Άβαταρ μέλους
dethoulas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 08 Μαρ 2015, 20:32
9
Has thanked: 135 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 50

herco έγραψε:Μηχανη: Merkur 42c (και ας εχω και αλλες)
Πινελο: Simpsons The Duke 2 best (και ας εχω και αλλα)
Σαπουνι: ΦΑΕΝΑ Μαστιχα (2-3 για να μην ξεμεινουμε)
Ξυραφακια: Μερικα κιλα BIC Chrome Platinum
ASL: Κανα βαρελι Μενουνος Τριανταφυλλο
Καθρεφτης / Πετσετες
Την πιπα μου (ολο και κατι θα εχει το μοναχικο νησι να βαλω μεσα)

Καποια χρονια πριν θα παιρνα και μια γλυκια μελαχροινη να μου κανει παρεα - τωρα και με ενα ραδιοφωνακι RADIOSHACK με μανιβελα (ελπιζω να πιανει COSMOS) θα ημουν οκ.
Τι μου θυμισες! :lachtot [youtube][/youtube]
Link

Επειδή στο desert island η αρμύρα και το αγιάζι έρχονται από ολούθε, χρειάζομαι μια μηχανή εντελώς ανοξείδωτη.

Επειδή η ανοιξείδωτη αυτή μηχανή χρειάζεται τις σωστές λεπίδες οι οποίες να με εξυπηρετούν ιδανικα και να μου βγάζουν τα περισσότερα ξυρίσματα / τεμάχιο και επίσης να διακρίνονται για την σταθερότητα της ποιότητάς των.

Επειδή τα παραπάνω ακόμα και να θέλω, ακόμα και να προσπαθήσω, δεν πρόκειται να με τραυματίσουν ή να με ερεθίσουν, alum, στύψη, pre, post, anti-razor burn, ενυδατικές, κρέμες, φρου-φρου, αρώματα και λοιπά παραφρενάλια περιττεύουν.

Επειδή δεν ξέρω πόσο θα μείνω θέλω ένα allrounder πινέλο που να βαστάει για πάντα (και ακόμα περισσότερο).

Επειδή η αλιεία θα είναι η κύρια μου δραστηριότητά προς σίτιση, θάλω σαπούνι και asl που όχι μόνο να αποδίδουν άριστα, αλλά και να μυρίζουν πολύ όμορφα για νικάνε την ψαρίλα και επίσης να μου θυμίζουν και τον πολιτισμένο κόσμο καμμιά φορά,

Δια τα άνωθι, τούτο εστί το Desert Island Default Setup μου.

Το post τούτο ισχύει και ως Ξύρισμα της Ημέρας 12/6/2015.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μια εξοχως ορθολογιστικη αντιμετωπιση του ζητηματος, που αναδεικνυει ενα πνευμα προσηλωμενο στη λογικη διεργασια. Αυτο ομως, εγειρει το εξης ερωτημα: ενα τοσο ορθολογικο πνευμα, που ολα τα σταθμιζει κι ολα τα προβλεπει, τι στο καλο επαθε και κατεληξε μονο του σε ενα ερημονησι;;! Lol :)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να σε δω Αγγελε φρεσκοξυρισμενο στον καυτο ηλιο και στην αρμυρα χωρις "alum, στύψη, pre, post, anti-razor burn, ενυδατικές, κρέμες, φρου-φρου, αρώματα και λοιπά παραφρενάλια" και τι στον κοσμο :D
Εικόνα
Link

1. Δεν θα κάθομαι στον ήλιο φρεσκοξυρισμένος (ούτε &τώρα καθομαι) 2. Το άλουμ από τι ακριβώς θα με φυλάξει, αφού η φέδερ δεν ερεθίζει με το τίποτα; 3) Δεν είπα ότι δεν θα πάρω άλλα αντιηλιακά, για ξυριστικά μιλάμε νομίζω...
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Το αλουμ δεν χρειαζεται μια βουτια στην θαλλασσα ειναι αρκετη.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πηρα το κειμενο σου ως αστειο, Αγγελε και στο ιδιο πνευμα ποσταρα - αν τωρα το εγραψες στα σοβαρα, μιας και η απαντηση σου αυτο εδειξε - αποσυρω την ερωτηση και τον οποιο προβληματισμο για τα μοναχικα σου ξυρισματα.
Εικόνα
Link

Όχι, Ηρακλή. Καμία παρεξήγηση : η πλάκα συνεχίζεται. Το θέμα προσφέρεται για χαβαλέ...
Εδώ μου γράφουν πιο πάνω "Πώς ένα ορθολογικό πνεύμα κατέληξε στο ερημικό νησί;"

???Διορίστηκα Φαροφύλακας??? (Μετράει για απάντηση; )
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Link έγραψε:Εικόνα ???Διορίστηκα Φαροφύλακας??? Εικόνα (Μετράει για απάντηση; )
Καλη απαντηση!
(Για ορθολογικο πνευμα Εικόνα Εικόνα )
Link

Άντε βρε, εγώ φταίω που ασχολούμαι...

:devil
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”