Πίπες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22692 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Κανονικά δεν τον κατεβάζεις. Εγώ το κάνω συνηθισμένος από το τσιγάρο...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Συνηθίζεται οι καπνιστές πίπας να μην κατεβάζουν τον καπνό (όπως και οι καπνιστές πούρων).

Αυτό έχει να κάνει κυρίως με το ότι έχει επικρατήσει η λογική του "κατεβάσματος" λόγω των τσιγάρων. Η πρόσληψη της νικοτίνης είναι μεγαλύτερη μέσω των πνευμόνων (μπαίνει πιο εύκολα στο αίμα και μετά πιο εύκολα στον εγκέφαλο).

Είναι και για πιο λόγο καπνίζει κάποιος. Εγώ δεν ήμουν ποτέ καπνιστής τσιγάρων, επομένως δεν έχω κάποια εξάρτηση από την νικοτίνη (βέβαια, δεν ξέρω τι θα γίνει αργότερα...) και δεν εισπνέω τον καπνό.

Αυτό που έχω παρατηρήσει στα τσιγάρα είναι ότι δεν έχουν γεύση και μιλάω για γεύση καπνού, ιδιαίτερα αυτά με φίλτρο (καπνίζω κυρίως Virginia και Εγγλέζικα blend που έχουν συνδυασμό Virginia, Oriental και Latakia). Ακόμα και οι καπνοί για στριφτά, έχουν υποστεί μεγάλη χημική κατεργασία. Δεν λέω ότι οι καπνοί πίπας είναι "από το χωράφι στην κατανάλωση" αλλά τουλάχιστον καταλαβαίνεις καπνό βρε παιδί μου!
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
HOLMES
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Φεβ 2011, 22:05
13

γεια σου, ειναι η πρωτη δημοσιευση εδω,

Σκεφτομε να αγορασω πιπα....

μπραβο σου, αλλα όπως σου παν πολοι αν δεν καπνιζεις καλυτερα μην το κανεις, εγω ειμαι μυημενος

Εχετε να μου προτείνεται κατι;

για αρχη μια φτηνη πιπα ενα πολυεργαλειο και ενας αναφτηρας ειναι οτι πρεπει μαζι με τα μακτρα καθαρισμου και φιλτρακια

Πως να ξεκινισω;

παιρνεις μια πρεζα καπνου και γεμιζεις το μπολ της πιπας κατα το 1/3 προσοχη οχι πολυ σφιχτα

Καλες και φτηνες εταιριες για αγορα της πρωτης πιπας;

για αρχη ειναι οτι πρεπει

υπαρχει ενα φορουμ που θα βρεις ολα αυτα και αλλα πολα ειμαι και εγω μελος οτι θες ρωτα με


Επεξεργασια λινκ.
Για τη δημοσιευση απαιτειται η αδεια του διαχειριστη ή ενος συντονιστη. Ευχαριστω για την κατανοηση - Επισης προσεξε σε παρακαλω την ορθογραφια! Φιλικα - Στεφος MOD Team
Άβαταρ μέλους
Deimitori
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Μαρ 2013, 16:47
11
Τοποθεσία: Ηλιούπολη και Νέα Μάκρη Αττικής
Has thanked: 27 times
Been thanked: 38 times

Τα τελευταία τρία χρόνια καπνίζω πίπα. Παλαιότερα κάπνιζα τσιγάρα και θέλωντας να το ελλατώσω και αφού πέρασα και από τα στριφτά, κατέληξα στο κάπνισμα της πίπας. Έχω περίπου 25 πίπες και καπνίζω συνήθως δύο μπωλ την ημέρα, ποσότητα που αντιστοιχεί σε περίπου πέντε με έξι τσιγάρα. Το σημαντικό είναι ότι δεν κατεβάζω τον καπνό και το ότι καπνίζω την πίπα με πολύ αργό και ήρεμο ρυθμό.
Πρίν πέσω στό κρεββάτι γιά ύπνο
βυθίζω ένα κλαράκι στήν καρδιά μου
να γίνει στ΄ όνειρό μου δάσος!
Άβαταρ μέλους
PanosMcfarley
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Σεπ 2013, 20:53
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Είμαι καπνιστής καπνοσύριγγας τα τελευταία δύο χρόνια. Για ένα διάστημα το εγκατέλειψα λόγω της έλλειψης καπνών που επικρατούσε - και επικρατεί ακόμα - στην ελληνική αγορά. Πωλούνται ελάχιστοι σε εξωφρενικές τιμές. Όλα αυτά τελείωσαν όταν ανοίχθηκαν οι πύλες του διαδικτύου και εισέρρευσαν από την αλλοδαπή καπνοί αρίστης ποιότητος σε λογική τιμή. Έκτοτε, αυτή η λατρευτή συνήθεια συνοδεύει σχεδόν πάντα το ποτό μου, το ρόφημά μου, τους στοχασμούς μου.

Προτιμώ Virginia και ενίοτε αρωματισμένους.
Ἠξεύρω ὅτι οὐδεὶς τολμᾶ ποτε ν᾿ ἀτενίσῃ ἐντὸς ἑαυτοῦ, ὡς εἱς βαθύ καὶ ἀπύθμενον φρέαρ, πρὸς ὃ ἰλιγγιᾷ ἡ ὅρασις. Κατοπτρίζεσθε μᾶλλον ἐν τοῖς πράγμασι τοῦ πλησίον καὶ εὐλόγως πράττετε - Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

http://www.diktuoideon.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Η συνήθεια των καπνιστών πούρων και πίπας να μην κατεβάζουν τον καπνό, οδηγεί στη συγκέντρωση του καπνού στο στόμα, τον οισοφάγο και φάρυγγα για περισσότερη ώρα από ότι ενός καπνιστή τσιγάρου. Έτσι, όπως αναφέρεται και εδώ : "Υπάρχει αιτιώδης σχέση ανάμεσα στο κάπνισμα πούρου και πίπας και τους καρκίνους της στοματικής κοιλότητας, του στοματοφάρυγγα του υποφάρυγγα, του λάρυγγα και του οισοφάγου."

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι παρόλο που η πρακτική του μη κατεβάσματος του καπνού μπορεί να μην κάνει ζημιά στους πνεύμονες, η ζημιά μπορεί να γίνεται αλλού.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολύ σωστή η επισήμανση του Αλέξη.
Άρης
Άβαταρ μέλους
PanosMcfarley
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Σεπ 2013, 20:53
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Έτσι ακριβώς είναι, φίλε Αλέξη. Με το κάπνισμα της καπνοσύριγγας επιβαρύνεται περισσότερο η στοματική κοιλότητα και ο φάρυγγας. Εφόσον έχουν (έχουμε) πάρει την απόφαση να καπνίζουμε - ευτυχώς μόνο καπνοσύριγγα -, ας λάβουμε μέτρα ώστε να θωρακίσουμε όσο δυνάμεθα την φυσική μας άμυνα. Η ισορροπημένη διατροφή και η τακτική κατανάλωση φρούτων, αν και συνίσταται σε όλους τους ανθρώπους, στους δε καπνιστές καθίσταται αναγκαία!
Ἠξεύρω ὅτι οὐδεὶς τολμᾶ ποτε ν᾿ ἀτενίσῃ ἐντὸς ἑαυτοῦ, ὡς εἱς βαθύ καὶ ἀπύθμενον φρέαρ, πρὸς ὃ ἰλιγγιᾷ ἡ ὅρασις. Κατοπτρίζεσθε μᾶλλον ἐν τοῖς πράγμασι τοῦ πλησίον καὶ εὐλόγως πράττετε - Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

http://www.diktuoideon.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Με γεια Κωνσταντινε. Οι ιταλικες L'anatra ειναι πολυ ποιοτικες πιπες. Ποσα eggs ειναι ?
Η νεα σειρα τηε Peterson , η deluxe ειναι πολυ ενδιαφερουσα κ αν το δικο σου ειναι 2-pipe bag ειναι αυτο που σκεφτομαι να παρω κι εγω. Οσο για τον W.O.Larsen Lotus δεν με συγκινει ιδιαιτερα,αλλα γουστα ειναι αυτα. Με γεια κ παλι.
Δημητρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”