Ο Κοσμος του Linux

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eγώ κοιμήθηκα με windows και ξύπνησα με linux.
Εικόνα

και δεν κατάλαβα τίποτα. }:D
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

και εγώ μια από τα ίδια...
από ο,τι βλέπω έχεις το cinnamon desktop environment
το είχα και εγώ αλλά πήγα στο mate
πιο ελαφρύ και εξίσου όμορφο
τον κάδο ανακύκλωσης πάντως δεν τον έχω στην επιφάνεια
συνήθεια των windows που την ξεσυνήθισα μιας και δε βάζω πια εικονίδια στην επιφάνεια...
πάντως το mint είναι άψογο...
αλλά τρώγομαι για το arch
Εικόνα
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

H επιτυχία για μένα ήταν η απροβλημάτιστη μετάβαση. Πάρ’ το - φέρ’ το. Έτοιμο. Βάζω στην άκρη παραμετροποιήσεις και μικροδιαφορές που ανακαλύπτω και θα ανακαλύπτω. Η ενασχόληση μου έτσι κι αλλιώς μπροστά σε μια οθόνη, συγκριτικά με τον χρόνο που έχω στη διάθεση μου, μου επιτρέπει να μένω με μια έκδοση λχ την παραπάνω, για πολύ καιρό αλλά και πάλι να μην την έχω μάθει με επάρκεια.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Καλημέρα, πριν απο μερικές μέρες δοκίμασα τα τελευταία debian mate αλλά μάλλον μου έπεσαν λιγο βαριά για πρώτο λειτουργικό. Εχθες το βραδυ έβαλα τα mint cinnamon(πιο ευκολη εγκατασταση) και γενικά μου φάνηκαν λίγο πιο εύκολα για αρχάριο . Το θεμα ειναι οτι ενώ δουλεύει το στικακι (usb wifi) βρίσκει δίκτυα αλλά δεν συνδέετε. Και μου χαλαει την ωρα στα windows(dual boot, σε ανεξάρτητο βέβαια σκληρό, καθως τα windows αναγκαστικά πρέπει να μείνουν) δεν μπορω να τον συνδέσω με καλώδιο για ίντερνετ. Λογικά θα πρέπει να αναβαθμίσω τους drivers για το στικακι? Οταν ειχα κανει δοκιμή μεσω mint live το ίντερνετ επαιζε κανονικά. Καμια ιδεα απο τους πιο έμπειρους?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Θανο, εγω θα το γραφω καθε φορα και εσεις μου τα χωνετε ελευθερα :) Ειναι το Debian, το Mint, το Linux, το λειτουργικο συστημα κλπ κλπ

Τωρα, στο Linux δεν εχουμε drivers - τουλαχιστον οχι με τη μορφη που τους ξερεις απο τα WIndows. Οποτε να σε ρωτησω, πως το εγκατεστησες το Mint ? Το ξεκινησες ως Live, τσεκαρες οτι δουλευει το ιντερνετ μεσω του USB stick, εκανες την εγκατασταση και τωρα ενω βλεπει τα δικτυα δεν συνδεετε ?
Εικόνα
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Ακριβώς οπως τα λες Ηρακλή, ξεκίνησα απο live, το δουλεψα λιγο, δουλευε κανονικα και το ιντερνετ και μεσα απο το live ξεκίνησα μετά την εγκατάσταση η οποια και εγινε κανονικα σε ενα νεο ανεξάρτητο σκληρό δίσκο παλιο που ειχα. Κατα το πρωτο bootαρισμα στο mint μου έβρισκε ολα τα δικτυα οπως ακριβως και πριν αλλα δεν κανει connect σε κανενα απο αυτα. Οταν πατησα στο ιστορικό βεβαια μου εδειξε οτι καποια στιγμη ειχε συνδεθεί αλλα ελεγε μεσω ethernet (το οποιο δεν ισχύει καθως δεν το συνδεσα ποτέ). σκεφτομαι μηπως βοηθησαν τοτε τα windows κατα την δοκιμαστική φαση μεσω του live..
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι, τα windows δεν εχουν επαφη με την Live λειτουργια της διανομης. Βεβαια αυτο που περιγραφεις το εχω δει να συμβαινει παλιοτερα - δηλαδη να εχεις wifi στο Live και να μην δουλευει σωστα μετα την εγκατασταση. Σε εσενα ομως δεν το κανει αυτο.

Δεν εχει θεμα δηλαδη στο πως εχει κατσει το stick στο λειτουργικο - μιας και το εχει δει και το δουλευει και βλεπει και δικτυα.

Να κανω λοιπον τις γνωστες ερωτησεις :) Εχεις βγαλει και ξαναβαλει το stick οταν εισαι σε Mint ? Εχεις περασει σωστα το password του δικτυου ? (δεν το ξαναπερνας αλλη μια? ).
Εικόνα
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Ηρακλή τελικά τα καταφέραμε πηγα να παρω sata power καλωδιο για να τοποθετήσω κανονικα τον σκληρο δισκο μεσα στο pc (και οχι εξωτερικό με usb που τον ειχα) οποτε βγήκαν ολα τα καλωδια συνδέθηκε και ξανα στήθηκε το κουτί μετα το ανοιξα και συνδεθηκε κανονικότατα!(ισως και ενα ήθελε απλά ενα reboot). Του κανω ενημερώσεις τώρα. Βρηκα και πως να διορθωσω το θεμα με την ωρα λογω dual boot (δεν εχω προλαβει να τσεκαρω οτι οντως ισχύει) και το σκαλιζω τωρα...
Σε ευχαριστω για την βοήθεια και το ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χαιρομαι που δουλευει - καλο σκαλισμα ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η εγκατάσταση και τώρα ξεκινάμε το familiarization :handgestures-fingerscrossed:

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”