Asb vetiver

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6264 times

Αντρέα έχω πάει πριν τουλάχιστον ένα χρόνο και μάλιστα επειδή ήμουν σε ένα διάλειμμα από το μουσείο ακρόπολης που είναι δίπλα δεν είχα χρόνο για ψάξιμο αλλά δεν το είχε το συγκεκριμένο ούτε και το αντίστοιχο sandal. Τώρα ίσως έχει. Εγώ ενδιαφέρομαι για έναν γνωστό που με ρώτησε και είπα μήπως το φέρνει και κάποιος άλλος. Πάντως να καταθέσω την εμπειρία μου από το σχετικό κατάστημα είναι εξαιρετικό σε όλα και στην εξυπηρέτηση και στην ευγένεια και στη γνώση των προΪόντων. Σε ότι αφορά δε τα τελευταία είναι ποιότητας πέρα από κάθε κριτική. Υπάρχουν σαπούνια διάφορα αρώματα κλπ κλπ

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
Αντώνη όπως λέω και στον Αντρέα πιο πάνω το ενδιαφέρον είναι για κάποιον φίλο. Εγώ balm ψάχνω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5942
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27705 times
Been thanked: 39311 times
Ηλικία: 54

Δημήτρη, μόλις είδα ότι balm με άρωμα βέτιβερ έχει η Κερκίνη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6264 times

Nα το δούμε..

Προστέθηκε μετά από 12 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
Δεν το βρίσκω πουθενά. Υπάρχει κάποιο λινκ?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5942
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27705 times
Been thanked: 39311 times
Ηλικία: 54

Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6264 times

Δεν είναι σε απόθεμα (το συγκεκριμένο άρωμα). Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω. Ευχαριστώ!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη δεν είδα τίποτα πιό πάνω, αλλά ούτε και τώρα βλέπω για αυτό μπερδεύτηκα... :confusion-shrug:

Αυτό που ψάχνεις δεν είναι πάντα αυτό που νομίζεις, μου αρέσει και εμένα το vetiver και έχω ψάξει αρκετές φορές για balm αλλά δεν...

Τα περισσότερα που δοκίμασα δεν ήταν καθαρή Βετιβέρια, και αν βρεις κάποιο το άρωμα του θα είναι στα 'almost' το Vetiver και το Fougere είναι δύσκολα αρώματα,
ως προς την απόδοσή τους, και τις περισσότερες φορές 'βολεύει' ένα balm Scentless ή Unscented, και έτσι το άρωμα του asl παραμένει έως και 95% ακέραιο.

Έχω κάποιες προτάσεις όπου θυμάμαι αλλά όπως καταλαβαίνεις με επιφύλαξη, και ειδικά στα αρώματα και με βάση το ymmv,

Εκτός από το KEPKINH που το λέει 'pure vetiver' που αναφέρει και ο Ανδρέας, υπάρχει και το Saponificio Varesino - Desert Vetiver που όμως δεν είναι balm, μετά υπάρχει το balm της Proraso - Cypress & Vetyver εμένα μου μύριζε κυρίως περγαμόντο κέδρος και κάτι από Βετιβέρια, του Korres το Vetiver Root συμπαθητικό μεν αλλά όχι Vetiver δε, μυρίζει κεχριμπάρι λεβάντα με βάση σανταλόξυλο, μετά το πολύ καλό για τα γούστα μου Scottish Fine Soaps - Vetiver and Sandalwood πολύ ωραίο και αρσενικό άρωμα με πλούσιες γήινες νότες από Βετιβέρια και σανταλόξυλο.

Το Sudsy Soapery - Vetiver & Vanilla με άρωμα το γήινο vetiver και τη σκοτεινή βανίλια.
Το Henri et Victoria - Coeur De Vetiver πολύ ωραίο άρωμα με περγαμόντο λεβάντα κέδρο νερολί βανίλια και background το vetiver (περιέχει και μενθόλη).

Αυτά, δεν θυμάμαι κάτι άλλο σε vetiver balm, εγώ συνήθως βάζω κάποιο Scentless και πιο πολύ τα Unscented για τους λόγους που αναφέρω, καλό βέβαια θα ήταν να τα έχουμε όλα στο ίδιο άρωμα, αλλά δυστυχώς στα balms και λόγω της σύνθεσής τους, πολλά από τα αρώματα τους είναι στο περίπου, και κατώτερα από όλες τις λοσιόν.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”