Το ξύρισμα της ημέρας: Ιούνιος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Καλησπέρα!

Ζέστη σήμερα και μιας και οι υποχρεώσεις δεν επέτρεψαν θάλασσα ανέλαβε η μενθόλη. Χρόνος για πειραματισμό υπήρχε όμως, οπότε είπα να κάνω δοκιμές στο κομμάτι του pre-shave...

- P/S Παπουτσάνης Βανίλια Μαδαγασκάρης (στη συσκευασία αναφέρεται ως Musk, εγώ σας δίνω το άρωμα) - Reuzel Shave Cream. Αφού ξεπλύθηκα απ' το σαπούνι, άπλωσα με τα χέρια την κρέμα σα να επρόκειτο να ξυριστώ με αυτή. Την άφησα για περίπου 5 λεπτά, ξέπλυνα και προχώρησα με
- SC Palmolive Mentolo. Δεν έχω λόγια γι' αυτήν την κρέμα...
- SB Maggard Synthetic 24mm.
- Gillette Blue II (5). Μπορεί το ξύρισμα με τα πλαστικά να μου φαίνεται πλέον παιδικό, αλλά 6 μήνες στο ΠΞ, εγώ δεν έχω βρει συνδυασμό μηχανής-λεπίδας που να μου δίνει BBS χωρίς ερεθισμό με καθημερινό ξύρισμα... με 2-3 μέρες κενό ναι. Ίσως φταίνε και τα γένια μου, που ειδικά στην περιοχή του λαιμού φυτρώνουν προς 6 (ΕΞΙ) διαφορετικές κατευθύνσεις.
- AS Osma Alum - Brut Original με κρυστάλλους μενθόλης. Πρόσθεσα άλλο ένα μικρό κομματάκι, κατ' αναλογία έχω ρίξει 2 και κάτι τρίμματα στα 100ml. Φοβερή φρεσκάδα για τα πρώτα 5-10 λεπτά, μετά αρχίζει και ''πέφτει'' σταδιακά.

Η Reuzel λειτούργησε ά-ψο-γα ως pre-, καθώς όπως έχω πει στο αντίστοιχο νήμα η ενυδάτωση που προσφέρει είναι φοβερή. Τα γένια μαλάκωσαν αισθητά, ενώ το άρωμά της έμεινε μέχρι και το δεύτερο πέρασμα. Τρία περάσματα, το πρώτο XTG, τα άλλα δύο ATG και μηδέν ερεθισμοί.

Καλό Σαββατόβραδο σε όλους!


Εικόνα
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6416 times
Been thanked: 5327 times

Καλησπέρα σας Κύριοι,

Καλό μήνα έστω και καθυστερημένα με το πρώτο ξύρισμα του καλοκαιριού να περιλαμβάνει τα κάτωθι:
*Κερκίνη άρωμα λεμόνι
*Semogue 1305
*R41 / Edwin Jagger
*Perma Sharp #3
*Osma alum stone
*Korres K&G
*Old Spice whitewater

Τρία περάσματα όπως πάντα και το πρόσωπο γυαλί. :clap:
Καλό Σ/Κ σε όλους!
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Καλησπερα παιδες!

Proraso Pre
YaQi L7
TFS Hercules
E.E. Schaaf "The barber's delight" 6/8"
Scrupleworks 2" Swedish Bridal + Linen
Norina Fougere ASL
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα!
Πρώτο ξύρισμα για το καλοκαιράκι λοιπόν:

-LPL Italian Barbershop ss
-Proraso Green ss
-Omega 10810
-Qshave Black Adjustable (#5,#2)
-Gillette Platinum (1)
-Μυρτώ Άνθη Πορτοκαλιάς ως asl

Όσο και να προσπαθώ, με αυτό το LPL δεν μπορώ να πετύχω ποιοτικό αφρό. Ό,τι και να κάνω πάντοτε μου βγαίνει πολύ "αεράτος". Τι bowl , τι face, τι με γουρουνάκι, τι με ασβό, δε μου βγαίνει αυτό που θέλω... Πολύ κρίμα γιατί λατρεύω τη μυρωδιά του. Ξεπλύθηκα και τελικά ξυρίστηκα με το δροσερό πράσινο Prorasάκι.
stergios

Το γουρουνακι ειναι σπασμενο? Μουλιασε καλα, στραγγισε καλα, φορτωσε καλα κ μετα προσθετεις νερο, σταγονες, σταγονες! ;) Αν δε το χεις κανει ηδη!

Μια αλλη εναλλακτικη ειναι να παρεις λιγο σαπουνακι και να το τριψεις κατευθειαν στο προσωπο κ μετα βαζεις πινελακι μετρια στραγγισμενο.

Γενικα παρ το απ την αρχη κ θα τη βρεις την ακρη. Πολλες φορες οταν κολλαμε δε βλεπουμε καποια λεπτομερεια η ξεκινησαμε λαθος.
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

[mention]stergios[/mention] το γουρουνάκι το δουλεύω απο τον Αύγουστο του '17 με 3ξυρ/εβδομάδα (ελάχιστες φορές έδωσε τη θέση του στο ασβούδι) οπότε το θεωρώ σπασμένο. Κανένα άλλο σαπούνι δε με παίδεψε έτσι... Θα επιδοθώ σε test lather μπας και το πετύχω αλλιώς θα το προσφέρω για ανταλλαγή...
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10624
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26830 times
Been thanked: 26349 times

Καλημέρα!

- Treviso ss
- Maseto Shaving 2-band
- Fatip Grande
- Personna Platinum [1]
- 444
- Μυρτώ Λεμόνι mentholated

Το συνολικό ξύρισμα ήταν εξαιρετικό. Η Fatip ιδανική για γένια 4,5 ημερών, χάρισε ένα υπέροχο αποτέλεσμα. Το σαπούνι ενώ είναι πάρα πολύ καλό, γλυστερό, προστατευτικό και με πολύ καλό άρωμα, εντούτοις αντιμετώπισα τις ίδιες εμπειρίες (κάψιμο) με τον Αντρέα. Και είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό με σαπούνι ή κρέμα. Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία και μετά βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Χθες
  • Yintal Razor
  • Sputnik Teflon Coated
  • Omega mighty midget
  • Palmolive Rinfrescante
  • Brut Oceans
Καλημέρα και καλή Κυριακή!

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27759 times
Been thanked: 39333 times
Ηλικία: 54

Αφιερωμένο στους απανταχού Νονούς το σημερινό.


Standard razor
Feather blade
Yaqi High Mountain
Extro 'Del Don' croap
Myrsol 'Don Carlos' asl

Εικόνα

Αποκάλυψη το ημίσκληρο σαπούνι Del Don. Το γενναίο δείγμα που μου έστειλε ο Γιάννης (Foxtrot) μου άνοιξε τα μάτια οπότε τώρα πρέπει να κάνω revisit στα Ιταλιάνικα 'Saponificio'. Μυρωδιά που συμπυκνώνει όλη την Ευρωπαϊκή κουλτούρα, άπαιχτοι οι Ιταλοί στην φινέτσα και στην αισθητική.
Κι από ιδιότητες... πάρε κόσμε αβλεπί και γκαραντί.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51


Sir Irish Moos ss (tnx [mention]Antonis[/mention] )
Shavemac ATG
Gillette Fatboy @6
Gillette SBlue
Lucky Tiger + Apivita


Το σαπουνι ειναι υπεροχο αρωματικα. Απορω γιατι το σταματησαν....Εκανε πολυ καλο αφρο, αλλα με εκαψε λιγο στην επιδερμιδα, ισως να ειναι συμπτωση των ημερων, ισως κατι αλλο :confusion-shrug: ..
Η Φατ αρκετα επιθετικη στο 6, την επομενη φορα θα φορεσει την Γιαπωνεζα, να δουμε το φως το αληθινο !

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”