Το ξύρισμα της ημέρας : Απρίλιος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Και τα μανουσάκια του Τάσου μύρισαν μέχρι εδώ..!
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σας και καλό μήνα. Αχ! περίεργα που είναι αυτά τα κυριακάτικα ξυρίσματα. Υπέροχα και ταυτόχρονα μελαγχολικά:

- Σαπούνι Ξυρίσματος Smooth Operator BitterSweet
- Πινέλο Ξυρίσματος BJ's Faux Amber
- Safety Razor Gillette Aristocrat
- Λεπίδα Gillette Platinum [3] {vtg?}
- ASL Spanish Leather

Καλή Μ.Εβδομάδα να μας ξημερώσει!
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Χαίρετε,κύριοι και καλό μήνα!
Πριν από λίγο:

-Λαβή: Maggard MR11 & κεφαλή:EJ DE89
-Super-max Blue Diamond #1
-Yaqi 24 mm Silvertip
-Savon Mystere Peach Schnapps
-Old Spice Whitewater

Καλή Μεγάλη Εβδομάδα!
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

Πρωταπριλιάτικο ξύρισμα σήμερα με γένια 3 ημερών.

Preshave: myrsol emulsion
Μηχανή: κεφαλή yaqi με λαβή Rocnel SE
Ξυραφάκι: astra sp
Πινέλο: Yaqi Tuxedo 24MM Knot
Σαπούνι: Μεθυσμένη αγελάδα
asb: myrsol emulsion
asl: mennen Skin Bracer

Ωραίο το σημερινό ξύρισμα με μοναδική προετοιμασία το άπλωμα του preshave. Η μηχανή έχει δοκιμαστεί 4 φορές μέχρι τώρα (2 με γένια ημέρας και με γένια 2 και 3 ημερών). Τη θεωρώ αρκετά καλή και κατά τη γνώμη μου έχει στοιχεία τόσο επιθετικής μηχανης όσο και ήπιας. Θα την χαρακτήριζα σαν μια "oc ej89" αν υπήρχε κάτι τέτοιο. Θα συνεχίσω τις δοκιμές αλλά προς το παρόν μου αρέσει αρκετά. Το σαπούνι, παρά τα χρονάκια του, παραμένει αρκετά καλό. [mention]dimitris[/mention] φτιάξε περιμένουμε κανένα καινούργιο σαπουνάκι :P
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

De Fatip picolo Derby premium
Sc Nivea
Sb omega 1065
Asb Nivea
Βιαστικά σήμερα και βράδυ επειδή αύριο ξυπνάω χαράματα για δουλειές 2 περάσματα wtg xtg
Η fatip πολύ μου αρέσει για τέτοιες περιπτώσεις πολύ γλυκιά και βαθύ ξύρισμα χωρίς να έχω κάνει προετοιμασία που θα έτρεχα στην κόντρα διαφορετικά
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Omega s brush..πινέλο
Merkur 15c..μηχανή
astra s.p. #1..λεπίδα
Lea stick(old formulation)..σαπούνι
Brut Oceans asl

Το παλιό lea stick είχε κακή φήμη σαν απόδοση αλλά προσωπικά το βρίσκω πολύ καλό.Άρωμα λες και είμαι σε αποθήκη χαρτικών κλασσικά.
Αυτό θα πεί καθαριότητα! XD
Επίσης όταν έχεις και δυο κοψίματα ενώ δεν ένιωθες τραχιά τη λεπίδα κάτι καλό κάνει σαν σαπούνι ε?
Μόνο αρνητικό οτι είναι πολύ σκληρό και παρότι είχα γένια 3 ημερών με ζόρισε στο άπλωμα.

Η γυναίκα είπε οτι το brut είναι παλιομοδίτικο.Το Brut oceans.Εγώ το βρίσκω πολύ 90'ς πάντως τι λέτε?

Το πινέλο είναι το πιο τίμιο συνθετικό που κυκλοφορεί.

Η astra νομίζω είναι στα επίπεδα των feather σε κόψιμο.Άντε μισο κλίκ πιο κάτω.Πάντως είναι κρίμα αν όντως τις σκάρτεψαν...:think:
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
7
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

Stirling Spice / Zenith Manchurian / Fatip OC / Voskhod #2 / Old Spice + 444

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6885 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Καλημέρα στο καλοπιζόμενο κοινό του φόρουμ!

Εμπήκεν ο Απρίλιος και ετοιμάζομαι για έναν ακόμα χρόνο στην καμπούρα μου...

Πρη Proraso άσπρο. Το είχα στημένο σε μια γωνιά (και ήτανε τέσσεροι φαντάαααααροιιι :shock: )
Dimitris Νεράτζι :dance:
Ω 97
GEM
Osma alum
Asl Razorock Emperor

Τελικά χρησιμοποιείς προϊόντα ξεχασμένα και υποτιμημένα (τα pre της Proraso) και ανακαλύπτεις ξανά την Αμερική!
Τελικά, το Emperor και όχι το DENIM :naughty: , είναι "για τον άνδρα που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ".
Είσαι κατακτητής/πορθητής/πολιορκητής/σατράπης και το ξέρεις και το δείχνεις (μόνο με 13 ευρώ :happy-partydance: ).

Την Παρασκευή επισκέφθηκα το γνωστό άνδρο του καταναλωτισμού στην οδό Πανεπιστημίου. Χάρμα οφθαλμών. Ψιλές, κοντές, ξανθές, μελαχρινές ΟΛΕΣ καλές! Αυτές οι ανοιξιάτικες άγιες μέρες είναι ότι πρέπει για να θαυμάσεις το μεγαλείο της φύσης και της ραπτικής :happy-bouncyredfire:

Στα δικά μας τώρα.
Δοκίμασα την Penhaligon's Sartorial. Αγγλουριά και στυλ Byron. Πολύ ωραίο αλλά χειμωνιάτικο. Θα μαζέψω στην μπάντα μερικά γιούρο και θα το πάρω τον Χειμώνα. Επίσης δοκίμασα το Aqua di Parma Pura. Ωραίο αλλά δεν με έπεισε για τα λεφτά του. Στα ίδια λεφτά το Penhaligon's και δώρο ένα ποίημα του λόρδου για μια γκομενίτσα.

Bonus υλικό.
Έξω από το κατάστημα με περίμενε η ενζενί και πέρασε ο Κων. Τζούμας και της έπιασε κουβέντα για τα μποτάκια της! Μιλάγανε κάνα 5λεπτο. Ο τύπος είναι τρομερός. Στυλ, ευγένεια, ντύσιμο, τρόποι, φάτσα, ομιλία. Παλιότερα είχε πιάσει κουβέντα σε άλλη ενζενί που σχετιζόμουν. Μπήκε μέσα στη μπουτίκ που αυτή ψώνιζε και άρχισε να της λέει για το πρόσωπο της!!! Μεγάλος χειριστής του καμακίου (δηλώνει bysexual) και υπόδειγμα καλλιέργειας. Γεια σου ρε Κωνσταντέν!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27759 times
Been thanked: 39333 times
Ηλικία: 54

χαχα ωραίο ποστ Πάνο [mention]Dr.Takero[/mention] Ο Τζούμας είναι μορφή.
-------------

Στα καθ' ημάς. Στα σετάπ την Μεγάλης Εβδομάδας (πλην Μ. Παρασκευής που απέχω από ξούρα) κεντρικό ρόλο θα παίξει η λεπίδα Φέδερ. Είχα να την πιάσω πάνω απο ενάμιση χρόνο, αρχικά επειδή λόγω του μύθου που την περιβάλει την είχα πάρει απο φόβο, έπειτα διότι μου φαινόταν τραχιά.

Την έβαλα σήμερα επίτηδες στην Standard που παρά τα φαινόμενα είναι αρκετά επιθετική μηχανή και ειλικρινά ούτε κρύο ούτε ζέστη η Φέδερ. Συμπέρασμα: μην την φοβάστε οι νέοι.

Κυρίως υπενθυμίζω, ΜΗΝ πιέζετε την μηχανή στο πρόσωπο, όσο ελαφριά και να 'ναι, με καλό κοφτερό ξυραφάκι κάνει την δουλειά της. Αυτό βέβαια, και θα καγχάσετε μερικοί, μου πήρε πάνω απο 500 ξυρίσματα για να το χωνέψω και να το εφαρμόσω. Τώρα πια, με οποιιοδήποτε σετάπ παίρνω άριστο αποτέλεσμα. Ο βαθμός της απόλαυσης διαφέρει.

WSP Barbershop, Morris & Forndran Polo Finest, Aloe vera gel και Fine Barbershp lotion τα λοιπά.

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
ztakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 15:19
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 214 times

Speick stick (τριμένο σε μπωλ)
Maseto 24mm 2-band
Rockwell 6c (#4, #2)
Astra SP(1)
Myrsol Aqua Balsamica

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”