Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Εχωντας δοκιμασει και μαλακες μηχανες(gilette tech)και μετριες(merkur34c)kαι εχωντας δοκιμασει και την muhle r41 με την κοντη λαβη μπορω να πω το εξης η muhle r41grande ειναι απο τις πιο επιθετικες μηχανες που κυκλοφορουν αλλα και απο τις πιο καλες αν οχι η καλυτερη open comb.και εξηγω για να μην παρεξηγηθω,σε εμενα τουλαχιστον δινει πολυ βαθυ ξυρισμα με μολις 2 περασματα(φορα-κοντρα)χωρις τον παραμικρο ερεθισμο.αυτο κατα την γνωμη μου οφειλεται στο μεγαλυτερο βαρος της λαβης που βοηθαει την κεφαλη να κοβει απροβληματιστα.σιγουρα δεν πιστευω οτι μπορει να λειτουργησει το ιδιο σε ολους και οπωσδηποτε κατα την αποψη μου δεν ειναι μια μηχανη που θα συστηνα σε καποιο αρχαριο στο π.ξ.αλλα νομιζω οτι στα χερια ενος εμπειρου μπορει να μεταμορφωθει στο απολυτο οπλο ξυρισματος. ;)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το καλοκαίρι που μας πέρασε (πια) αγόρασα από τον Γιώργο την εν λόγο κυρία... (V. 2013 σαφώς)
Ήθελα να περάσω στο άλλο άκρο αφού έχω λιώσει την την 34c που πολύ πολύ αγαπώ και εκτιμώ.

Δεν την βλέπω και τόσο κανίβαλο να πω την αλήθεια, ίσως γιατί περίμενα κάτι άλλο, αλλά τελικά δεν είναι έτσι.
Όχι ότι μπορεί να συγκριθεί με την 34c. Είναι σαν να σκουπίζεσαι με ζέβασοφτ και μετά να το γυρίζεις σε γυαλόχαρτο για σκούπισμα ευαίσθητης περιοχής.

Για ξυράφι προς το παρόν έχω βάλει Gillette.
Στο πρώτο ξύρισμα είχα προβλήματα καθώς "γρατζούναγε" πολύ το πρόβλημα όμως ήταν στο ξυραφάκι (βλάμενο).
Μόλις άλλαξα το ξυράφι πάλι Gillette το ξύρισμα ήταν πολύ ικανοποιητικό.
Σε γένια μίας εβδομάδας ούτε που το κατάλαβα για πότε τα ξύρισε.

Αρχίζει σιγά σιγά και κολλάει το ξυραφάκι οπότε μία από αυτές τις μέρες μάλλον θα βάλω feather εδώ να σε δω πασά μου... :ninja_hide

*να πω ότι σαφώς και δεν τίθεται θέμα κοψίματος. :megagrin

:thnx
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

εχω την R41grande του 2013. εχω να πω οτι λογω του βαρους της ειναι πολυ πιο επιθετικη απο την απλη R41 2013.απο τις καλυτερες μηχανες που εχω χρησιμοποιησει,κανει το πιο βαθυ ξυρισμα απο οσες open comb εχω.ομως πιστευω οτι δεν ειναι μηχανη για καθε μερα γιατι λογω του οτι ξυριζει βαθια, στο επομενο ξυρισμα την καταλαβαινεις εντονα και'' παιζεις'' με τον ερεθισμο.
νομιζω ομως οτι με 2-3 ημερων γενια δεν εχει αντιπαλο.την R41 2011 δεν την εχω χρησιμοποιησει αλλα πιστευω οτι στο θεμα της επιθετικοτητας πρεπει να ειναι κοντα.
nikos.a

Eπειδή εγώ έχω και την απλή αλλά και τη Grande, δεν ισχύει ότι η τελευταία είναι πολύ πιο επιθετική από την απλή. Επιθετικές μηχανές και οι 2, το ίδιο αποτελεσματικές. Το πλεονέκτημα της Grande είναι πως ίσως έχεις καλύτερο χειρισμό λόγω μεγαλύτερης λαβής και βάρους, αλλά και πάλι όλα αυτά είναι σχετικά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Νικο οι κεφαλες ειναι ιδιες ,αλλα πιστευω οτι λογω του μεγαλυτερου βαρους η grande πρεπει να ειναι ελαχιστα πιο επιθετικη.βεβαια και οι2 μηχανες ειναι εξισου αποτελεσματικες και οπως ειπες ολα ειναι σχετικα γιατι παιζουν και αλλα πραγματα ρολο(λεπιδα,σαπουνι ,τεχνικη κ.α.)
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

H '11 δεν ήταν πιο επιθετική από την '13; Ή θυμάμαι λάθος τι διαβάζω;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η 2011 είναι πιο επιθετική από την 2013. Η 2011 κόβει σε περισσότερες γωνίες, είτε κρατά κανείς τη μηχανή πιο όρθια ή με μεγαλύτερη κλίση.
Γιώργος
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Σήμερα αγόρασα την r41, και φυσικά δεν μπόρεσα να μην την δοκιμάσω αμέσως . Και κατάλαβα γιατί την λένε κανίβαλο όπως μου είπε και ο άνθρωπος στο μαγαζί που από ότι κατάλαβα είναι μέλος του forum . Παρόλα αυτά έκανα ένα υπέροχο, πολύ βαθύ και σχετικά εύκολα για πρώτη φορά ξύρισμα. Πιστεύω πως θα την χαρώ αυτή την μηχανή και την συστήνω ανεπιφύλακτα σε χρήστες open comb.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μιχαλη, μαλλον ειχες μια νεα μηχανη. Αυτες, σε σχεση με την εκδοση του 2011 οποτε και πρωτοβγηκε αυτο το design, ειναι παιδικη χαρα... :megagrin
Εικόνα
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Παρόλα αυτά σαν πρώτη εμπειρία με open comb μπορώ να πω με δυσκόλεψε στην αρχή μέχρι να ανακαλύψω τα κόλπα της
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”