Το ξύρισμα της ημέρας: Μάρτιος 2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 56

Καλησπέρα στην παρέα.
Δεύτερο ξύρισμα με το Varesinο Aromatic Fern Beta 4.0, αλλά με το σωστό πινέλο αυτή την φορά. Εχθές ήθελα να δοκιμάσω το εντελώς καινούριο Semogue 610 και όπως είναι φυσικό το σαπούνι άφησε καλές εντυπώσεις αλλά δεν απογειώθηκε με το άστρωτο γουρουνόπουλο. Αντίθετα σήμερα με το λατρεμένο συνθετικό, Omega S-10018 ο αφρός ήταν για "φάγωμα". Λεπίδα και μηχανή παραμένει το αιγυπτιακό ζευγάρι Lord Super Chrome και Lord L6. Η λεπίδα τα έφαγε τα ψωμιά της, γρήγορα για τα δικά μου δεδομένα, αλλά με πολύ μικρή γωνία κοπής το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Παιδιά η μηχανή προσφέρεται για πολλές δοκιμές στον τρόπο ξυρίσματος και μπορεί να σας εκπλήξει, αν της δώσετε την ευκαιρία. Για το τέλος χρησιμοποίησα την Alpa Fougere Eau de Cologne και νομίζω ότι έδεσε αρωματικά με το σαπουνάκι. Λίγη παραπάνω διάρκεια να είχε και θα ήταν τέλειο.
Καλή συνέχεια και καλές ξούρες σε όλους σας.
Κώστας
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Καλημέρα σας!

Πριν λίγο:
Feather AC + Pro
Επετειακό Πινέλο Men's Only
St James of London Cedarwood & Glarysage sc
Alum Block
Rose Petal Witch Hazel
Floid Mento Vigo asl
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Diogen5
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μαρ 2017, 19:20
7
Been thanked: 113 times

Εικόνα

PAA Briar σαπούνι
Semogue χοίρου
Ikon B1 slant, με λεπίδα Voskhod
Executive Shaving preshave oil
Crown Shaving Co. aftershave
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Μαρ 2017, 04:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Diogen5
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μαρ 2017, 19:20
7
Been thanked: 113 times

donP έγραψε:Εικόνα

Το έχω και γω το OneBlade, φίλε μου. Δυνατό εργαλείο. Βαθύ αλλά άνετο ξύρισμα. Τέλεια παρουσίαση και βάση!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Μαρ 2017, 04:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Μετά απο την αγρανάπαυση του τριημέρου ξυρίστηκα την Τρίτη με την oc Muhle R41 κεφαλή που έβαλα πάνω στη λαβή της EJ 89. Τέλοιο ξύρισμα αλλά όχι για κάθε μέρα σκέφτηκα. Ετοίμασα δε την Merkur 38c για το πρωί της Τετάρτης. Σήμερα όμως δεν μπόρεσα να αντισταθώ και είπα μέσα μου: δε δοκιμάζεις άλλη μία φορά;

Οπότε το μενού είχε:
Μηχανή: Κεφαλή Muhle R41 στη λαβή της EJ 89
Ξυραφάκι: Feather
Πινέλο: Muhle 93K 257 silvetip
Κρέμα: Simpsons μέντα & δενδρολίβανο
After shave: Korres after sahve balm

Το αποτέλεσμα εξαιρετικό. Ένα πέρασμα τη φορά και δεν έμενε τίποτε πίσω και το κυριότερο χωρίς γδαρσίματα και ερεθισμούς!
Μου φαίνεται θα επιμείνω μέχρι να αρχίζουν τα γδαρσίματα!

Εικόνα

Τελικά δεν επέμενα!
Προτίμησα κάτι πιο ήρεμο για Πέμπτη και Παρασκευή και έτσι έβγαλα από το συρτάρι την Muhle R89 Twist για να την δοκιμάσω πάλι. Στην αρχή η μηχανή με είχε απογοητεύσει. Μετά όμως από την R41 ήρθε και έδεσε τόσο γλυκά! Έκανα τα πλέον ήρεμα και γλυκά ξυρισματα μέχρι τώρα. Χωρίς καθόλου ήχο. Περνούσε και έκοβε χωρίς να το καταλαβαίνω. Όμορφο ξύρισμα και αβίαστο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 03 Μαρ 2017, 07:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link φωτογραφιας
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Barbaros & Rocnel adjustable
Personna Lab Blue
Shavemac ATG LE unique
The Sudsy Soapery Almond - Vanilla
Figaro Gold lotion


Εικόνα

Η B&R είναι σπουδαία μηχανή. Ποιότης - Ομορφιά - Αποτελεσματικότης. Πολύπλευρη, σαν χάδι νεαράς ingénue στις χαμηλές ρυθμίσεις, μέχρι 'τι να μας κλάσει η R41' στις υψηλές. Με δύο πλήρεις στροφές φτάνει μέχρι το 16! Εγώ την πήγα μέχρι το 10 και μόνο για WTG στο μάγουλο.

Σήμερα το ξύρισμα βγήκε καταπληκτικό χωρίς να το περιμένω. Το καινούριο αμερικάνικο άρτιζαν (είναι που δεν θα έπερνα άλλα @Dimitris) είναι και αυτό τοπ τοπ. Λασπουδερό σαν τα Phoenix v.3 και με φανταστικές ιδιότητες. Δεν μ' άρεσαν τα λασπερά τούτο όμως μου άλλαξε την γνώμη. Και λέω χωρίς να το περιμένω γιατί είχα ξεχάσει πόσο το λάδι αμυγδάλου ερεθίζει το δέρμα μου μετά λίγα λεπτά. Οπότε σήμερα είχα το οξύμωρο, αφενός μάγουλο γυαλί /σφιχτό καουτσούκ με 2,5 περάσματα, αφετέρου πρόσωπο κοκκινογούλι απο το αμυγδαλέλαιο.

Έδεσε τέλεια και η αμερικάνικη περσόννα στην Μπάρμπαρος. Λες να είναι αυτή η ενδεδειγμένη λεπίς; Ή ο σάπων από μόνος του έφερε το ποθούμενο;

Τελικό σχόλιο: το συγκεκριμένο σαπούνι βγαίνει λόγω ανωτέρας βίας στην πούληση και το παραγγέλνω ξανά σε άλλη γεύση. Ναι είναι απ' αυτά που θα έχω στο ροτέισο. Ναι, με μια μονο χρήση σχημάτισα άποψη. :)

Added in 15 minutes 7 seconds:
Αν κρίνω απο τα δύο πρώτα Likes, μηχανικοί, γιατροί και δικηγόροι σερφάρουμε πρωινιάτικα αντί να δουλεύουμε!
Ε DonP, Kikos7 & Vavous;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vavous την 03 Μαρ 2017, 08:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6885 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Vavous, η ντοπομπάρμπα δεν βοήθησε στο μπλόκο της κοκκινιάς;
Το λελουδάκι στη φωτό είναι πολύ lege artis αλλά θα ήθελα πιο ολόσωμο καρέ του βάρβαρου.

Αν στο άρωμα του σάπωνα υπερισχύει η βανίλια (ice ice baby) έναντι του αμυγδάλου, με περισσή χαρά θα τον ήθελα στον κύκλο των χαμένων σαπουνιών.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Δρ., αναφέρεσαι στην τριλόζα των μίνι κάκτων ή στο λαχούρι της ταπετσαρίας όπισθεν αυτών; Όπως και να 'χει ars longa, vita brevis.

Το σαπούνι είναι αμυγδαλόπαστα. Δεν μου βγάζει βανίλια στην μύτη.

Ιδού κι άλλος επιστήμων που σερφάρει πρωινιάτικα :d
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6885 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Αναφέρομαι στους μίνι κάκτους.
Κρίμα για τον σάπωνα καθώς το αμύγδαλον ενοχλεί την ευγενή όσφρηση μου (δεν το αντέχω ούτε σαν ξηροκαρπικό συνοδό του σκάτς μου).

Έχει καλό καιρό και είπα να σερφάρω λίγο 8)
Ακούω και 80ίλα καθώς το βράδυ θα πάω στο escape room της στέγης Ωνάση με θεματολογία την δεκαετία της Αλλαγής και των DURAN DURAN.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλημέρα, το χθεσινοβραδυνό μου...

Futur @5
Feather #3 (ή 4; τάχω σημειωμένα στο σπίτι όχι εδώ...)
DUSY σαπουνάρα τριαντάφυλλο (λουκούμι τριαντάφυλλο, έχει ένα δίκιο ο Τηλέμαχος :) )
Omega 97
Gillette Moisturiser

Όπως έγραψα και στο θέμα "σαπούνι τριαντάφυλλο" το DUSY είναι ένα από τα καλύτερά μου
σαπουνάκια. Εύκολος και πολύς αφρός, παχύς (άν θέλουμε και αραιός γίνεται) γλιστερός και προστατευτικός. ;)

Και γράφοντας αυτά, έχοντας πάρει και τα Βαρεζίνο και προβατίνα που ήθελα, νομίζω από
μηχανές (σαν τη ΦΙουσούρ δεν έχει), πινέλα, σαπούνια κ κρέμες κλείσαμε (προς το παρόν)
Καμμιά κατοστάδα Πολσίλβερ τώρα για απόθεμα και τέλος για αρκετό καιρό.

Απόλα έχουμε για πολλά χρόνια :whistle: Νάμαστε καλά να τα ξοδέψουμε :roll:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”