Parker 89r ή Merkur 42 1904 ?

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το χέρι βρέχεται πάντα όταν το ξεπλένω στο νυπτίρα στο τρεχούμενο νερό (αρνούμε να ξυριστώ σε μπολάκι ή με άλλο τρόπο).
Οι εταιρείες δεν έχουν καμία δικαιολογία, τα ξυραφάκια πρέπει να μην γλυστράνε υπερβολικά όταν τα πιάνεις με βρεγμένα χέρια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

οποτε ισως βιαστηκες και αγορασες καποια μηχανη που δεν θα σου ταιριαζει.
ελπιζω παντος να σου βγει η αγορα που εκανες.
αν οχι μπορεις να την βαλεις στην αγορα εδω και να πας για αλλη.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν είμαι έμπειρος classic shaver και για αυτό η αγορά είχε σκοπό να με κάνει να μάθω κάποια πράγματα και όχι να ευχαριστηθώ.Για αυτό και αγόρασα 3 ποικιλίες διαφορετικά ξυραφάκια.

Έχω να δοκιμάσω, να απορίψω και να αλλάξω απόψεις πολλές φορές ακόμα πριν καταλήξω.

Η βοήθεια απότο φόρουμ είναι πολύ σημαντική.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
14
Been thanked: 15 times

ΦΙλε πρωτη φορα θα χρησιμοποιησεις DE? Αν οχι τη μηχανη ειχες πιο πριν?
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

gillette fusion χρησιμοποιώ.
Θα είναι η πρώτη απόπειρα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μην αγχωνεσαι..

Εδω ο αλλος χρησιμοποιουσε μεχρι πριν μια βδομαδα BiC sensitive εναλλαξ με την 34c.. ΔΛΔ ενω ειχε εναλλακτικη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
14
Been thanked: 15 times

Φιλε μου δε χρειαζοταν να παρεις τετοιο ξυραφι. Θα ζοριστεις πιστευω, ειναι και βαρυ (120gr). Με ενα των 7ευρω μια χαρα θα εκανες τη δουλεια σου, και μετα αφου θα ειχες αποκτησει τη τεχνικη που θα σε βολευε θα ηξερες ακριβως τι θες να αγορασεις απο μονος σου. Εμενα η συμβουλη μου ειναι αφιερωσε χρονο και μη πας να ξυριστεις οπως αυτοι στα βιντεακια, θα κοπεις. Κατσε με το πασο σου και ξυρισου με τετοιο τροπο ωστε να μη κοβεσαι. Εγω το ξυρισμα μου το ευχαριστιεμαι μονο οταν δε κοβομαι και γιαυτο ειμαι παντα προσεκτικος.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22700 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

xristos_metal έγραψε:... ειναι και βαρυ (120gr)... Εμενα η συμβουλη μου ειναι αφιερωσε χρονο και μη πας να ξυριστεις οπως αυτοι στα βιντεακια, θα κοπεις. Κατσε με το πασο σου και ξυρισου με τετοιο τροπο ωστε να μη κοβεσαι. Εγω το ξυρισμα μου το ευχαριστιεμαι μονο οταν δε κοβομαι και γιαυτο ειμαι παντα προσεκτικος.
Χρήστο, μην μπερδεύεσαι με αυτά που γράφει ο Ιρλανδός. 120 gr? Εγώ με ζυγαριά ακριβείας την βρήκα 60,2 gr. Με την δικιά του λογική η Feather η ανοξείδωτη ζυγίζει 300 gr :bigeek Εγώ την ζύγισα 89,8 gr , ο κατασκευαστής την δίνει 90.

Εικόνα

Διαφωνώ επίσης στο θέμα των βιντεακίων, υπάρχουν κάποια πχ. αυτά του Mantic, (αλλά και άλλων) που βοηθούν πολύ τους αρχάριους.

Συμφωνώ ως προς την προσοχή :cool3
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προφανως εννοει τετοιες περιπτωσεις!
Stefanos έγραψε:[...]

Το πρωτο βιντεο που παραθετω ειναι απο εναν Ελβετο ο οποιος ξυριζεται σε χρονο ρεκορ με μαχαιρι!!!!!!

[youtube][/youtube]

[...] Ανατριχιαζω οταν τον βλεπω..

[...]
Αλλα και σιγουρα κατι τετοιο!
Stefanos έγραψε:Ανευ σχολιων

[youtube][/youtube]
Προφανως βιντεο σαν του Mantic εχουν καθαρα πραγματικα εκπαιδευτικο χαρακτηρα. Αλλα στο ιντερνετ κυκλοφορουν και πολλοι καγκουρες. Το θεμα ειναι να μη νομιζει κανεις την καγκουρια ως "πολιτικα ορθη μεθοδο" και προσπαθησει να την εφαρμοσει πανω του..
:iirre

Ρε Χρηστο (xristos_metal), ποια 120? Τοσο σχεδον ζυγιζει η 38c που ειναι ΚΤΗΝΟΣ!.. Και σε γενικες γραμμες να πω οτι με μια φτηνη ξυριστικη μηχανη εχετε πιο πολλες ελπιδες να φιλετιαστειτε, αποτι αν κανετε το παντελως πρωτο ξυρισμα σας με safety razor και Feather! Οι φτηνες συνηθως (Alshabab 1,2, Yuma 1, 2 etc) εχουν το μειονεκτημα οτι υστερουν στην επεξεργασια. και το φινιρισμα. Αν θελετε να κυκλοφορειτε σαν τον Freddy Krüger...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Παιδιά,
ο Ιρλαδός γράφει το συνολικό βάρος ως δέμα για να υπολιγίσετε τα μεταφορικά
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”