Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μάκη, αλλά και όποιος θέλει να απαντήσει, τι θα μου προτείνατε Aikido ή Tai-chi.
Ψάχνω για κάτι ήπιο, λόγο του ότι έχω κάποια "θέματα".
Είμαι 33 και είμαι υπέρβαρος, δεν νομίζω όμως πως θεωρούμαι παχύσαρκος!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ανδρεα γνωμη μου παντα ειναι οτι αυτο που θα μαθεις να το κανεις σαν γυμναστικη για ενδυναμωση και αυτοβελτιωση του χαρκτηρα σου . Πιστευω οτι οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι για να πλακωνεσε και να κανεις τσαμπουκαδες ουτε μπορεις να βασιστεις σε αυτες οταν εχεις αοενατι σου οπλα και η εγκληματικοτητα καθε μερα αυξανει . Λιγοι ανθρωποι στον κοσμο μπορουν να πουν οτι εχουν την δυνατοτητα για κατι τετοιο , αυτοι ειναι εκπαιδευμενοι και για αλλα πραγματα και με πολυ θρασος . Σιγουρα ομως εαν ασχοληθεις αρκετο χρονικο διαστημα αποκτας ελεγχο του εαυτου σου .και εκτιμας καλυτερα τις καταστασεις στην προσωπικη σου ζωη ,διοτι οταν εισαι στο ταταμι και πεφτεις και σηκωνεσαι
αρκετες δεκαδες φορες στην προπονηση και λειτουργουν ολοι οι μηχανισμοι στο μαχ τοτε βλεπεις με αλλο ματι τα παντα .
Στην ερωτηση σου τωρα νομιζω οτι το aikido σου ταιριαζει καλυτερα διοτι ειναι ποιο τεχνητο σπορ λιγο στατικο , βασιζεται στην επιθεση μεσω αμυνας και επισης οι συναθλητες τους δεν θα σε βλεπουν σαν σακο προπονησης. Το taichi βασικα για μενα δεν ειναι πολεμικη τεχνη χρησιμοποιει καποια kata (φορμες) για χαλαρωση και ελεγχο του μυαλου σου χρειαζεται πολυ περισσοτερα χρονια για να το κατανοησεις και να μαθεις τους μηχανισμους του γιατι ειναι εξατομικευμενο στον καθενα .
Παντως οποιος μπορει να διαθεσει λιγο απο τον χρονο του μεσα στην βδομαδα θα κανει ενα μεγαλο δωρο στον εαυτο του αρκει να βαλει ενα οριο οτι δεν τα παρατησει στην πρωτη δυσκολια ή τραυματισμο . Η αρχη ειναι δυσκολη αλλα οταν προσαρμοστει το σωμα θα ειναι απολαυση.Πρωτα να πας να δεις 4-5 μαθηματα και μετα αγορασε εξοπλισμο ετσι μπορεις εαν δε δου αρεσει να αλαξεις αθλημα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αντρεα δες εδω τα οφελη απο το aikido
http://www.aikiweb.com/forums/showthread.php?t=8860" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.aikidofaq.com/practice/weight2.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Επισης εαν αποφασισεις κοιτα η σχολη να ειναι κοντα στο σπιτι σου σε καθε αλλη περιπτωση θα βαρεθεις και θα τα παρατησεις.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NavalArchitect

Σωστός ο Νίκος, αν το γυμναστήριο είτε η σχολή είναι μακριά τότε αυτό είναι αντικίνητρο πολλές φορές (δυστυχώς).

Το Aikido είναι πάρα (μα πάρα) πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

ElNavajero έγραψε:
Apostolos έγραψε:Μάκη θύμισε μου πόσο χρονών είσαι;
είμαι 24 Απόστολε.
Για ρώτησε τους αν είσαι 36 (προς 37 :megagrin ) παίζει να σε δεχτούν;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

andreas έγραψε:Μάκη, αλλά και όποιος θέλει να απαντήσει, τι θα μου προτείνατε Aikido ή Tai-chi.
Ψάχνω για κάτι ήπιο, λόγο του ότι έχω κάποια "θέματα".
Είμαι 33 και είμαι υπέρβαρος, δεν νομίζω όμως πως θεωρούμαι παχύσαρκος!
Ανδρέα και εγώ aikido σου προτείνω μιας που είναι πιο στατικό.Παρόλα αυτά είναι πάνω σου το όλο θέμα.
Απόστολε ο πατέρας μου είναι 54 και κάνει και αυτός aikido. :iirre
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι αλλά ξεκίνησε τώρα ή κάνει απο μικρός;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Απο τώρα το κάνει το Aikido.Οπότε βάλ'το και εσύ στο πρόγραμμα σου φίλε αν το θέλεις.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

εγω θα ηθελα να μαθω πυγμαχια (boxing) αλλα δεν υπαρχει σχολη καπου κοντα :dash
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

ElNavajero έγραψε:Απο τώρα το κάνει το Aikido.Οπότε βάλ'το και εσύ στο πρόγραμμα σου φίλε αν το θέλεις.
Θα το ψάξω φίλε, ευχαριστώ!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”