Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε πρόσωπο και κεφάλι. ΤΕΑ TREA

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Είχα για χρόνια Σ.Δ. η οποία βελτιωνόταν αισθητα το καλοκαίρι.
Από τότε όμως μου έκοψα το τζελ (κορρε) και αρχίσα να λούζομαι με πράσινο σαπούνι και να χρησιμοποιώ κερί (bio sante) αντί για τζελ τότε η Σ.Δ. εξαφανίστηκε δια μαγείας.
Η Δική μου Σ.Δ. οφειλόταν κατά κύριο λόγο στο τζελ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2498 times
Been thanked: 4555 times
Ηλικία: 47

Προφανώς μιλάμε για το τριχωτό της κεφαλής.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

τα πηρα τα μαντηλακια εδω και 2 μερες μου φενετε πως κανουν δουλεια..8ελω να προσθεσω και κατι αλλο ωμος! εγω δεν εχω λυπαρο δερμα και η κοπελα στο μαγαζι που πιγα δεν ι8ελε να μου τα δωσει γιατι μ λεει 8α σουν κανουν κακο και οτι το tea tree ειναι για ατομα πουν εχουν υπερβολικο λυπαρο πρωσοπο..εμενα μου ειπε οτι ειμαι φυσιολογικος!
nikos.a

Το αιθεριο ελαιο tea tree αυτο καθ' αυτο ειναι βαρυ για την επιδερμιδα και δεν συνισταται η χρηση σε ολο το προσωπο, αλλα τοπικα. Αν το κανεις, θα γινεις κατακοκκινος και ειναι πολυ πιθανο να αισθανεσαι καψιμο, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. Αλλο αν εμπεριεχεται σε καποια κρεμα. Ειναι πολυ ευεργετικο και θαυματουργο. Εχουν γινει πολλες ερευνες. Ψαξ' το λιγο.
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

Με το μαντιλακι απλα καθαριζω το προσοπω μου δεν κανω κατι αλλο..απλα οταν κα8αριζω τιν ευεσθιτη περιοχη με τσουζει λιγο αλλα μετα περναει..
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2498 times
Been thanked: 4555 times
Ηλικία: 47

Κανένα αιθέριο έλαιο δεν πρέπει να μπαίνει αυτούσιο πάνω στο δέρμα. Πρέπει να αραιωθεί.
Πόσο μάλλον για το tea tree που είναι πολύ ισχυρό αντιμικροβιακό και μυκητοκτόνο.

Όσο για τις πωλήτριες των περισσοτέρων καταστημάτων καλλυντικών απλά σου λένε ότι λέει το κουτί ή ο κατάλογος...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

τελικα τα μαντιλακια δεν με βοιθησαν κα8ολου και αναγκαστικα να γυρισω στα κορτιζονουχα..απογοιτευτικα!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2498 times
Been thanked: 4555 times
Ηλικία: 47

Κρίμα Νίκο. Όπως σου προείπα σε κάθε άνθρωπο δουλεύει διαφορετικά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
ΝΙΚΟΣGr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Δεκ 2013, 16:30
10

αμα τυχον παναγιωτη βρεις καμια αλλη λυση..πολυ ευχαριστως να μας την κοινωποιησης! ευχαριστω πολυ για ολα!
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

crusader έγραψε:Εγώ κατάφερα να απαλλαγώ από την Σ.Δ. με ένα συνδυασμό tea tree shampoo, σωστής διατροφής - ενυδάτωσης και διακοπής καπνίσματος.
Ναι διατροφή λένε παίζει ρόλο. Αλλά εγώ ρε παίδες έχω απογοητευτεί.. Τα τελαυταία 2-3 χρόνια έχω κόψει τηγανιτά, πολλά λάδια, γλυκά, τρώω αρκετά υγιεινά πιστεύω, αθλούμαι σχεδόν καθημερινά (που λένε βοηθάει) και βελτίωση δε βλέπω. Ειδικά αυτές τις μέρες είναι σε έξαρση και ακόμα και τα βλέφαρα πάνω από τα μάτια είναι κατακόκκινα. Ντρέπομαι να βγω έξω, να κοιτάξω άτομο κατάματα, για κοπέλες δε το συζητάω καν, νομίζω ότι με το που με κοιτάξουν κοιτάνε αλλού..
Είναι καθαρό ψυχολογικό το θέμα πιστεύω. Απλά αλοιφές και τα σχετικά με βοηθάνε παροδικά να καταπραΰνουν λίγο τον ερεθισμό.
Μου είπαν για έναν φαρμακοποιό κάπου στον Αγ. Ελευθέριο που φτιάχνει κάτι αλοιφές και το άτομο που μου τον σύστησε είδε προκοπή! Θα μάθω λεπτομέρειες, ίσως τον επισκεφτώ την άλλη βδομάδα και αν δω διαφορά θα ποστάρω..
meletios έγραψε:Είχα για χρόνια Σ.Δ. η οποία βελτιωνόταν αισθητα το καλοκαίρι.
Από τότε όμως μου έκοψα το τζελ (κορρε) και αρχίσα να λούζομαι με πράσινο σαπούνι και να χρησιμοποιώ κερί (bio sante) αντί για τζελ τότε η Σ.Δ. εξαφανίστηκε δια μαγείας.
Η Δική μου Σ.Δ. οφειλόταν κατά κύριο λόγο στο τζελ
Φίλε meletie έχεις να προτείνεις συγκεκριμένο πράσινο σαπούνι? Για κεφάλη ή/και για σώμα?
Thanks!
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”