Βοηθεια για την επιλογη straight razor και παρελκομενων

kmanouras
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 18:25
11

καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριος εδω στο forum. εχω μερικες αποριες. λουρι δερμα για τη λεπιδα που θα βρω? και σκονη για αφρο? εχω αλοιφη αλλα πιστευω ισως να ναι καλυτερη η σκονη και πιο παραδοσιακο φυσικα.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα φιλε μου!

Εκανα αυτη την αναγκαστικη μεταφορα για ευνοητους λογους.

Για την "σκονη" που λες,, να υποθεσω οτι εννοεις σαπουνι σε σκονη. Το μονο που υπηρχε (ελληνικο μαλιστα) ηταν το Σπλεντιτ. Ο Αλεπουδελης που το παρηγαγε εκλεισε, και μαζι του ενα μεγαλο κεφαλαιο στο παραδοσιακο σαπουνι ξυρισματος. ΑΝ θα βρεις κατι, τοτε τπτ ξεχασμενο σε κανενα συνοικιακο ψιλικατζιδικο - παντοπωλειο ή στην επαρχια...

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Θα σου προτεινα αυτο
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα φίλε και καλώς όρισες. Λουρί θα βρείς σε όλα τα καταστήματα που αναφέρονται στο αντίστοιχο νήμα. Ενδεικτικά μπορείς να βρείς στο Luxe ή στον Τσομπάρη.

Για Σπλέντιτ, καλύτερα άστο. Αν είσαι αρχάριος στο ΠΞ θα δυσκολευτείς διπλά.

Σπλέντιτ είχα δει τελευταία φορά σε ένα μαγαζάκι στην Πάτρα. Νομίζω αναφέρεται στο "Αγοράζοντας στην Πάτρα".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σπλεντιν ειχε ο Δαφνης στην Ν Ιωνια το ειδα πριν καμια εβδομαδα , εαν δε το πηρε ο Μπαμπης μαλλον εκει θα ειναι ακομη :hystericalbs1
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Θέλω να ρωτήσω : οποιοδήποτε δέρμα κάνει για απλό στροπάρισμα ή θέλει συγκεκριμένο? τι διαφορά πρακτικά στη χρήση ένα γερμανικό των 50 Ε και ένα κινέζικο από το λιμάνο με 10Ε ? και προς τι η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή?
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η διαφορά στην τιμή έγκειται στην διαφορά μάρκας η οποία εγγυάται και διασφαλίζει την ποιότητα, έλεγχος α υλών και διαδικασιών, εργαστηριακός έλεγχος δοκιμών απόδοσης προϊόντος κ.λπ. και στην προέλευση του δέρματος (ζώο, μέρος κ.λπ.) η οποία στην ουσία διαφοροποιεί το τελικό προϊόν πάλι ως προς την ποιότητα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Αλεξη τα θα συμφωνήσω με τον Αποστολο για την διαφορα στην ποιοτητα μεταξυ κινεζικου και γερμανικου, αλλα τα χρηματα που ζητανε ειναι υπερβολικα, για μενα τουλαχιστον εχοντας μια εμπειρια απο δερματα. Ειμαι σιγουρος οτι αποκλειεται να τους κοστιζη πανω απο 4-5 ευρω αυτα τουλαχιστον που ειναι απο μοσχαρι γιατι υπαρχουν και απο καγκουρο το οποιο λενε οτι ειναι το καλυτερο αλλα εκει ξεφευγη η τιμη
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”