Κατάταξη λεπίδων μου

Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Λοιπόν, μετά από 5 μήνες Π.Ξ. και δοκιμή (ενίοτε επαναδοκιμή) άνω των 20-30 λεπίδων, θα καταφύγω στην κατηγοριοποίηση για οικονομία χρόνου όλων μας: Λεπίδες με τεφλόν, ξυρίζουν αναίμακτα (κυριολεκτικά - μεταφορικά), αλλά όχι ΤΟΣΟ βαθιά όσο οι απλές ανοξείδωτες, οι οποίες όμως ερεθίζουν και κόβουν παραπάνω δέρμα και πιο εύκολα, με εξαίρεση τις lord asco πορτοκαλί. Οπότε έχω μία αγαπημένη, την voskhod, και αν θέλω βαθύτερο αποτέλεσμα, καταφεύγω στην asco. Τρίτες θα έβαζα τις shark της lord και τέταρτες τις gilette 7o 'clock πράσινες. Πέμπτη θέση οι κοφτερές, αλλά ουχί εντυπωσιακές μπικ - feather και από εκεί και κάτω, μου φαίνονται όλες πάνω-κάτω αντίστοιχες σε υφή, διάρκεια, ερεθισμούς - κοψίματα και βάθος ξούρας.

Οι λεπίδες με επίστρωση πλατίνας είναι κάπου ανάμεσα, αλλά στο δικό μου πρόσωπο τείνουν προς το χειρότερο, και όχι καλύτερο, σενάριο, οπότε τις απορρίπτω, πλην των gilette platinum, που είναι πολύ ακριβότερες από τις βοσχόντ, φέρνοντας περίπου ίδιο -λίγο χειρότερο- αποτέλεσμα.

Βλέπω ότι σε πολύ κόσμο αρέσουν KAI και personna, που δεν έχω τσεκάρει. Ελπίζω να μην την πατήσω όπως με τις μακράν χειρότερές μου λεπίδες (χωρίς καμία αμφιβολία), τις astra, που τις δοκίμασα λόγω διασημότητας και κατέληξα να πετάξω με το ζόρι σε 1 ξύρισμα τη λαδί και να μην ολοκληρώσω καν ξύρισμα με την μπλε.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Δοκίμασα κι εγώ τις Tiger Platinum τελείως περιστασιακά πριν από ένα μήνα. Από τότε χρησιμοποιώ μόνο αυτές.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8830 times
Been thanked: 11940 times
Ηλικία: 55

@gkarave @zanxion

Πόσα ξυρίσματα με καλή απόδοση σας βγάζουν οι Tiger;;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28382 times
Been thanked: 29684 times
Ηλικία: 64

Κύριοι, θα υπενθυμίσω πως ο τίτλος του νήματος, είναι «κατάταξη λεπΊδων μου» και όχι κριτική λεπίδων.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Konstantinos1973
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 16 Φεβ 2021, 20:21
3
Has thanked: 510 times
Been thanked: 246 times
Ηλικία: 51

Εγώ προσωπικά έχω βολευτεί πολύ με τις Gillette Nacet και με τις μπλε Astra.
Οι Feather μου φάνηκαν αρκετά άγριες, όπως και οι Perma Sharp.....
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8830 times
Been thanked: 11940 times
Ηλικία: 55

1. Gillette 7 o'clock Permasharp.
2. Gillette Rubie
3. Feather.
Αλλά έχω δρόμο μπροστά μου. Έχω καμιά δεκαριά που δεν εχω δοκιμάσει καν. Κ ακόμα αγοράζω καινούργιες με κάθε αγορά κάποιου άλλου προϊόντος. Πάντως πρέπει να πω πως δεν έχω βρει λεπίδα που να ήταν τόσο απογοητευτική που δε θα την ξαναχρησιμοποιούσα. Με λίγο προσαρμογή στο χαρακτήρα που μου βγάζει η καθεμία, τη δουλειά μου την κάνω. Εξαίρεση ίσως κάτι Άστρα SP που είχα πάρει τελευταία κ το έχω αναφέρει σε SOTD, παρότι κ με αυτές ήμουν ευχαριστημένος παλιότερα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6733 times
Been thanked: 5538 times
Ηλικία: 57

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει από λεπίδες, στο σύνολό είναι καμμία δεκαριά...

Από αυτες, άλλες ήδη μπήκαν στην άκρη, κάποιες άλλες θα δοκιμαστούν και με άλλες μηχανές...

Μέχρι στιγμής, οι 5 που μου έκατσαν καλύτερα, είναι οι

- Feather
- Permasharp
- Nacet
- Gillette Silver Blue
- Muhle (αν και όταν την δοκίμασα στην R41, ήταν η μόνη φορά που έχω κοπεί)
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1738
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14766 times
Ηλικία: 54

Έχω σκληρά και πυκνά γένια και προτιμώ τις κοφτερές λεπίδες, για μένα ξεχωρίζουν οι

- Feather
- Bic Astor / Chrome Platinum
- Gillete Nacet

Οι υπόλοιπες πάνω κάτω είναι το ίδιο, ξυρίζομαι μεν αλλά με λίγο παραπάνω buffing και αν δεν έχω κάνει καλή προετοιμασία ίσως και να τραβάνε λίγο στο πρώτο πέρασμα.

Θα χρησιμοποιήσω όσες λεπίδες έχω αλλά νομίζω ότι μόνο Feather θα αγοράσω ξανά κι ας κοστίζουν κάτι παραπάνω καθώς μου δίνουν 2 απολαυστικά ξυρίσματα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Τον τελευταίο διάστημα έχω προσέξει τις λεπίδες Treet 7 days, platinum, με χώρα προέλευσης Πακιστάν, εξαιρετική απόδοση και γλυκιά αίσθηση στο πρόσωπο... απόψεις !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39281 times
Ηλικία: 54

Gillette silver blue NOS
Personna med prep
Gillette Rubie UK NOS
Permasharp new
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”