Ξύρισμα και σπυριά!

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ευχαριστώ Διονύση να είσαι καλά. Πριν παρουσιαστεί ή έξαρση του προβλήματος και καταλήξω στις αντιβιοτικές κρέμες το ίδιο θέμα απασχολούσε και εμένα . Δλδ τα κόκκινα σημαδάκια που έμεναν αρκετό καιρό οταν άρχισε να περνάει το σπυρί (και αναζωπυρώνονταν με το ξύρισμα) μέχρι να φύγουν τελείως. Το είχα στο νου μου να ρωτούσα κάποιο δερματολόγο ώστε να μου έδινε κάποιο σκεύασμα που να επιτάχυνε την επούλωση των κόκκινων σημαδιών αλλά και να εξάλειφε την πιθανότητα να μείνει κάτι μόνιμο . Τώρα που πήγα στην γιατρό ασχολήθηκα με το πρόβλημα το τωρινό και ξέχασα να ρωτήσω για το άλλο . Κάποια στιγμή όμως σίγουρα θα το κάνω.

Ερώτηση προς τους συντονιστές . Μήπως θα ηταν καλύτερα οι παραπάνω δημοσιεύσεις να πήγαιναν στο σχετικό νήμα?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Πάντως ο Δερματολόγος θα ξέρει καλύτερα.
Όσον αφορά όλα αυτά μπορείτε να ρωτήσετε και τον φαρμακοποιό σας.
Επίσης υπάρχουν και οι μοναστηριακές κεραλοιφές,οι οποίες σίγουρα είναι καλύτερες από σκέτο μέλι ή άλλα μαντζούνια αυτοσχέδια.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Τα σπυριά είναι το γνωστό φαινόμενο ingrow hair, δηλαδή τρίχες οι οποίες μετά το ξύρισμα καθώς μεγαλώνουν μπαίνουν μέσα στο δέρμα. Πριν πολλά χρόνια είχα ένα τέτοιο σπυρί στο λαιμό που δεν έφευγε με τίποτα. Ούτε πύον έβγαζε. Κάποια στιγμή μάζεψε πύον. Αφού το έσπασα με έκπληξη διαπίστωσα εκεί μέσα υπήρχε μία τρίχα 5 εκατοστά. Δηλαδή η τρίχα μεγάλωνε εκεί μέσα και όσο μεγάλωνε αυτή, μεγάλωνε και το σπυρί αφού δεν έβρισκε διέξοδο.
Η λύση είναι να χρησιμοποιεί κάποιος λιπαρή ουσία π.χ. after shave balsam καθημερινά ανάμεσα στα ξυρίσματα σε αυτές τις περιοχές, γιατί αυτό βοηθάει να "φουσκώνει" η επιδερμίδα και να βρει διέξοδο η τρίχα. Διαφορετικά στις περιοχές που εντοπίζεται το πρόβλημα να μην επιδιώκεται το κόντρα-κόντρα ξύρισμα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε: ΜΗΝ ξαναβαλεις οδοντοκρεμα! Ποτε, ποτε ΠΟΤΕ!

Η οδοντόκρεμα είναι τρισάθλια ιδέα.
Το φθόριο που περιέχεται σε αυτή , δεν πρέπει να καταπίνεται. Από κάποια δόση και πάνω , είναι δηλητηριώδες.
Με τίποτε , πουθενά στο σώμα οδοντόκρεμα.
Achilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Ιουν 2020, 01:25
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Άρη γεια σου και από εμένα διάβασα όλα τα ποστ από την αρχή και ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την ίδια εξέλιξη έχω και εγώ τελικά εξαφανίστηκαν ? Αν ναι τι έκανες ??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10614
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26762 times
Been thanked: 26266 times

Επειδή ο Άρης μπαίνει αραιά και που στο forum και δεν πρόκειται να το δει για να σου απαντήσει, το πρόβλημά του λύθηκε με επίσκεψη στον δερματολόγο και αγωγή.
Achilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Ιουν 2020, 01:25
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Ωραία ευχαριστώ για την ενημέρωση
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

Καλησπέρα και χρόνια πολλά καλή χρονιά! Παλιό το θέμα αλλά πάντα επίκαιρο! Διάβασα το νήμα γιατί κι εγώ σαν αρχάριος (έχω ξεκινήσει από παλιά και ξαναπιασα τώρα να ξυριζομαι) έχω μάλλον προς σκληρά γένια με ευαίσθητη επιδερμίδα! Οπότε λέω να γράψω κάποια συμπεράσματα που θα τα δείτε να τα κρίνετε οι πιο έμπειροι μπας και βγει ένας γενικός γνώμονας για άτομα που έχουν θέμα ,ειδικά στην περιοχή του λαιμού και ειδικά γύρω απ' το μήλο του Αδάμ όπως εγώ! Προσωπικά ευτυχώς δεν έχω βγάλει με πύον (απ' όσο θυμάμαι και σίγουρα τώρα) αλλά πάντα έβγαζα εκεί αριστερά απ' το μήλο του Αδάμ είτε στην αρχή ,είτε στον στρατό που είχα πάρει τα σύνεργα αλλά ξυριζομουν με 2λεπιδα Gillette blue II ως επί το πλείστον,είτε τώρα. Ακόμη είμαι 28 οπότε μάλλον θεωρείται νεανική επιδερμίδα αδύνατος οπότε δεν έχω παχακια που νομίζω βοηθάνε σε ένα σημείο σε σχέση με το να έχεις έντονες γωνίες. Πριν πω λοιπόν τι έχω δει ως τώρα,να πω ότι παλιά με είχε σώσει το balm της avene όπου ειχαν φύγει ο,τι σπυράκια έβγαζα ,απλά τώρα θέλω να εξαντλήσω τις πιο μπαρμπερικες επιλογές για να πάω στις άοσμες πιο φαρμακευτικές. Λοιπόν:

1. ίσως πρεπει να εξετάσουμε πιο "ακριβές" επιλογές.πχ χθες ξυριστηκα με στικ tobs sandalwood με personna platinum πάνω σε mercur slant και ήταν με διαφορά ένα απ' τα καλύτερα ξυρίσματα που έχω κάνει! (Ως τώρα έχω δουλέψει colonel conk almond,cella,mwf,proraso κόκκινο και λευκό για πιο ευαίσθητες επιδερμίδες που το δεύτερο φαίνεται να κάνει δουλειά ,αλλά δεν συγκρίνεται ποιοτικά με το tobs)

2.χρηση alum block
Βλέπεις άμεσα τι ποιότητα ξυρίσματος πέτυχες.Με το χθεσινό ξύρισμα ας πούμε (πρώτη χρήση της πλάκας) δεν είχα σχεδόν καθόλου τσούξιμο!

3.δοκιμη ΟΛΩΝ των λεπίδων
Αυτό σε συνδυασμό και με το alum block θα καταλάβεις τι κάνει για σένα.Εγω τώρα κάνω ένα rotation από κάποιες που έχω πάρει για να βρω τι κάνει για ΜΕΝΑ.Πχ παντού θα βρούμε την άποψη ότι οι Feather κίτρινες είναι ίσως οι καλύτερες.Ε λοιπόν εμένα καλύτερα συμπεριφέρθηκαν (με επιφύλαξη αυτή η δήλωση ,δεν έχω δοκιμάσει σε βάθος χρόνου) οι astra μπλε πράσινες και οι personna platinum! Οπότε κρατάμε κάποιες γενικές αρχές και από κει και πέρα προχωράμε υποκειμενικά

4.δινουμε βάση στην προετοιμασία

Τώρα αρχίζω να κάνω έναν πιο τίμιο αφρό που θα με προστατεύσει . Επίσης βλέπω να φαίνεται να βοηθάει η χρήση pre shave ( έχω πάρει το μπλε proraso).Πάρτε επίσης μια lotion witch hazel που συνιστούσε πάντα ο mantic59 .Σε μένα φαίνεται να δουλεύει και είναι και φθηνή.Αργοτερα θα δοκιμάσω face tonic Lucky Tiger να δω.

Με βάση τα παραπάνω θα επανέλθω μετά από 2-3 ξυρίσματα με χρήση tabac για πρώτη φορά που λένε ότι είναι επίσης καλό για να δω και να πω αν όντως ήταν η λεπίδα που έκανε την διαφορά ή το tobs stick.
Συγνώμη για την μακρηγορια !

Added in 3 hours 43 minutes 31 seconds:
Α επίσης ένα ακόμη
5. Πέρασμα κάθε λεπίδας από φελλό
Το δα πάλι απ' τον mantic και το συστήνει με την λογική ότι απομακρύνει ψιλά ψιλά ρινίσματα μετάλλου απ' την λεπίδα ,όπως κάνουν και στα μαχαίρια μετά το ακονισμα (το ξέρω γιατι τα περνάω για την δουλειά είτε από φελλό είτε από εφημερίδα είτε από δέρμα ) και όταν περνούν την φαλτσέτα απ' το δέρμα για να φρεσκαριστει μέχρι να στομωσει και να ξαναχρειαστει ακονισμα! Δεν χάνετε τπτ να το δοκιμάσετε
jogantas1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Οκτ 2020, 11:08
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 275 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δύο πράγματα βελτίωσαν δραματικά το ξύρισμα μου
1. Το σαπούνι λευκό Αρκάδι σαν preshave
2. Το πέρασμα της λεπίδας, αφού την στεγνώσω σε χαρτί (απαλά όχι σκούπισμα) , με τα δάχτυλα - είχα φτάσει στο σημείο να τις χρησιμοποιώ μια φορά , στην δεύτερη με προκαλούσαν ερεθισμό κυρίως στο λαιμό. Μάλλον το λάδι από τα δάχτυλα την προστατεύει μέχρι το επόμενο ξύρισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 10 Ιαν 2021, 16:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται η παράθεση του αμέσως προηγουμένου post
spyros210
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 17:31
11
Has thanked: 65 times
Been thanked: 366 times

jogantas1982 έγραψε: 2. Το πέρασμα της λεπίδας, αφού την στεγνώσω σε χαρτί (απαλά όχι σκούπισμα) , με τα δάχτυλα - είχα φτάσει στο σημείο να τις χρησιμοποιώ μια φορά , στην δεύτερη με προκαλούσαν ερεθισμό κυρίως στο λαιμό. Μάλλον το λάδι από τα δάχτυλα την προστατεύει μέχρι το επόμενο ξύρισμα.
Ναι κάπου διάβασα ότι βοηθάει γενικά να τις στεγνώνεις για να αποδίδει καλύτερα!



Added in 2 minutes 1 second:

jogantas1982 έγραψε:Δύο πράγματα βελτίωσαν δραματικά το ξύρισμα μου
1. Το σαπούνι λευκό Αρκάδι σαν preshave
Έχει γλυκερίνη; Γιατί τότε έχει λογική πολλοί χρησιμοποιούν και σαπούνι γλυκερίνης σαν pre shave ,με την διαφορά ότι αυτό είναι σίγουρα πολύ φθηνό
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 11 Ιαν 2021, 03:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”