Ξύρισμα και σπυριά!

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Και στο mesulid δεν εχεις προβλημα με φυσιολογικη καταναλωση αλκοολ (πχ ενα ποτηρι κρασι η μια μπύρα)
Κάτι ξέρω κ στα λέω.
Άρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Όντως παιδιά ,πρέπει να κάνουν πολύ καιρό για να φύγουν.Επίσης εχω παρατηρήσει οτι κάποια καινούργια που είχα βγάλει (η και βγάζω) φεύγουν σε κανα δυό-τρείς μέρες, ενω κάποια παλιά που τα εχω κανα μηνα εχουν μπαστακωθεί και δεν λένε να φύγουν :!@#! .Ξεθυμαίνουν μεν αλλά με πολύ αργό ρυθμό....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
13
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Φίλε Άρη περίεργο που ο/η δερματολόγος δεν σου έδωσε κάποια αλοιφή.

Να ξέρεις δερματολόγοι υπάρχουν πολλοί αλλά δεν είναι όλοι καλοί.

Πιστεύω πώς μια αντιβιοτική κρέμα θα σε βοηθούσε πάρα πολύ (με ιατρική συνταγή πάντα) γιατί συνήθως όταν το παίζουμε γιατροί ποτέ δεν λύνεται το πρόβλημα :th_Laie_67-1 .

Επίσης καλή καθαριότητα πινέλου και μηχανής να τα αφήνεις να στεγνώνουνε ένα βράδυ και μετά τα αποθηκεύης καπού.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Γιάννη εννοείται οτι μου έδωσε θεραπεία.Το αναφέρω 2-3 σελίδες πιο πίσω.Μου έδωσε την αλοιφή Fucidin και το υγρό καθαρισμού ambitasol. Τα οποία περιόρισαν το πρόβλημα αλλά δεν το εξάλειψαν.....Τώρα βέβαια εχω σταματήσει να τα βάζω εδω και 20 μέρες.Αυτά που αναφέρεις "επίσης καλή καθαριότητα πινέλου και μηχανής να τα αφήνεις να στεγνώνουνε ένα βράδυ και μετά τα αποθηκεύης κάπου".τα κάνω εδώ και καιρό αλλά οχι πριν με πιάσει το πρόβλημα......Την μηχανή τώρα την βάζω κανα 3λεπτο σε αλκοολούχο λοσιόν 93 βαθμών,και ολα τα ξυριστικά είναι πλέον σε κλειστό ντουλάπι,ενώ παλιότερα τα είχα εκτεθειμένα στο μπάνιο...
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Καλησπέρα κι από μένα, πάει καιρός. Τα δικά μου έχουν σχεδόν εξαφανιστεί, ωστόσο όχι εντελώς. Η Fucidin -έβαζα 2 φορές τη μέρα, πρωί/βράδυ, για 7 μέρες, παύση και μετά από καμμιά βδομάδα το ίδιο, βοήθησε πάρα πολύ. Ευελπιστώ σε κάνα 15μερο να έχουν εξαφανιστεί.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26767 times
Been thanked: 26281 times

Μακάρι να είναι περαστικά και να μην ξαναεμφανιστούν.

Θα ήθελα να σταθώ στο γεγονός ότι έχεις 8 δημοσιεύσεις συνολικά και όλες σε αυτό το νήμα. Αφού απότι βλέπω ασχολείσαι συστηματικά με το χόμπυ μας, είμαι σίγουρος ότι θα έχεις πολλά θέματα να συμμετέχεις και να προσφέρεις στην κοινότητά μας.

Θα σε παρακαλούσα και προσκαλούσα να συμμετέχεις αν θέλεις και στα υπόλοιπα θέματα, δεν χρειάζεται να έχεις ούτε τις τεράστιες γνώσεις, ούτε τίποτε. Είσαι και εσύ πολύτιμος όπως και τα υπόλοιπα μέλη, μοιράσου το μεράκι σου μαζί μας!


Φιλικά,

Αντώνης
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
13
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Άρη μακάρι να έχει λυθεί το πρόβλημα σου, διάβασα και τις 17 σελίδες και έχω μια απορία όταν έβαζες την κρέμα μετά το ξύρισμα-after shave ένιωθες να σε καίει κάπως;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ! Εχει βελτιωθεί η κατάσταση αλλά δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. Και δεν το βλέπω να λύνεται και εύκολα,οταν δεν μπορείς να βρείς τι σε πειράζει....Αν εννοείς την fucidin που μου έδωσε η Γιατρός και την έβαζα μετα το ξύρισμα και το aftershave ,οχι δεν με έκαιγε καθόλου....Αν εννοούσες κάτι άλλο διευκρίνησε το μου για να σου απαντήσω. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
13
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Αυτό εννοούσα :) . Είναι πολύ καιρό πάντως Άρη νομίζω μερικές κρέμες στης οδηγίες λένε σε πόσο καιρό θα έχεις αποτελέσματα σου προτείνω να αλλάξεις δερματολόγο η να του ζητήσεις άλλη κρέμα.

Εγώ που είχα πάει σε πολύ καλή δερματολόγο μου έδωσε ένα Frezy Derm για πρωί και Avene για το βράδυ. (Δεν γράφω περισσότερες πληροφορίες γιατί είναι με ιατρική συνταγή)

Αποτέλεσμα: 3-4 μέρες και εξαφανίζεται.

Λογικά με αυτή που σου έδωσε εφόσον είναι αντιβιοτική θα έχουνε σταματήσει τα σπυράκια με πύον;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ναι Γιάννη, τα σπυράκια με πύον έχουν σταματήσει.Αυτά που εχουν μείνει δεν φεύγουν, αλλά αναζοωπυρώνονται και είναι χωρίς πύον, οχι μυτερά αλλά σαν μικρά λοφάκια (παρομοίωση ο άτιμος :dance3 )Είναι στην περιοχή του λαιμού δεξιά και αριστερά κάτω απο τα μάγουλα στο σημείο που ενώνονται τα τελευταία γένια με τον καθαρό λαιμό.Κάποια φάση θα βάλω καμιά καινούργια φωτογραφία.Την αλοιφή την σταμάτησα απο 20 Σεπτεμβρίου περίπου.Και είπα να δω τι γίνεται χωρίς την αλοιφή αλλά δεν έφυγαν.Μάλλον θα αναζητήσω καινούργιο δερματολόγο.Αλλά πρέπει να είναι πρώτα και "άνθρωπος" και να με βοηθήσει στο πρόβλημα μου και οχι του στύλ "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι",σαν την προηγούμενη που μου πρότεινε να ξυρίζομαι με ηλεκτρική μηχανή..... :boeller
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”