ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ: Οπτικες οδηγιες ξυρισματος!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10624
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26830 times
Been thanked: 26350 times

Εννοεί Γιώργο αυτήν την ευθεία παλινδρομική κίνηση, το πάνω-κάτω ή αριστερά-δεξιά όπως βάφουμε με ένα πινέλο τον τοίχο, αν κατάλαβα καλά.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Αντώνη το κατάλαβα, δεν λέω αυτό όμως.

Η παλινδρομική κίνηση θεωρείται καλύτερη από την κυκλική γιατί δεν καταστρέφονται οι τρίχες του πινέλου. Ο Gary Young (πρώην ιδιοκτήτης της Simpsons) το έχει αναφέρει σε κάποιο πόστ που έκανε στο TSR, μαζί με τα πινέλα της Simpsons έρχονται (ερχόντουσαν; Κωνσταντίνε εδώ θέλω τα φώτα/προβολείς σου) οδηγίες πως να χρησιμοποιηθεί το πινέλο, η κυκλική κίνηση δείχνει ότι είναι λάθος και πρέπει να ακολουθήσουμε την παλινδρομική κίνηση όχι όμως με μεγάλη πίεση, και μάλιστα όπως πολύ σωστά είπε ο Κωνσταντίνος σε κάποια στιγμή στο βίντεο "το πινέλο το βάζουμε στο σαπούνι μόνο με τα tips, μόνο με τις άκρες" . Στο foroafeitado υπάρχουν οι σχετικές εικόνες με τις οδηγίες.

To make it short and sweet, η παλινδρομική κίνηση εξασφαλίζει μακρά θητεία του πινέλου :megagrin
Αυτό όταν το λέει ένας (πρώην) ιδιοκτήτης μιας πολύ μεγάλης εταιρίας πινέλων, ο οποίος χρησιμοποιεί αυτό τον τρόπο και έχει στην κατοχή του τα ίδια πινέλα εδώ και 25 χρόνια εμένα τουλάχιστον με βάζει σε σκέψεις ότι κάτι ξέρει ίσως παραπάνω.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ναι αυτη την κινησ εννοω,μερικοι ετσι κανουν και στο προσωπο
Yπαρχει και βιντεο που το δειχνει (συν χρηση pre-shave) απο αγγλικο καταστημα
Δεν ξερω αν ηταν ο ιδιος.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Δεν ξέρω Δόρυ για το βίντεο που λες, να σου πω την μαύρη αλήθεια μου δεν το έχω δει.

Εγω ξεκίνησα με κυκλικές κινήσεις στο πρόσωπο, τώρα έχω καταλήξει να "βάφω" το πρόσωπο για να ζήσουν τα πινέλα παραπάνω :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

coccolino έγραψε: (ήταν σαν να έβλεπα National Geographic, πως ζευγαρώνουν τα πινέλα με τα σαπούνια) :megagrin
:worthy :worthy :worthy
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

boltsis έγραψε:Φίλε Κωνσταντίνε προσκυνώ στη συλλογή σου :worthy !!Εξαιρετικά κομμάτια , καθαρά και όλα ένα και ένα!Φαντάζομαι ότι αυτό είναι ένα μέρος μόνο ...
Ηλία θες ακόμα βίντεο-πορνό απο τον Κωνσταντίνο, ή σου έφτασε αυτό που είδες...? :megagrin
Δορυφέρων έγραψε:...
Το "βαφτο" στυλ πιστευω εξαπατα ευκολα...
Δόρυ και εγώ πιστεύω οτι καλύτερη δουλειά κάνουν οι κυκλικές κινήσεις του πινέλου, αλλά ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε την παλάμη του. Αν έκανε κυκλικές κινήσεις μάλλον δεν θα έβγαινε το βίντεο. Θέλω να πω, άλλη επιφάνεια το πρόσωπο και άλλη το χέρι.

Κωνσταντίνε σε ευχαριστούμε.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Παιδιά νά'στε καλά, χαρά μου να κάνω κανένα βιντεάκι πού και πού.

Το paintbrush motion στο χέρι ή πρόσωπο έχει ακριβώς αυτή τη σημασία, δηλαδή να μην αφήνει το πινέλο να γυρίζει γύρω-γύρω, είναι πιό απαλή κίνηση, αλλά όταν κάνεις face lather δεν είναι η ιδανική στην αρχή.

Τί θέλω να πω: Ας πάρουμε δύο περιπτώσεις ξεχωριστά.

1. Bowl lathering

Φορτώνεις το πινέλο στο σαπούνι (ή βάζεις πάνω στο πινέλο ή μέσα στο μπωλ μία ποσότητα κρέμας ξυρίσματος) και με λίγες σταγόνες νερού αρχίσεις να δημιουργείς σαπουνάδα (η λεγόμενη και ως μαρέγκα) μέσα στο μπωλ. Μετά από 1 λεπτό (ο χρόνος δίνεται ενδεικτικά) έχεις υποτίθεται έτοιμο, ή σχεδόν έτοιμο, το 'μίγμα' στο μπωλ σου.

Αυτό που μένει, λοιπόν, είναι να απλώσεις το μίγμα πάνω στο πρόσωπό σου ώστε να προετοιμαστεί η επιδερμίδα για να περάσει (περίπου 1 λεπτό αργότερα - ο χρόνος δίνεται ενδεικτικά) από πάνω της το ξυράφι. Αυτό είθισται να γίνεται με το λεγόμενο paintbrush motion, δηλαδή παίρνεις το πινέλο που έχει πάνω του σαπουνάδα απ'το μπωλ, και με ας πούμε ίσιες πέρα-δώθε κινήσεις στα μάγουλα (όχι κυκλικές ή πιέζοντας το πινέλο πάνω στο πρόσωπο) απλώνεις τη σαπουνάδα ώστε να κάτσει.

Αυτό είναι το ιδανικό για ένα πινέλο, ταλαιπωρείται ελάχιστα με αυτό το σύστημα. Το κακό με αυτό είναι ότι το πρόσωπο δέχεται ελάχιστο 'μασάζ' και ότι θέλει να αφήσεις τη σαπουνάδα πάνω στο δέρμα λίγο ώστε να πιάσει τα γένια καλά.

2. Face lathering

Αυτό εδώ γίνεται είτε τρίβοντας ένα ελάχιστα βρεγμένο στικ στο βρεγμένο πρόσωπο, είτε βάζοντας/απλώνοντας κρέμα στο πρόσωπο, είτε φορτώνοντας το βρεγμένο πινέλο σε σαπούνι / στικ / μπωλ κρέμας - και μετά φέρνοντας το πινέλο στο πρόσωπο ώστε να γίνει εκείνη τη στιγμή η σαπουνάδα πάνω στα μάγουλα.

Τώρα η σαπουνάδα για να γίνει σε αυτή την περίπτωση θέλει ένα σύστημα συνδυασμού, λίγες κυκλικές κινήσεις του πινέλου πού και πού, ίσως και λίγη πίεση ώστε να ανοίξει/απλώσει η 'βεντάλια' (Δόρυς) και να απογειώσει το μίγμα νερού και σαπουνιού αλλά μετέπειτα επίσης κι αρκετές paintbrush κινήσεις πέρα-δώθε ή πάνω-κάτω ώστε να πάρει πραγματική οντότητα ο αφρός σε όλο το πρόσωπο.



Είναι σωστό ότι η πλούσια σαπουνάδα δε σημαίνει τίποτα, δε χρειάζεται όγκος. Χρειάζεται ουσία, και αυτό έρχεται μόνο γνωρίζοντας το σαπούνι, το νερό και το πινέλο σας. Η αναλογία νερού και σαπουνιού, σε σχέση με το αν έχετε μαλακό ή σκληρό νερό εκεί που ζείτε, είναι βασική στο να πετύχετε καλό αποτέλεσμα. Εδώ ο μόνος οδηγός είναι οι πολλές χρήσεις ή δοκιμές με το ίδιο σαπούνι και η εμπειρία.

Αν κάποιος φτάσει στο σημείο να βρει το γλυκό σημείο ενός σαπουνιού και καταφέρει τη σωστή σαπουνάδα, το αποτέλεσμα είναι άμεσα φανερό στο ξύρισμα, το ξυράφι γλιστρά με πολλή άνεση και το πρόσωπο μετά το ξύρισμα είναι πραγματικά καθαρό και απαλό. Πάρα πολλές φορές απορρίπτουμε σαπούνια επειδή απλά δεν τα έχουμε μάθει πώς πρέπει πραγματικά να τα χρησιμοποιήσουμε ώστε να κάνουμε lather, κι όχι επειδή δεν είναι καλά.

Προσωπικά κάνω πλέον πολύ περισσότερες paintbrush motions στο πρόσωπο και ελάχιστα στριφογυρίσματα του πινέλου με πίεση, για να καταφέρω τη σαπουνάδα. Μιλώ πάντα για face lather διαδικασία. Πιέζω το πινέλο ώστε να ανοίξει η 'βεντάλια' αλλά αυτό τις περισσότερες φορές είναι με τα μεγάλα Ωμέγα που κοστίζουν 10-11 Ευρώ, οπότε και 10 χρόνια να κρατήσουν αντί για 15 δεν κάνει διαφορά... Σε μικρού μεγέθους πινέλο αυτό δεν χρειάζεται. Με τα Simpsons επίσης απλά προσέχω πιό πολύ.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Με το Βαφτο συστημα νομιζω δεν κανεις μασαζ στο προσωπο απλα περνας μια στρωση σαπουνιου πανω στην τριχα
Τετοιο στυλ κανει οποιοδηποτε πινελο ασχετως ποιοτητας του
Με το Στριφογυριστο συστημα κανεις το ζητουμενο μασαζ αν και ειναι "προδοτης" της ποιοτητος του πινελου
Πολλα Best/Super/Silvertip πινελα δειχνουν μαλακα και εφετζιδικα μα μολις μπουν στον χωρo βγαζουν την αδυναμια τους.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10624
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26830 times
Been thanked: 26350 times

Το "βαφτό" είναι καλό στο τέλος, μετά το μασάζ με τις κυκλικές κινήσεις για ομοιόμορφη κατανομή του αφρού, κατά την άποψή μου.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

+1 στον wolfy.Κάνω το ίδιο και εγώ.Πρώτο πέρασμα στριφογυριστά, δεύτερο ''βαφτό''.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”