Merkur Progress

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Θεοδωρε, σεβαστη η παρατηρηση σου και φυσικα η απαντηση της Merkur - αλλα αφου εχεις ανοιξει την 34c (εγω την 37c) θα ξερεις οτι βγαζοντας την κατω "βαση/βιδα" το ελασμα βγαινει πολυ συχνα ψιλοστραπατσαρισμενο και χρειαζεται μια μικρη πιεση (κατουσια το κραταμε στην αρχικη του θεση) για να μπει ομαλα.

Με αλλα λογια, δεν επανερχεται στην αρχικη του θεση χωρις λιγη βοηθεια - αυτο εννοουσα οταν εγραψα "και το πιεζεις να κλεισει". Και να λαβουμε υποψη οτι στην Progress το λαμακι αυτο βγαινει παντα πιο ταλαιπωρημενο λογω βαρους και ογκου του ρυθμιστη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4479 times
Been thanked: 5443 times

Το έλασμα αυτό μου έχει βγεί παλαιότερα και στην Progress αλλά και στην 34c . Τουλάχιστον σε εμένα (και πιστεύω σε όλους) το έλασμα δεν υπήρχε περίπτωση να μπει στην θέση του απλά με σπρώξιμο ούτε μία στο εκατομμύριο . Έπρεπε να το πιέσω ώστε να λυγίσει λίγο και τότε σπρώχνοντας να μπει στην θέση του . Έκτοτε προσέχω περισσότερο ώστε μην ξαναβγεί .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

BABIS έγραψε:Φίλε ... για να πάω σε μηχανουργείο να μου φτιάξουν κάτι τέτοιο ... ντρέπομαι !
Η μηχανή δουλεύει κανονικά και έτσι.
Απλά κάθε φορά που ξεβιδώνεις για να βγάλεις το ξυραφάκι , βγαίνει και το κομμάτι με τον πλαστικό επιλογέα
από τη λαβή της μηχανής.

Πάντως τώρα που ενημερώθηκα ότι το ίδιο εξάρτημα το έχουν και άλλες μηχανές της ίδιας εταιρείας,
δεν πρόκειται να αγοράσω άλλη παρόμοιας κατασκευής. Μόνο 3 τεμαχίων , που είναι απροβλημάτιστες.
Και γιατί ντρέπεσαι; δεν το καταλαβαίνω...!!! εσύ όταν πηγαίνεις στον οδοντίατρο για κάτι ντρέπεσαι;
Άλλωστε σιγά το πράγμα δεν είναι και τίποτα για τον μηχανικό,και 80% δεν θα σου πάρει χρήματα,αλλά για την μηχανή είναι κρίμα να την έχεις χωρίς το κολάρο αυτό,γιατί εκτός από το να κρατά όλο τον μηχανισμό μέσα στην λαβή,ταυτόχρονα τον ευθυγραμμίζει,στο λέω γιατί έχω φτιάξει αρκετές με το ίδιο πρόβλημα,αλλά και με το ίδιο σκεπτικό...ότι δεν είναι απαραίτητο και άστο.

Άν πάρα αυτά φίλε εξακολουθείς να ντρέπεσαι,αναλαμβάνω εγώ να σου την φτιάξω δωρεάν,το κακό είναι ότι μένω μακριά,και πρέπει να μου την στείλεις,αν συμφωνείς πες μου ή στείλε μου πμ... :)
captain_hx έγραψε:Αντώνη η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου, την τη βρήκα στο Badger & Blade και όντως ο πλαστικός επιλογέας είναι βαμμένος. Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες.
Ηλία δεν το κατάλαβα,νόμιζα ότι ήταν δική σου... :blanco
Έχω κάνει μερικές μετατροπές αισθητικής παρέμβασης,με απόλυτη επιτυχία,και έχω και ένα project έτοιμο για την δικιά μου,ο χρόνος μου λείπει δυστυχώς,πάντως σε ευχαριστώ πολύ... :)
theo's έγραψε:Με λίγα λόγια δεν πιέζουμε το έλασμα, αλλά το επαναφέρουμε στη θέση του!
Ελπίζω το μήνυμα να βοηθήσει στο μέλλον να μην συμβεί κάτι ανάλογο!
Φίλε μου δυστυχώς η απάντηση που σας έστειλαν είναι για πολλά γέλια,για να μην πω κάτι άλλο,όχι μόνο δεν παίρνουν την ευθύνη αντικατάστασης του κολάρου,που είναι ευτελούς αξίας για αυτούς γιατί (πόσο κοστίζει ένα καινούργιο ιδίας ποιότητας;)=0 "τίποτα" αλλά γράφουν και ανακρίβειες,και οδηγίες που δεν βοηθούν τον άλλον,βέβαια δεν μου κάνει εντύπωση,σε μένα να δείς τι μου απάντησαν για ένα άλλο θέμα,πολύ γέλιο,λές και διάβαζα μεταφρασμένο κείμενο,
τέσπα just another story... :doh:
Και για να απαντήσω λόγω ότι η κοινότητά έχει μεγαλώσει,αλλά μας διαβάζουν και πάρα πολλοί που δεν είναι μέλη,
και δεν νομίζω πως είναι σωστό να δίνουμε λάθος πληροφορίες...είναι λάθος ότι δεν πιέζουμε το έλασμα.

Η αλήθεια είναι αυτή που λένε ο Άρης και ο Ηρακλής,για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε,και αναλυτικά η εξωτερική διάμετρος του ελάσματος είναι μεγαλύτερη από την εσωτερική διάμετρο της εσοχής της λαβής,
πως γίνεται λοιπόν να μπεί χωρίς να το πιέσεις;;; είναι απλό πιέζεις με τον δείκτη και τον αντίχειρα (gently) και μπαίνει εύκολα,δεν χρειάζονται εργαλεία ούτε πένσες,αλλά μόνο με το χέρι... ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Tony έγραψε:
BABIS έγραψε: Φίλε μου δυστυχώς η απάντηση που σας έστειλαν είναι για πολλά γέλια,για να μην πω κάτι άλλο,όχι μόνο δεν παίρνουν την ευθύνη αντικατάστασης του κολάρου,που είναι ευτελούς αξίας για αυτούς .........
Και προφανως ευτελους ποιοτητας για να στραβωνει με την πιεση εργαλειου
αλλα και ευτελους σχεδιασμου για να ξεκουμπωνει ετσι ευκολα.
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

mea culpa!

Μάλλον δεν κατάφερα να γίνω αντιληπτός...
Το δεν πιέζουμε αναφερόταν στον BABIS
Οπότε έπιασα μία πένσα με μυτερά άκρα και προσπάθησα να το πιέσω.
Εννοείται πίεσα πολύ ελαφρά το έλασμα με τα δάκτυλα αφού πρώτα μεταφέρθηκε μέσα στην αύλακα! :">
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

theo's έγραψε:mea culpa!

Μάλλον δεν κατάφερα να γίνω αντιληπτός...
Το δεν πιέζουμε αναφερόταν στον BABIS
Οπότε έπιασα μία πένσα με μυτερά άκρα και προσπάθησα να το πιέσω.
Εννοείται πίεσα πολύ ελαφρά το έλασμα με τα δάκτυλα αφού πρώτα μεταφέρθηκε μέσα στην αύλακα! :">
Εντάξει Θεόδωρε,άλλωστε όλα γίνονται-δημιουργούνται από (εκ)φραστικά γραφικά λάθη,έτσι που το έγραψες φίλε μου,
μας μπέρδεψες,και εγώ μπερδεύτηκα... :) μικρό το κακό να είσαι πάντα καλά...
Theodoros έγραψε:
Tony έγραψε:
BABIS έγραψε: Φίλε μου δυστυχώς η απάντηση που σας έστειλαν είναι για πολλά γέλια,για να μην πω κάτι άλλο,όχι μόνο δεν παίρνουν την ευθύνη αντικατάστασης του κολάρου,που είναι ευτελούς αξίας για αυτούς .........
Και προφανως ευτελους ποιοτητας για να στραβωνει με την πιεση εργαλειου
αλλα και ευτελους σχεδιασμου για να ξεκουμπωνει ετσι ευκολα.
Φίλε Θεόδωρε όλες οι γνώμες δεκτές,αλλά εγώ προσωπικά διαφωνώ με την δική σου...

Την παράθεση καταρχήν την έκανα εγώ,και όχι ο Μπάμπης,στο λέω για να μην μπερδευτούμε ποιο πολύ,και μετά από ότι κατάλαβα κάτι θέλεις να πείς,αλλά δεν το λές καθαρά,πες το εάν θέλεις μην φοβάσαι,αλλά να έχεις και τα επιχειρήματα,με ένα έλασμα δεν μπορούμε να κρίνουμε την ποιότητα και τον σχεδιασμό,να το συζητήσουμε πολύ ευχαρίστως,αλλά όχι εδώ γιατί είναι το thread της Progress,και όχι της εταιρίας της που είναι η Merkur.

Και όπως λέει και η παροιμία "Ποιο καλά να ξέρεις παρά να έχεις"...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μα εσυ φιλε μου δεν ειπες οτι το κολαρο ειναι ευτελους αξιας?
Δυστυχως ομως αυτο το κολαρο ειναι η μηχανικη ασφαλεια
συναρμολογησης ολης της μηχανης.
Και ως εταιρια που κραταει τα σκηπτρα στις safety rasor
ή επρεπε να βαλει ενα κολαρο με καλυτερο μεταλο και σωστοτερες
μηχανικες ανοχες ή να αλλαξει ριζικα το συστημα ασφαλισης της μηχανης.
Ποσο πιο καθαρα να το πώ?
Και επωνυμη ειναι η μηχανη και ακριβη.
Δεν νοειται να χωριζει σε δυο κοματια επανω στο χειρισμο της.
Τωρα αν ξυριζει καλα ειναι αλλο θεμα και προφανως το κανει.
Τελος, η παροιμια σου στην περιπτωση των gadgets να ξερεις οτι δεν ισχυει. :greetings-waveyellow:
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

οσο πιο πολυ ξυριζομαι με την progress τοσο πιο πολυ την λατρευω.
τους γερμαναραδες δεν τους χωνευω,οφειλω ομως να ομολογησω οτι σε shaving hardware ειναι πολυ μπροστα.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το έλασμα ήθελε μεγάλη πίεση για να μπει. Δεν το συζητάμε με απλή πίεση. Επίσης ... σπάει εύκολα.
Με κανενός είδους "ευθυγράμμιση δεν μπαίνει πάντως" , μην το λέμε ούτε για αστείο.
Η μηχανή ξυρίζει πάντως κανονικά και με το μηχανισμό να βγαίνει σε κάθε χρήση.
Δεν νομίζω με τη μικρή πίεση που χρειάζεται κάθε φορά η κεφαλή προς τα μέσα στη λαβή (για να βιδώσει ο μηχανισμός),
να βγάλει βλάβη το ελατήριο που απομακρύνει το μηχανισμό με το βελάκι στο πλαϊνό , μιλάμε για απόσταση μετακίνησης
μικρότερη από 2 χιλιοστά. Γιατί αν χάλαγε αυτό , η μηχανή θα γίνει ... σταθερή και ίσως και άχρηστη.
Αν δεν γίνει κάτι τέτοιο , όλα καλά.
Και το ξύρισμα που κάνω με τη μηχανή στο 5 είναι πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Theodoros έγραψε:Μα εσυ φιλε μου δεν ειπες οτι το κολαρο ειναι ευτελους αξιας?
Ναι Θεόδωρε έτσι ακριβώς έγραψα:
ότι είναι ευτελούς αξίας για αυτούς γιατί (πόσο κοστίζει ένα καινούργιο ιδίας ποιότητας;)=0 "τίποτα" αλλά έλπιζα να μην χρειαστεί να το εξηγήσω στα Ελληνικά...=o ευνοούσα ότι,ναι μεν είναι τσάμπα για αυτούς,η αντικατάστασή του,
αλλά όχι δε,ότι είναι άχρηστο... :naughty:
Theodoros έγραψε:Δυστυχως ομως αυτο το κολαρο ειναι η μηχανικη ασφαλεια συναρμολογησης ολης της μηχανης.
Όχι φίλε μου δεν θα το έλεγα έτσι,απλά είναι ένα εξάρτημα,από το σύνολο της μηχανής...
Theodoros έγραψε:Και ως εταιρια που κραταει τα σκηπτρα στις safety rasor ή επρεπε να βαλει ενα κολαρο με καλυτερο μεταλο και σωστοτερες μηχανικες ανοχες ή να αλλαξει ριζικα το συστημα ασφαλισης της μηχανης.
Ποσο πιο καθαρα να το πώ?
Εγώ δεν είδα να κρατάει σκήπτρα,αντιθέτως θα πω πως η Merkur μέχρι και το 2009 ήταν μια μικρή εταιρεία,και η οποία αδυνατούσε να εξυπηρετήσει την τεράστια αύξηση ζήτησης που υπήρχε στις μηχανές της.
Όσο για την αλλαγή του κολάρου με καλύτερο μέταλλο ή την αλλαγή ολόκληρου του συστήματος που λες,θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρει,ότι ναι θα μπορούσαν να έχουν βάλει κάτι καλύτερο,αλλά μην ξεχνάμε και την ιστορία που κουβαλάει η Progress, η 500 είναι παλιό μοντέλο,και μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν σημαντικές αλλαγές,και αυτό από μόνο του κάτι λέει,το καλό δεν το αλλάζεις,μόνο το βελτιώνεις εκεί που πονάει.
Theodoros έγραψε:Δεν νοειται να χωριζει σε δυο κοματια επανω στο χειρισμο της.
Τωρα αν ξυριζει καλα ειναι αλλο θεμα και προφανως το κανει.
Εδώ φίλε μου Θεόδωρε έχεις φύγει τελείως,και πρέπει πριν ποστάρουμε να γνωρίζουμε τι θα γράψουμε,και αν δεν γνωρίζουμε,ας πούμε απλά την γνώμη μας,χωρίς όμως να γινόμαστε απόλυτοι...
:text-offtopic: Και για να γίνω ακόμα ποιο κατανοητός θα το πάρω ανάποδα το θέμα,νομίζεις πως η Merkur δεν ξέρει τι κάνει; ή δεν ξέρει να σχεδιάσει μια ξυριστική μηχανή; σαφώς γνωρίζει πάρα πολύ καλά,και αυτό το έχει αποδείξει με πολλά μοντέλα της,οκ δεν είναι και η muhle όσον αφορά την ποιότητα τών μετάλλων,γιατί εκεί πάσχει και όχι στα χρώμια που λέγεται συνέχεια,τα χρώμια της Merkur είναι καλύτερα και από της muhle,η Merkur έχει πρόβλημα στην μεταλλουργία της,αλλά και στα τελικά στάδια επεξεργασίας μετάλλων πριν την χρωμίωση.
Όχι απλά ξυρίζει καλά,αλλά είναι μέσα στην 1η τριάδα παγκοσμίως των DE (γνώμη μου/και χιλιάδων άλλων χρηστών).
:btt Έτσι λοιπόν η 34-37-39-500-510 κ.ο.κ.έχουν αυτό το σύστημα για τον λόγω που κάποιοι την κατηγορούν,και δεν γνωρίζουν ότι το σύστημά αυτό έχει γίνει για έναν λόγω...για να λύνεται ο μηχανισμός εσκεμμένα, γιατί; για να μπορείς να καθαρίσεις την λαβή εσωτερικά που είναι (Hollow) κούφια,πως αλλιώς θα μπορούσες να καθαρίσεις την λαβή εσωτερικά; που μετά από κάποια ξυρίσματα έχει πιάσει μέσα ζωοπλαγκτόν; θα ήταν πολύ απλό για την Merkur να βάλει ένα μικρό stopper,και να μένει ο μηχανισμός ρύθμισης πάντα στην θέση του... ;)
Theodoros έγραψε:Τελος, η παροιμια σου στην περιπτωση των gadgets να ξερεις οτι δεν ισχυει. :greetings-waveyellow:
Μίλησα εγώ για gadgets; εκτός και αν θες να πείς πως η ξυριστική μηχανή είναι gadgets; :!:
Για μένα είναι και θα είναι ένα εργαλείο ξυριστικό,και μάλιστα κορυφαίο...
Τέλος η παροιμία,που δεν είναι δική μου,ισχύει και θα ισχύει στα πάντα,ακόμα και στα gadgets...(γνώμη μου)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”