Αποστολές / Παραγγελίες εκτός EU

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8833 times
Been thanked: 11942 times
Ηλικία: 55

Μίλησα με ΕΛΤΑ. Δεν τους έχει πάει καμιά εγκύκλιος ακόμα. Το κόστος εκτελωνισμού που χρεώνουν με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι 15€ για πακέτα αξίας μέχρι 150€. Αλλά και αυτοί δεν έχουν επίσημη ενημέρωση για το τι ακριβώς θα γίνει από 1/7, κυρίως για τα δέματα μικρής αξίας. Νταξ μόνο 18/6 έχει ο μήνας. Δεν ασχολούμαι άλλο μέχρι 30/6 στις 23:59.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2488 times
Been thanked: 4554 times
Ηλικία: 47

Περιμένεις χρόοοονια να αποφασίσει να βγάλει κάποιος έναν αντάπτορα φόρτισης/ δεδομένων για παλιό σου player και τσουυπ εμφανίζεται από HK, 10 μέρες πριν πληρώνουμε ξύρισμα εκτελωνισμού από το 1o ευρώ.
15 ευρώ άνευ και σύνολο με μεταφορικά 19. Να δούμε πόσο θα φτάσει με τα εξτραδάκια :P :D

Να σας δείξω τι μου έτυχε με άλλο ηχητικό project (chi-fi).
Βρίσκω λυχνίες ρωσικές από Ουκρανία. 6 ευρώ άνευ και 17 ευρώ σύνολο με μεταφορικά από το Λιμάνι.
Και εδώ το routing

Εικόνα

Καιρό είχα να δω κάτι τέτοιο.
Δεν πανηγυρίζω ακόμα, γιατί μπορεί η γκαντεμιά μου να χτυπήσει αναπάντεχα. ( πχ πάτησε το πακέτο ελέφαντας στην Αθήνα, οδηγός αποφάσισε να προσγειώσει το κλαρκ από πάνω κτλ XD XD XD )

Και να δούμε πόσο καιρό θα κάνει να έρθει από την Γαλλία το ποτενσιόμετρο για το ίδιο project...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4020 times
Ηλικία: 54

Raphaelo P. έγραψε: 16 Μάι 2021, 19:00 Επιτέλους πήρα τον θύσανο για να τον βάλω στη λαβή της Semogue Owners Club που έχω και κάθεται εδώ και πόσους μήνες :D !

Εικόνα
Τι παιζει με τελωνειο? Θελω να παραγγειλω ενα συνθετικο θυσανο.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
akiskala
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Αύγ 2020, 09:43
3
Been thanked: 59 times

Με τα ΕΛΤΑ της γειτονιας που μιλησα ειπαν οτι θα υπαρχει χαρατσι πια απο το πρωτο ευρω....ακομα και σε μικρα ποσά....θα ενημερωσουν συντομα και επισημα ....
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2488 times
Been thanked: 4554 times
Ηλικία: 47

Τον ΦΠΑ είμαι διατεθειμένος να τον αντιμετωπίσω. Στα νέα προϊόντα τουλάχιστον
Στα μεταχειρισμένα και από ιδιωτικές αγγελίες???

To κυριότερο πρόβλημα για μένα είναι αν τα ΕΛΤΑ θα χρεώνουν τα εκτελωνιστικά των 15 ευρώ από το 1ο ευρώ...
Ειδικά και για φίρμες / πράγματα που δεν εισάγονται Ελλάδα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@natnat
Δυστυχώς δεν γίνονται διακρίσεις σε ιδιώτες/εμπόρους, καινούργια/μεταχειρισμένα. Να σημειωθεί πως αν δεν αναγράφεται τιμή στο έντυπο από τον αποστολέα, θα σου ζητήσουν απόδειξη πληρωμής σε PDF. Θα μπορούσε κανείς να το "πειράξει", αλλά οι υπερβολές μπορεί να γίνουν αντιληπτές και να τιμωρηθούν. Π.χ. Αν αλλάξεις το κόστος από 100 στα 80, ο.κ. δεν θα δώσουν σημασία, αλλά αν από 800 το κάνεις 80 και μάλιστα για κάτι που κάνει μπαμ (λ.χ. μια ακριβή φωτογραφική μηχανή), θα πέσει πέλεκυς.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2488 times
Been thanked: 4554 times
Ηλικία: 47

@zanxion
Εννοείται δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό για μεταχειρισμένα στους νέους κανόνες από αυτά που έχω διαβάσει.

Προσωπικά έχω αποκλείσει καιρό τώρα την αγορά οτιδήποτε άνω των 25-30 ευρώ, κυρίως για την καθυστέρηση στις αποστολές και έπειτα το χαράτσωμα υπηρεσίας εκτελωνισμού.
Εννοείται δεν κάνουμε βλακείες με την δήλωση αξίας, αφού οι τελωνειακοί μόνο ηλίθιοι δεν είναι.
Επίσης με μια αναζήτηση στο ebay μπορούν να δουν τις αξίες των πωληθέντων, σε αγγελίες 1-2 μηνών.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Χρηστικές οδηγίες προς "ναυτιλλόμενους'....
Γενικές :

https://www.skai.gr/news/technology/ee- ... 1i-iouliou
Ειδικότερες :

https://www.fedex.com/el-gr/eu-vat-changes.html

Τις επόμενες μέρες θα εξειδικευθούν έτι περαιτέρω ....
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

john1970 έγραψε: 26 Ιουν 2021, 12:14
Raphaelo P. έγραψε: 16 Μάι 2021, 19:00 Επιτέλους πήρα τον θύσανο για να τον βάλω στη λαβή της Semogue Owners Club που έχω και κάθεται εδώ και πόσους μήνες :D !

Εικόνα
Τι παιζει με τελωνειο? Θελω να παραγγειλω ενα συνθετικο θυσανο.
Θα ξέρουμε σε μερικές ημέρες, υποθέτω. Ο δικός μου ειναι Ολλανδία, μέσω NL Post έρχεται οπότε ίσως δεν περάσει τελωνείο :handgestures-fingerscrossed:
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2488 times
Been thanked: 4554 times
Ηλικία: 47

Το πακετάκι μου από το HK μπήκε τελωνείο σήμερα απόγευμα.
"Αντικείμενο προς εκτελωνισμο"
Λογικά περιμένω μήνυμα από αύριο και σε λίγο θα ξέρουμε τι χρεώνουν ακριβώς στα μικρούλα και φτηνα.

Θα τσουξει... 😜
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”