Ηλεκτρονικο Τσιγαρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μιας και ρωτησε ο Δημητρης θα προσπαθησω μπακαλιστικα και χονδρικα να εξηγησω τι ειναι ενα mod.

Το ΗΤ αποτελειται απο δυο κομματια, τον ατμοποιητη (αυτον τον σωληνα που περιεχει την αντισταση, το υγρο κι απο του οποιου το επιστομιο ρουφαμε) και απο την μπαταρια (Η οποια δινει ρευμα στην αντισταση του ατμοποιητη ωστε να "βρασει" και να εξατμισει το υγρο).

Τα ειδη των μπαταριων ειναι κυριως 3.
-Σταθερης τασης: οι οποιες δινουν συνηθως μια σταθερη ταση της ταξης των 3.7V
-Ηλεκτρονικα mods: Τα οποια μας δινουν την δυνατοτητα να επιλεξουμε εμεις ποσα watt ή volt θελουμε αναλογως παντα με την ομικη τιμη της αντιστασης μας και με τις δυνατοτητες της συσκευης (Περισσοτερα watt μεγαλυτερο ντουμανι, χτυπημα στον λαιμο και ευχαριστηση). Τα ηλεκτρονικα mod συνηθως χρειαζονται καποια επαναφορτιζομενη μπαταρια, ωστσο υπαρχουν κι αυτα που την εχουν ενσωματωμενη.
-Μηχανικα mod: Τα μηχανικα mod τωρα ειναι κατι ενδιαμεσο των παραπανω μπαταριων στα οποια πρεπει να βαλουμε μπαταριες επαναφορτιζομενες αλλα δεν μπορουμε να ρυθμισουμε την ισχυ/ταση. Η διαφορα τους ομως με της μπαταριες σταθερης τασης ειναι οτι δεν κρατανε την ταση σταθερα στα 3.7V πχ αλλα οταν ειναι πληρως φορτισμενη η μπαταρια δινουν 4.5Vπχ και οσο ξεφορτιζεται η μπαταρια μειωνεται και η ταση. (οι αριθμοι που εβαλα ειναι αποκλειστικα για να βοηθησουν στην κατανοηση, δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου μηχανικο mod και δεν γνωριζω τις ακριβεις τιμες.


Αν θελει καποιος να προσθεσει κατι ειναι ευπροσδεκτος!!!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πηρα σβαρνα τα μαγαζια σημερα. Περα απο Queen και Atmistique.

Πηρα:
Silica φυτιλι
2 βασεις Pink mule Green Label
Αρωμα After 8 Bite me
Μια μπαταρια LG 2500 mah για το Evic VTC mini
Μια θηκη σιλικονης για το παραπανω μοντακι
2 μετρα συρμα νικελιου

Τωρα δοκιμαζω το silica και αυριο θα γραψω την αποψη μου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

Τι λέει το παραπάνω μοντάκι Ιάσονα; Θέλω κάποια στιγμή να κάνω παραγγελία από τον Κινέζο και το παραπάνω το βλέπω μια χαρά...
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

αν ειναι να τελειωσω το πολυτεχνειο για να φχαριστηθω κατι δεν νομιζω οτι αξιζει.προτιμω να αναπνεω το φρεσκο,καθαρο,μονοξειδιο,διοξειδιο, υδροκυανιο και αλλα βαρεα μεταλλα που υπαρχουν και κινουνται ελευθερα στον καταγαλανο(νομιζω δηλαδη..)αττικο ουρανο. :d
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν απευθυνεται σε μη καπνιστες ετσι και αλλιως Μαχο μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παιδες help

Χρησιμοποιω το vtc mini εδω και καποιες μερες με αντισταση 0.1 , 170 βαθμους κελσιου , 15 βαττ και η μπαταρια μου κραταει 6 ωρες. Η μπαταρια ειναι μια LG 2500 mah και την φορτιζω μεσα στην συσκευη. Το istick 30 να φανταστειτε μου κραταγε ανετα 2 μερες.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

μεγάλη κατανάλωση βλέπω ότι έχει το vtc Ιάσονα, εγώ με το cloupor 30w που έχω και μπαταρίες παλιές σχετικά περνάω πιο πολύ από 6 ώρες. Κάνω περίπου 10 - 13 ml την ημέρα.
Το vtc μου αρέσει και εμένα και μπορεί να το πάρω από εδώ όταν ξεμπερδέψω λίγο την κατάσταση με το revolut.

Added in 3 minutes 5 seconds:
περισσότερα για το vtc θα βρεις εδώ
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειμαι ειδικος Ιασονα αλλα κανε το απλο - φτιαξε μια 1.5ωμ σε V/W mode στα 12-13watt - αν σου κρατησει παλι 6 ωρες τοτε υπαρχει προβλημα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6986 times
Been thanked: 6020 times
Ηλικία: 49

Εγώ πάντως φορτιζω τις μπαταρίες σε εξωτερικό φορτιστή. Έχω τον xtar vc2, που έχει το καλό πως σου λέει πόσα volt έχει η μπαταρία και πόσα mAh της έδωσε. Ετσι σε κάθε περίπτωση ξέρεις αν φταίει η μπαταρία ή το mod.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

herco έγραψε:Δεν ειμαι ειδικος Ιασονα αλλα κανε το απλο - φτιαξε μια 1.5ωμ σε V/W mode στα 12-13watt - αν σου κρατησει παλι 6 ωρες τοτε υπαρχει προβλημα.

Ηρακλη αυτο εκανα, 1.4 σε 11 βαττ. Αν μου βγαλει προβλημα θα την παω πισω στο καταστημα να δω τι παιζει.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καπνός-Τσιγάρο-Ναργιλές”