Προτάσεις για νέα μηχανή...

Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

qsplan έγραψε: 19 Ιουν 2022, 22:50 Εν αναμονή της Parker 97R λοιπόν... Καλή Τρίτη πλέον...

Να υποθέσω ότι εάν κάποια λεπίδα είναι 5/10 κοφτερή στη EJ, στην Parker θα την βρω π.χ. 7/10?
Καλημέρα. Εγώ θα χρησιμοποιούσα την λεπίδα που ήδη έχω δουλέψει σε προηγούμενη μηχανή. Μετα απο αρκετά ξυρίσματα, θα δοκίμαζα και κατι νεο... Διότι μέχρι να μαθεις την νέα μηχανή δεν θα μπορείς να κρίνεις σωστά τις λεπίδες.
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6749 times
Been thanked: 5539 times
Ηλικία: 57

Άρχισε η φαγούρα...

Βασικά θέλω την Blackbird, όχι την τιτανίου μιας και η τσέπη μου διαφωνεί σε εκνευριστικό βαθμό, οπότε πάμε στην απλή...

Επίσης, δεν θέλω από το εξωτερικό λόγω τελωνείων κλπ κλπ, οπότε άνετα μπορώ να περιμένω μέχρι να ξαναστοκαρουν τα εδώ καταστήματα...

Σε αγγελία δεν βλέπω να την πετυχαίνω... Πιο πιθανό είναι να μου έρθει πρόσκληση για την κηδεία της Ελισάβετ...

Σε περιπτωση του συνεχιζόμενου εντόπιου out of stock, τι εναλλακτικες έχω σε άλλες μηχανές με παρόμοια ποιότητα κι αποτέλεσμα? Για καθημερινό ξύρισμα και κάποιες φορές για ξύρισμα κάθε 2 ημέρες...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12788 times
Been thanked: 8715 times
Ηλικία: 44

@qsplan και εμενα με φαγουριζει ο τετοιος μου και θελω να παρω το πουλι στο χερι :violin: Δεν θα ελεγα και οχι στην Τιτανιου γιατι λεφτα υπαρχουν. Αυτος ο Ερμης34C με συντροφεψε ολα αυτα τα 11 χρονια του ΠΞ και θελω να παω σε κατι καλυτερο, πιο αποδοτικο. Ξυριζομαι καθε 2 - 3 μερες, γενια νορμαλ, κοντρες και λοιπα περιεργα κολπα δεν κανω.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6749 times
Been thanked: 5539 times
Ηλικία: 57

Αλέξανδρε, προς το παρόν κρατιέμαι ακόμη για το πετούμενο που έχει καταντήσει ποθούμενο...

Προς το παρόν όσο και να κοιτάζω δεξιά κι αριστερά διάφορα, τελευταια στιγμή μου βάζω ένα στοπ, αλλά δεν ξέρω πόσο ακόμη θα ανθίσταμαι...

Κι επειδή ξέρω το πόσο γκαμτεμοσκυλο ειμαι, μόλις βάλω παραγγελία για την α μηχανή, την επόμενη μέρα θα δω πάλι το πετούμενο να σκίζει τους αιθέρες και κατά συνέπεια την τσέπη μου, γιατί ότι θα την πάρω λογικά θα την πάρω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Αποδοτική και γλυκιά μηχανή είναι η vintage eros slant που λένε οτι είναι ίδια με την PAA el Fantasma. Θα της έριχνα μια ματιά!
Δεν έχω δοκιμάσει blackbird αλλά δε σκοπεύω κι όλας. Υπάρχει ένα hype αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο διαφορετική από μια συμβατική μηχανή.
Για την ιστορία πολλές μηχανές που έχουν hype π.χ η ej de 89 μου είναι χάλια. Δεν τις μπορώ με τίποτα πέρα από χρήση με κάποιες λεπίδες αλλά και πάλι.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12788 times
Been thanked: 8715 times
Ηλικία: 44

Κωστα ο καλυτερος τροπος για να αντιμετωπισεις ενα πειρασμο ξερεις ποιος ειναι .... να ενδωσεις!!!!
Το μαυροπουλι απο οτι εχω διαβασει συνδυαζει αποτελεσματικοτητα με ηπιοτητα. Αυτο θελω και εγω οπως και οι πειρσσοτεροι εξ ημων. Λογικα θα την αγορασω τη Blackbird σε sb.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6749 times
Been thanked: 5539 times
Ηλικία: 57

Επανερχόμαστε κι απεδω...

Καμμία πρόταση για cc μηχανή, λιγότερο επιθετική από την ikon 104 και περισσότερο επιθετική από Lupo 72, Parker R97 και Rockwell 6c (αυτές που με έχουν βολεψει περισσότερα μέχρι στιγμής) υπάρχει???
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@qsplan Γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις μόνο το base plate απο lupo95?
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6749 times
Been thanked: 5539 times
Ηλικία: 57

Συνονόματε βασικά θα προτιμούσα κάποια μηχανη άλλης εταιρείας από αυτές που έχω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Μέχρι πόσα χρήματα;

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 35 δευτερόλεπτα:
Μπορείς να δοκιμάσεις rocca
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”